04.06.2017

Gmina Suwałki. W GOK Krzywe o Obławie Augustowskiej [zdjęcia]

W GOK Krzywe odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 roku. Jej świadkiem był ks. prałat Stanisław Wysocki, który w obławie stracił najbliższych członków rodziny . On i prof. Bogdan Nowacki przedstawili znane dziś fakty związane z obławą i działania na rzecz odnalezienia grobów ofiar stalinowskiej zbrodni, zbrodni o której pełnej prawdy nie znamy do dziś.

W obławie aresztowano ponad 7.000 mieszkańców powiatów augustowskiego, sejneńskiego, sokólskiego, suwalskiego, a także Litwinów z pogranicza. PO „selekcji” 1934 odesłano na Litwę i ślad po nich zaginął. Wiele wskazuje na to, że zamordowano ich i pogrzebano w zbiorowych mogiłach w lesie, który znajduje się dziś na terenie Białorusi. 

Poszukiwania grobów ofiar, a także działania mające na celu odtajnienie dokumentów z tamtego okresu zawierających nie tylko nazwiska ofiar, ale także tych którzy wydali rozkaz zabójstwa i tych, którzy go wykonali prowadzi Związek Pamięci Ofiar Obławy Augsustowskiej 1945 Roku, którego prezesem jest ks. prałat Stanisław Wysocki.

Bez odpowiedzi pozostały listy władz związku skierowane w czerwcu 2010 roku do Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa (list dotarł czego dowodem jest zwrotka potwierdzająca jego odbiór) i rok później do władz RP.

„... Od tamtych strasznych wydarzeń rodziny Uprowadzonych pozostały w lęku, niepewności i koszmarnej niewiedzy o miejscach Ich dołów śmierci. (...) Jesteśmy skrzywdzeni nie tylko faktem utraty Najbliższych w tak okrutny sposób, ale też gnębieni zmową milczenia przez 65 lat. W imię podstawowych praw człowieka godzi się, aby dokumenty związane z tą operacją wojskową Związku Sowieckiego zostały ujawnione, by w ten sposób przywrócić dobre imię naszym Bliskim, a nam – rodzinom Ofiar, przywrócić pamięć i umożliwić godny pochówek Uprowadzonym. ” – czytamy w liście do Prezydenta Federacji Rosyjskiej D. Miedwiediewa, liście który pozostał bez odpowiedzi.

Dużo światła w sprawie obławy rzuciła wydana w 2011 r. książka rosyjskiego historyka prof. Nikity Pietrowa „Według scenariusza Stalina”.  Na prośby rodzin ofiaro pomoc w wyjaśnieniu sparwy i odnalezieniu grobów głuchy pozostał Bronisław Komorowski, Prezydent RP, z którym w 2012 roku spotkał się ks. Wysocki.

Dopiero 15.08..2016 Prezydent RP Andrzej Duda na ścianie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonił tablicę poświęconą ofiarom Obławy, a nieco wcześniej Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu dnia 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

„A nam została tylko Pamięć...” – bezskuteczne dotychczas starania na rzecz wyjaśnienia okoliczności stalinowskiej zbrodni i odnalezienia grobów jej ofiar podsumował ks. Stanisław Wysocki.

„Tyle jeszcze milczenia strasznego jest w ziemi,

Że chyba go wystarczy na niejedną śmierć!

Módlmy się, módlmy słowami ciemnemi!

Siejmy, o, siejmy, Chociaż ziarnem serc!”

To fragment pierwszej z 14 stacji Drogi Krzyżowej opublikowanej w książce „W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku”

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Świt Nowy Dwór Mazowiecki


Wigry Suwałki

21.09.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie