01.04.2018

Dziś Wielkanoc. Najważniejsze święto chrześcijan

Odprawiana o świcie msza rezurekcyjna z procesją i przy biciu dzwonów, a potem wspólne, rodzinne śniadanie. święconka, żurek,wspólne biesiadowanie – dziś Wielkanoc, najważniejsze święto dla chrześcijan.

Dzień Zmartwychwstania poprzedziło triduum paschalne – Wielki Czwartek, Piątek i Sobota.

W kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, podobnie jak we wszystkich innych kościołach, sobotnie nabożeństwo rozpoczęło się Liturgią Światła.

Mrok już opadł, nastała noc. Zanim nadejdzie świt, w świątyni rozegrają się najważniejsze prawdy wiary. Wigilia Paschalna rozpoczyna się przed kościołem, a ciemności rozjaśnia tylko blask płonącego ogniska. Świątynia jest pusta i ciemna, wszystkie światła są wygaszone. Kapłan wita zgromadzony lud: "Drodzy bracia i siostry, w tę najświętszą noc, w którą nasz Pan Jezus Chrystus, przeszedł ze śmierci do życia Kościół wzywa swoje dzieci rozproszone po całym świecie, aby zgromadziły się na czuwanie i modlitwę."

Po poświęceniu ognia celebrans żłobi rylcem na paschale znak krzyża, bieżący rok oraz grecki litery alfa i omega. Po zapaleniu świecy następuje procesjonalne wejście do kościoła. To od paschału wierni zapalają przyniesione świece, które tego dnia są bardzo ważnym elementem.

Po umieszczeniu paschału na świeczniku i zapaleniu świateł w kościele, odśpiewany jest starożytny hymn "Exsultet" (Orędzie wielkanocne). 
Część drugą stanowi niezwykle rozbudowana Liturgia Słowa. Tego dnia czyta się aż dziewięć czytań - siedem ze Starego Testamentu i dwa z Nowego. Rozpoczyna je opis stworzenia świata z księgi Rodzaju. Następnie czytana jest historia próby wiary Abrahana oraz przejścia Izraela przez Morze Czerwone. Kolejne czytania pochodzą z ksiąg prorockich: Izajasza, Barucha i Ezechiela.

Część trzecią stanowi liturgia chrzcielna. Niezwykle uroczyście brzmi śpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Po pobłogosławieniu wody chrzcielnej, do której wstawia się paschał, następuje akt wyrzeczenia się szatana i wyznania wiary. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych - ze świecami trzymanymi w rękach - stanowi kulminację tej części liturgii.

Ostatnią, czwartą część, stanowi Liturgia Eucharystyczna, która chociaż bardzo uroczysta, nie różni się od tradycyjnej Mszy św. Coraz częściej staje się zwyczajem procesja rezurekcyjna. Wierni wychodzą na zewnątrz, aby uroczyście ogłosić zmartwychstanie Chrystusa i wezwać "całe stworzenie do udziału w triumfie Zmartwychwstałego".

Na zakończenie ma miejsce obrzęd błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i śpiew wielkanocnej antyfony do Najświętszej Maryi Panny "Wesel się, Królowo miła."

Wielka Sobota kończy Triduum Paschalne, rozpoczyna się teraz okres wielkanocny. Tradycyjnie tego dnia świeci się w kościołach pokarmy, które spożywane będą podczas śniadania wielkanocnego. Wielkanoc jest najważniejszym, jak i najstarszym świętem chrześcijańskim. Misterium Paschalne to nie są tylko widowiskowe i podniosłe rytuały, ale niejako powtórzenie za świętym Pawłem, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, wiara nie miałaby sensu. Chrześcijanie są pewni, że Jego Ofiara, która dokonuje się każdego dnia na ołtarzu, daje odpuszczenie grzechów i pewność na życie wieczne.

 

 Aleksandra Bieryło

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
11.05.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie