31.10.2019

Budowa drogi Lipsk - granica państwa. Z Suwałk do Grodna w półtorej godziny, tylko kiedy? [zdjęcia]

Marszałek województwa ma nadzieję jeszcze w tej kadencji doprowadzić do otwarcia przejścia granicznego w Lipszczanach. Do liczącego 380 tys. mieszkańców Grodna suwalczanie dojechaliby wówczas w półtorej godziny.

Ruszają prace na drodze wojewódzkiej na odcinku Lipsk – granica państwa. Kosztująca 64 mln zł budowa i rozbudowa części drogi wojewódzkiej nr 664 zostanie sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. 

W czwartek,  31 października symbolicznym wbiciem łopat rozpoczęto inwestycję. W uroczystości wzięli udział m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, radny wojewódzki i inicjator tej inwestycji Paweł Wnukowski, a także lokalni samorządowcy i przedstawiciele wykonawców.

Marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej mówił, że rozpoczynające się prace budowlane to pierwszy etap realizacji planów województwa dotyczących przygranicznych terenów w powiecie augustowskim.

- Chcemy aby ta droga wiodła do czynnego przejścia granicznego, dlatego naszym celem jest doprowadzenie do otwarcia przejścia z Białorusią - Lipszczany - Sofijewo – mówił marszałek Kosicki – To rozwiązanie odciążyłoby ruch graniczny na innych przejściach, ale też pobudziłoby turystykę i gospodarkę w tym regionie. Mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji uda nam się to przejście otworzyć.

Radny wojewódzki i jednocześnie szef sejmikowej komisji zajmującej się infrastrukturą, Paweł Wnukowski również liczy, że w przeciągu kilku lat powstanie nowe przejście graniczne z Białorusią. - Ta warta 65 mln inwestycja to początek zmian w tej części województwa – podkreślał. 

Satysfakcji z rozpoczęcia prac budowlanych nie kryli lokalni samorządowcy. Marszałek Artur Kosicki mówił, że to m.in. dzięki nim i dzięki współpracy „ponad podziałami politycznymi” udało się zdobyć fundusze na tak oczekiwaną inwestycję.

***

W ramach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 664 zmodernizowany zostanie odcinek o długości 11,4 km. Według umowy budowa potrwa 14 miesięcy i w tym okresie zostaną zrealizowane takie prace, jak m.in.: 
- Wykonanie przebudowy i poszerzenie jezdni do szerokości 7,0m (2 pasy ruchupo 3,5m) i pobocza o szerokości 1,0m.

- Wykonanie konstrukcji jezdni do przenoszenia obciążeń ruchem KR4.

 - Budowa nowych i przebudowę istniejących zjazdów.

- Korekta geometrii łuków poziomych i pionowych drogi wojewódzkiej.

- Budowa zatoki do ważenia i kontroli pojazdów z miejscem postojowym dla pojazdów ITD w km 52+279,33.

- Budowa kanału technologicznego.Budowa zatok autobusowych o nawierzchni wykonanej z kostki granitowej.

- Budowa chodników dla pieszych w rejonie zatok autobusowych oraz w terenie zabudowanym.

- Budowa ścieżki rowerowej o szerokości 2,50m i nawierzchni asfaltowej.

 - Poprawa systemu odwodnienia.

- Wykonanie oznakowania poziomego i pionowego drogi.

- Budowa barier ochronnych i balustrad w rejonie przepustów i wysokich nasypów, zgodnie z projektem zagospodarowania terenu.

Prace budowlane zostaną wykonane przez konsorcjum firm Lider – BK-TRAS Roboty Drogowe Borsukiewicz SP.J, a partnerami będą przedsiębiorstwa EKODROM Sp. z o.o. oraz UZDAROJI AKCINE BENDROVE „SIAULIU PLENTAS” Sp. z o.o.

Źródło: Wrota Podlasia

Fot. Anna Augustynowicz

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
01.06.2020

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie