23.09.2021

Interreg Polska - Rosja. Europejski Dzień Współpracy [zdjęcia]

Co roku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja obchodzony jest Europejski Dzień Współpracy, który jest doskonałą okazją do promocji rezultatów projektów współpracy transgranicznej, wymiany dobrych praktyk i dotarcia do szerszego grona odbiorców.

W miniony weekend (17-19 września) w Giżycku odbył się trzydniowy rajd „Giżycko-SoVeTSK” zorganizowany w ramach projektu „Giżycko i Sowieck – współpraca na rzecz rozwoju zachowania dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego obszaru transgranicznego”. Wydarzenie było częścią obchodów Europejskiego Dnia Współpracy, a także Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Z ramienia instytucji Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja wzięli w nim udział m.in. Dyrektor Centrum Projektów Europejskich Pan Leszek Buller, Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Pan Rafał Baliński oraz Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Pani Katarzyna Bartnik.

Impreza dwóch programów: Polska - Rosja i Polska - Litwa

Główną częścią imprezy było otwarcie oraz przejazd/przejście po oznakowanej trasie pieszo-rowerowej wybudowanej w ramach projektu wokół Twierdzy Boyen (3729 m). Dzięki realizacji projektu stworzono również trasę dla rowerów górskich o długości 1899 m oraz wyremontowano fragment fortyfikacji, czyli muru Carnot’a. Uczestnicy wydarzenia – mieszkańcy, uczniowie giżyckich szkół oraz przedstawiciele miast partnerskich i instytucji – mogli wziąć udział w quizach, questach oraz grach terenowych i zadaniowych z nagrodami, a także odwiedzić stoisko promocyjne Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja prowadzone przez pracowników Wspólnego Sekretariatu Technicznego, gdzie czekały na nich gadżety oraz publikacje prezentujące przedsięwzięcia współfinansowane w ramach Programu. Przygotowano również poczęstunek w formie grilla, a dla chętnych co godzinę odbywał się spacer z przewodnikiem oprowadzającym po Twierdzy Boyen.

W sobotę z kolei odbyła się dłuższa, bo ponad 40-kilometrowa wycieczka rowerowa po okolicach Giżycka. Tego dnia stoisko promocyjne Programu było ulokowane na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu, gdzie odbywały się wydarzenia sportowe organizowane przez Program Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa-Polska. Ostatniego dnia rajdu uczestnicy odwiedzili m.in. wieżę ciśnień i port w Wilkasach, a także pokonali odcinek ścieżki rowerowej wybudowanej w ramach projektu.

Rajd po stronie rosyjskiej

Partnerzy rosyjscy, którzy nie mogli wziąć udziału w wydarzeniu ze względu na sytuację pandemiczną, przygotowali klip video z pozdrowieniami, prezentujący ścieżkę rowerową powstałą w ramach projektu po rosyjskiej stronie granicy, w Sowiecku.

Z tej okazji uczestnicy przemierzyli 20 km ścieżką rowerową, która jest budowana w ramach Dużego Projektu Infrastrukturalnego „Transgraniczne trasy rowerowe w celu wspierania i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”.

Przejażdżka rowerowa prowadziła trasą z Zelenogradska do Pionerska, Organizatorzy zapewnili transport uczestników i rowerów do miejsca startu i z powrotem do Kaliningradu, obiad, gadżety, a także potrzebującym - rowery.

Doskonała pogoda i dobry humor towarzyszył uczestnikom rajdu przez cały czas trwania przejazdu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki. Wydarzenie zakończyło się wspólnym grillem i śpiewami przy gitarze.

W obchodach Europejskiego Dnia Współpracy łącznie wzięło udział 60 rowerzystów, w tym przedstawiciele Rządu Obwodu Kaliningradzkiego, urzędnicy miejscy, beneficjenci projektu, a także miłośnicy jazdy na rowerze.

Krótki FILM  https://disk.yandex.ru/i/YRPxa24fqmonsQ

Otwarcie wystawy prezentującej osiągnięcia programów współpracy transgranicznej UE-Rosja w Kaliningradzie

ВМЕСТЕ /VMESTE / TOGETHER to nazwa projektu dotyczącego wystawy poświęconej współpracy transgranicznej pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Celem wystawy jest zaprezentowanie osiągnięć projektów realizowanych w ramach programów współpracy transgranicznej.

Współpraca transgraniczna między Rosją a Unią Europejską rozpoczęła się w połowie lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu zrealizowano wiele projektów z różnych dziedzin: od doskonalenia i rozwoju medycyny i edukacji po ochronę środowiska i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

W wystawie bierze udział osiem programów współpracy transgranicznej realizowanych pomiędzy Unią Europejską a Rosją:

- Region Morza Bałtyckiego

- Kolarctic

- Karelia

- Rosja-Południowo-Wschodnia Finlandia

- Rosja- Estonia

- Rosja- Litwa

- Rosja- Łotwa

- Rosja-Polska

Wystawa prezentuje dwadzieścia dwa projekty. Za każdym projektem kryje się historia sukcesu ludzi – uczestników projektu, którzy będą uczestniczyć w otwarciu wystawy, aby opowiedzieć o tym, jak wspólne inicjatywy wpływają na poprawę życia ludzi po obu stronach granicy.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 27 września br. o godzinie 13.00 w Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie. W spotkaniu wezmą udział m.in. Pan  Ederer, Ambasador Unii Europejskiej w Federacji Rosyjskiej, Pan Volvach, Wiceminister Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej oraz Pan Alikhanov, Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego.

Każdy, kto chce zapoznać się z osiągnięciami programów współpracy transgranicznej w północno-zachodnim regionie Rosji, może odwiedzić wystawę od 27 września do 10 października 2021 roku. Szkoda tylko, że pandemia utrudnia przekraczane granicy.

Pomocny Interreg

W dniu 24 czerwca 2021 r. podpisana została ostatnia umowa o dofinansowanie z projektem wybranym w ramach I naboru wniosków w Programie Współpracy Transgranicznej POLSKA-ROSJA 2014-2020.

Środki Programu przeznaczone na I nabór wniosków na wszystkie 3 Cele Tematyczne, tj. Dziedzictwo, Środowisko i Dostępność, zostały rozdzielone na 28 wybranych projektów, z czego 26 projektów zakontraktowano z listy głównej, a 2 projekty z listy rezerwowej.

Łączna wartość umów podpisanych z projektami wybranymi w ramach I naboru wniosków wynosi 46 028 057,57 euro, z czego dofinansowanie Programu, w tym wkład Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej wynosi 41 416 888,64 euro.

Program Interreg Polska–Rosja 2021–2027 obejmuje województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz część województwa podlaskiego (subregiony: białostocki oraz suwalski), zaś po stronie rosyjskiej Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej.

Warto wspomnieć, że z Programu Interreg Polska - Rosja realizowane było realizowanych w naszym regionie szereg projektów inwestycyjnych. Np. partnerskie szpitale w Suwałkach i Czerniachowsku w ramach wspólnego projektu podejmują współpracę w formie wspólnych działań w zakresie wdrażania najodpowiedniejszych narzędzi i metod adaptacji mieszkańców pogranicza polsko-rosyjskiego do negatywnych skutków zmian klimatycznych (chorób i zagrożeń zdrowotnych).  Całkowita wartość projektu wynosi 2 191 070 euro, w tym dla szpitala w Suwałkach 1,2 mln euro, a wkład własny szpitala wyniósł tylko 123 tys. euro

Działania w ramach projektu obejmowały remont Oddziału Neurologii wraz z Pododdziałem Udaru Mózgu oraz zakup nowej aparatury medycznej dla Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. Po stronie rosyjskiej beneficjent planuje zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i specjalnych urządzeń dla szpitala w Czerniachowsku.

Z kolei gminy Puńsk, Bakałarzewo, Filipów, Zelenogradsk zmodernizowały u siebie drogi i ulice.

Ełcki Dom Kultury otrzymał 700 tysięcy dofinansowania na remont pomieszczeń i wyposażenie Szkoły Artystycznej, będącej częścią Ełckiego Centrum Kultury. Koszt całego projektu to 780 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na studio fotograficzne, galerię i salę prób.

Drugi projekt zrealizowany przez Miasto Ełk we współpracy z miastem Oziersk to „Rozwój turystyki aktywnej płaszczyzną polsko-rosyjskiej współpracy”,

Natomiast na remont Zamku w Olecku przeznaczono z programu ponad 400 tys. euro. Po stronie rosyjskiej, w ramach projektu, renowacji poddano część obiektów szkolnych Filii Kolegium Agrotechnologii i Inżynierii Środowiska w Oziersku. W Olecku wyremontowano budynek byłego starostwa z 1897 roku, popularnie nazywany Zamkiem.

W czasie remontu Zamku w Olecku umieszczono w murze kapsułę czasu,  w której znalazły się: wydruk wniosku projektu „ 15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary, legendy”, zdjęcia ze spotkania kadry zarządzającej w Gusiewie i Oziersku oraz wszystkie nominały polskich monet obiegowych z najnowszych emisji. Kapsuła będzie stanowiła źródło informacji dla przyszłych pokoleń, które kiedyś podejmą prace remontowe w zamku.

Rowerowy projekt połączy Polskę i Rosję

Innym ciekawym projektem realizowanym na polsko – kaliningradzkim pograniczu jest szlak rowerowy. Głównym celem tego programu jest wspieranie współpracy transgranicznej w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej. Jego ideą jest poprawa atrakcyjności i konkurencyjności obwodu kaliningradzkiego i regionów Polski północno-wschodniej dzięki zintegrowanym i połączonym z siecią EuroVelo trasom rowerowym.

Całkowity budżet projektu “CBСycle: transgraniczne trasy rowerowe dla Promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" wynosi 4, 5 mln euro.

Kaliningrad

Łącznie w obwodzie kaliningradzkim realizowanych jest 12 projektów w ramach współpracy transgranicznej z Litwą oraz 15 projektów z Polską. Do realizacji pozostają jeszcze 24 projekty z Litwą i 30 z Polską. M.in. w ramach rosyjsko-litewskiego programu współpracy transgranicznej w Kaliningradzie otwarto w sierpniu br. centrum medyczne. Dla centrum medycznego zakupiono i zainstalowano fibrogastroskop, kolonoskop, ultrasonograf i inny sprzęt medyczny. Przeprowadzono staże dla lekarzy i seminaria szkoleniowe.

Rosja i Unia Europejska przeznaczyły na projekt 971 tys. euro. Ogólnie na stworzenie centrum wydano ponad 42 miliony rubli. Pojemność ośrodka diagnostycznego wyniesie 12-14 badań jelit oraz 15 badań gruczołu sutkowego i innych narządów układu rozrodczego kobiet na zmianę. Sprzęt pozwala na wykrycie różnego rodzaju nowotworów – łagodnych i złośliwych, także we wczesnych stadiach.

 

 

 WYG

 

Źródło i fot: Sekretariat Interreg Polska - Rosja

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.02.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
30.04.2024

Opel Corsa 2013

Dodaj nowe ogoszenie