27.01.2023

Gmina Rutka – Tartak musi zmienić dokumentację na drogę w Jodoziorach, bo obok śpi nietoperz

Gmina Rutka- Tartak musi dokonać zmian w dokumentacji na przebudowę jednego z odcinków drogi w Jodoziorach, ponieważ jeden z właścicieli posesji zgłosił, iż w piwniczce obok zimuje nietoperz.

Jak już informowaliśmy, w połowie lipca Gmina Rutka-Tartak otrzymała dotację w wysokości 3,040 mln zł z trzeciego rozdania środków Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” w części dotyczącej obszarów popegeerowskich na rozbudowę drogi przebiegającej przez wsie: Jodoziory, Polimonie i Kleszczówek. 

 - Mamy już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRiD, w tym roku przeprowadzimy przetarg i wykonywane będą wstępne prace, a w przyszłym roku droga zostanie wyasfaltowana – mówił latem Piotr Sinkiewicz, wójt gminy Rutka – Tartak.

Pod koniec ubiegłego roku właściciel jednej z posesji złożył jednak odwołanie, w którym argumentował, iż w pobliskiej piwniczce znajduje się nietoperz w stanie hibernacji.

- W związku z tym musimy dokonać zmian w zakresie projektu budowlanego na tym odcinku. Co prawda, piwniczka nie znajduje się w pasie drogowym, mimo to musimy uwzględnić tego śpiącego nietoperza. W praktyce oznacza to, że trzeba, po pierwsze - poszerzyć zakres mapy, bo na wcześniejszej ta stara piwniczka nie była w ogóle naniesiona, trzeba też „pociągnąć” odwodnienie, żeby nie zalewało tej ziemianki. Po drugie – należy opracować szczególne warunki dla wykonawcy, tzn., że na przykład prace powinny być prowadzone przy ograniczeniu hałasu i z zastosowaniem określonych technologii czy maszyn. Główne roboty planowane są na lato, a wtedy nietoperz nie przebywa w tej piwnicy, ale musimy uwzględnić wszystkie wymogi, które otrzymaliśmy od służb wojewody w związku z tą sytuacją – tłumaczy wójt Piotr Sinkiewicz.

Od nowych decyzji właściciel posesji także może złożyć odwołanie, ale wójt P. Sinkiewicz liczy na to, że prace przy przebudowie drogi nie ulegną znacznemu opóźnieniu.

- Roboty miały się rozpocząć w styczniu. Po odwołaniu musimy poczekać z ogłoszeniem przetargu, ale działamy w warunkach specustawy i w rygorze natychmiastowej wykonalności, a więc jeśli tylko otrzymamy zgodę, od razu rozpoczniemy pracę. W ciągu miesiąca powinniśmy otrzymać odpowiednie zezwolenia, a w marcu chcielibyśmy rozpocząć przebudowę drogi – dodaje wójt.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie