20.07.2016

Figura św. Michała Archanioła nawiedzi Suwałki

W środę wieczorem w konkatedrze pw. św. Aleksandra suwalczanie uroczyście powitają cudowną figurę św. Michała Archanioła z Groty Objawień w Gargano. W programie peregrynacji m.in. msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła, a także zawierzenie parafii św. Aleksandra opiece św. Michała Archanioła.

Peregrynacja słynącej cudami figury z góry Gargano we Włoszech trwa już trzy lata. W tym czasie nawiedziła parafie w Polsce, a do Suwałk trafi w drodze powrotnej z kościoła Ducha Świętego w Wilnie.

- Święty Michał Archanioł jest jednym z trzech Aniołów, obok Rafaela i Gabriela, których imiona wymieniane są w Piśmie Świętym – mówi ks. Kazimierz Gryboś, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra w  Suwałkach. – To on odniósł zwycięstwo nad szatanem, to jego wstawiennictwa oczekują modlący się o uzdrowienie, wyrwanie z nałogów, powrót na łono kościoła. Czas peregrynacji to dla naszych wiernych to również szansa na pogłębienie wiedzy o aniołach. Kiedy księżą michalici zaproponowali mi, że w drodze powrotnej z Wilna mogą zatrzymać się w Suwałkach, ich propozycję przyjąłem bez wahania. Te dwa dni, bo tyle trwać będzie nawiedzenie figury świętego w parafii postarajmy się wykorzystać jak najlepiej dla pogłębienia naszej wiary,  a także modlitwy do świętego o jego wstawiennictwo w rozwiązaniu problemów, z którymi bez wsparcia Boga nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić.

Program peregrynacji w Suwałkach:

Środa, 20.07.

Godz. 20:30 – nabożeństwo oczekiwania

Godz. 21:00 – uroczyste powitanie figury, msza święta i rozpoczęcie nawiedzenia

Czwartek, 21.07.

Godz. 6:00; 7:00 i 8:00 – msze św. z homilią o Aniołach

Godz. 10:00 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła

Godz. 10:30 – msza św. dla chorych, starszych i samotnych, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, indywidualne błogosławieństwo z nałożeniem rąk

Godz. 15:00 – Godzina Miłosierdzia (Adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwy za przyczyną św. Michała Archanioła)

Godz. 18:00 – msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem

Godz. 19:30 - 07:00 - Całonocne czuwanie (21:00 - Apel Jasnogórski z wieczornym rozważaniem, 24:00 - Anielska Pasterka) 

Piątek, 22.07.

Godz. 7:00 – msza św. z Aktem Zawierzenia Parafii św. Michałowi Archaniołowi, pożegnanie figury i zakończenie nawiedzenia.

x x x 

Hebrajskie imię Mika'el znaczy któż jak Bóg. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż jak Bóg!".

W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Artyści przedstawiają go z wagą do odmierzania dobrych uczynków. Zaś symbolem dobrych uczynków jest złoto i dlatego jest też patronem złotników i rytowników. Innym atrybutem archanioła Michała jest ognisty miecz. Najsławniejszą budowlą wzniesioną ku jego czci jest kościół i klasztor na Mont Saint-Michel, miejsce pielgrzymkowe oraz Monte Sant'Angelo Monte Gargano (Włochy).

Modlitwa do św. Michała Archanioła ułożona przez papieża Leona XIII była odmawiana po każdej mszy cichej. Reforma liturgiczna zniosła obowiązek jej odmawiania, ale Kościół rozważa jej przywrócenie. Powodem ma być wzrost ignorowania zła, a tym samym wzrost liczby opętań.

Po każdej Mszy Św. możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła.

Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi Archaniołowi i przynależności do Rodziny Michalickiej. Celem przyjęcia szkaplerza jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego szczególną pomocą uzyskać:

a) wolność, obronę i rozwój Kościoła świętego;

b) łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami, ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń oraz nawrócenie wszystkich grzeszników;

c) ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary, nadziei i miłości;

d) utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów;

e) wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskiwanie odpustów;

f) łaskę dobrej i świątobliwej śmierci.

Są trzy warunki przyjęcia szkaplerza:

1. przyjąć szkaplerz z rąk upoważnionego kapłana lub diakona;

2. nosić go ciągle na sobie;

3. odmawiać codziennie egzorcyzm prosty papieża Leona XII

„Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”     

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ruch Wysokie Mazowieckie


Wigry Suwałki

18.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.05.2024

Pomoc w nauce

16.05.2024

Szukam

16.05.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie