11.06.2022

98. PZLA Mistrzostwa Polski. Złoto i brąz dla Hańczy Suwałki, rekord Polski Damiana Czykiera [foto]

W zakończonych w sobotę 98. PZLA Mistrzostwach Polski rekord Polski w biegu na 110 m ppł. ustanowił zawodnik Podlasia Białystok Damian Czykier, któremu w finale zmierzono czas 13,25, o jedną setną sekundy lepszy od rezultatu sprzed 9 lat Artura Nogi.

Dwa medale wywalczyli reprezentanci LUKS Hanczy Suwałki. Mistrzynią Polski w rzucie oszczepem pań, już po raz piąty, została Maria Andrejczyk, a brązowy medal odebrał Piotr Lebioda.

Maria Andrejczyk, którą na mistrzostwach w Suwałkach prowadzil już nowy trener, Fin Petteri Piironen w 6. kolejce posłała oszczep na odległość 57,53 m. Wynik przeciętny, ale dla naszej wicemistrzyni olimpijskiej to początek sezonu, w ktorym musi rzucić 64.00 m, by pojechać na lipcowe Mistrzostwa Świata w USA.

W tej samej konkurencji ale wśród mężczyzn brązowy medal za rzut w 2. kolejce na odległość 78,01 m odebrał Piotr Lebioda. Dopiero 9. z wynikiem 67,72 m z 2. kolejki  był drugi z suwalskich oszczepników Hubert Chmielak.

- To były dla mnie 10. mistrzostwa Polski, ale po raz pierwszy stanąłem na podium – po ostatnim rzucie mówił Piotrek. – Cztery razy plasowałem się na 4., a pięciokrotnie na 5. miejscu. Teraz jestem szczęśliwy, bo mam wreszcie upragniony medal.

Dodajmy, że 30-letniemu suwalczaninowi, którego w ostatnich tygodniach trenował Karol Sikorski, przez 14 lat trener Majki Andrejczyk,  niewiele zabrakło do srebra. Drugie miejsce przypadło Erykowi Kołodziejczakowi - 78.22 m. Wygrał rekordzista Polski Marcin Krukowski - 80.44 m, ktory swoje 30. urodziny będzie obchodził w najbliższy wtorek, 14 czerwca.

Oprócz trojga oszczepników, w pierwszych w historii Suwałk mistrzostwach Polki seniorów barwy gospodarzy z LUKS Hańcza reprezentował kolejny wychowanek Jarosława Jutkiewicza, 18-letni skoczek wzwyż Piotr Konopko. Legitymujacy się rekordem życiowym 200 cm Piotrek w drugiej próbie skoczył 197 cm, a potem trzykrotnie strącił poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2.02 m.  Wygrał Mateusz Kołodziejski - 2.21 m, wyrównany rekord życiowy.

W biegu na 100 m ppł. kobiet rekord Polski U 23 poprawiła Pia Skrzyszowska (KS AZS AWF Warszawa), której na mecie zmierzono czas 12.62 sek. To najlepszy w tym roku rezultat w Europie.

Pasjonujący pojedynek w skoku w dal stoczyły Roksana Jędraszek (OŚ AZS Poznań) i Anna Matuszewicz (MKL Toruń). O kolejności na 1. i 2. miejscu zadecydował skoki w kończącej konkurs 6. kolejce. Po 5 skokach prowadziła Jędraszak, która w 2. kolejce wylądowała na 6,36 m, ale w 6 kolejce o 4 cm dalej (6,40 m) skoczyła Anna Matuszewicz. Torunianka prowadzeniem cieszyła się tylko kilka minut, bowiem w kończącym zmagania skoku Roksana Jędraszak uzyskała wynik 6,42 m (rekord życiowy). Obie te zawodniczki oraz oraz Anna Rugowska (6,25 m) uzyskały minima na  MŚ i ME.

W pchnięciu kulą mężczyzn rywali zdeklasował Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała). W 6. kolejce, w najlepszym pchnięciu posłał on kulę na odległość 21,17 m i srebrnego medalistę Konrada Bukowieckiego wyprzedził o 87 cm.

Pasjonujący by ł finał biegu pań na 200 m, który z czasem 22.94 sek. wygrała Martyna Kotwiła (RLTL Optima Radom), a o kolejności na miejscach 2. i 3. decydowała fotokomórka, bowiem obu zawodniczkom zmierzono czas 22.99 sek. Martyna Kotwiła dzień wczesniej była 3. w biegu na 100 m. Złoto i brąz mocno ją ucieszyły, szkoda że finałowe wyniki na obu dystansach pozostaną nieoficjalne z powodu zbyt sprzyjającego wiatru.

Przy silnym wietrze +3.2 m/s rozegrano też finał mężczyzn na 200 m. Wygrał Łukasz Żok - 20.66, przed Patrykiem Wykrotą - 20.90, brązowym medalistą sprintu na 100 m.

W biegu na 800 m Anna Wielgosz  uzyskala 2:03.08 i o prawie sekundę wyprzedziła zaciekle walczące o srebro Margarotę Koczanową - 2:04.03 i Adriannę Czaplę - 2:04.10.

Z innych ciekawych wyników warto odnotować piątkowe: 10,99 Ewy Swobody (KS AZS AWF Katowice) na 100 m przy zbyt silnym wietrze oraz 69,60 Malwiny Kopron (KS Wisła Puławy) i 69,24 Ewy Różańskiej (KS AZS AWF W-wa) w rzucie młotem.

Klasyfikację medalową wygrał AZS UMCS Lublin, którego zawodnicy wywalczyli 11 medali (6 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe), na 4 miejscu z 4 medalami (3 złote i 1 brązowy) sklasyfikowano KS Podlasie Białystok, a na 16 z 1 złotym (Wojciecha Nowickiego w rzucie młotem (wyprzedził Pawła Fajdka) i 1 brązowym uplasowały się KS Agros Zamość, LKS Stal Mielec i LUKS Hańcza Suwałki.