29.11.2017

By czas nie zaćmił i niepamięć. Piąta edycja konkursu rozstrzygnięta [zdjęcia]

W sobotę w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach, a w poniedziałek w Zespole Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 im. św. Józefa w Białymstoku odbyły się uroczyste podsumowania V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Jarosław Zieliński, Poseł Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym roku Konkurs był współorganizowany przez Podlaskiego Kuratora Oświaty Panią Jadwigę Mariolę Szczypiń. Jednym z celów corocznego Konkursu jest głębsze zainteresowanie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim trzema, połączonymi tragicznie ze sobą, wydarzeniami z najnowszej historii naszej Ojczyzny – zbrodnią katyńską, katastrofą smoleńską i Obławą Augustowską.

Przyszłość można budować tylko w oparciu o prawdę. W przypadku ludobójstwa w Katyniu walka o nią trwała wiele dziesiątków lat. Na wyjaśnienie prawdziwych przyczyn śmierci 96-osobowej polskiej delegacji z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lechem Kaczyńskim na czele 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku czekamy już także ponad siedem lat. Mimo upływu 72 lat wciąż nie znamy miejsca spoczynku ofiar oraz wszystkich okoliczności Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Fundamentem wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej musi być prawda o Katyniu i innych zbrodniach popełnionych na Polakach. Należy do nich m.in. Obława Augustowska – masowa zbrodnia dokonana w warunkach obowiązującego pokoju po zakończeniu II wojny światowej. Musi się też nim stać prawda o Smoleńsku.

Poszukiwaniu i uświadamianiu prawdy o tych wydarzeniach służy Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Do tegorocznego Konkursu zgłoszono 75 prac z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego.

Oceniała je Komisja Konkursowa w następującym składzie: 1. prof. dr hab. Barbara Falińska 2. prof. dr hab. Krzysztof Jasiewicz 3. prof. dr hab. Krzysztof Filipow 4. prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz 5. mgr Bożena Dzitkowska 6. Ks. dr Krzysztof Mielnicki 7. Ks. Prałat Stanisław Wysocki 8. dr Jarosław Schabieński 9. mgr Lidia Kłoczko 10. mgr Helena Majewska 11. mgr Małgorzata Kleszczewska 12. mgr Małgorzata Kap 13. mgr Dorota Zimnoch 14. mgr Jadwiga Pusz

Nagrodzono następujących uczestników:

- w kategorii gimnazjów:

  • I miejsce - Emilia Nartowicz (Gimnazjum im. Jana Klemensa Branickiego w Tykocinie)

  • II miejsce - Julia Nieciecka (Katolickie Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży) oraz Katarzyna Naruk (Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie)

  • III miejsce - Weronika Dołżyk (Gimnazjum w Kalinówce Kościelnej)

Wyróżnienia: - Jakub Tomulewicz (Gimnazjum w Krynkach), Julia Kozłowska (Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży), Sebastian Rutkowski (Gimnazjum w Kleosinie), Karolina Wasilewska (Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie), Kinga Weronika Dudko (Gimnazjum im. Grzegorza Chodkiewicza w Zabłudowie)

  • w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

  • I miejsce - Szymon Grablun (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach)

  • II miejsce - Marta Kisielewska (I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)

  • III miejsce - Krzysztof Karpowicz (Zespół Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 im. św. Józefa w Białymstoku)

Wyróżnienia: - Zuzanna Dworakowska (IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku), Łukasz Dębski (IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku), Magdalena Iwaszko (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach - Technikum nr 4), Sylwia Andruszkiewicz (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach - Technikum nr 4), Dominika Sycewicz (Zespół Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim).

Laureaci Konkursu otrzymali dyplomy wraz z nagrodami książkowymi bądź rzeczowymi, a wszyscy uczestnicy Konkursu – listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Nagrodą specjalną za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych jest wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego, którego fundatorem jest Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Karol Karski.

Nagrodą specjalną za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii gimnazjów, ufundowaną przez Posła Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Zielińskiego jako organizatora Konkursu jest wizyta studyjna w polskim Parlamencie (Sejmie i Senacie) połączona z biletem wstępu do teatru i wycieczką edukacyjną w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nagrody tegorocznym laureatom i uczestnikom Konkursu ufundowali: 1. Jarosław Zieliński – Poseł Rzeczypospolitej Polskiej 2. Podlaski Kurator Oświaty Pani Jadwiga Mariola Szczypiń 3. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku 4. Pan Leszek Dec – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (prywatnie) 5. Pan Jan Stanisław Kap – Wiceprezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (prywatnie) Nauczyciele i opiekunowie uczniów biorących udział w Konkursie oraz członkowie Komisji Konkursowej otrzymali od Organizatorów specjalny list z podziękowaniem za wsparcie idei Konkursu i pomoc w jego realizacji.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.04.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie