24.11.2018

Jadwiga Mariona Szczypiń na Litwie. Polsko-litewska umowa o współpracy na rzecz oświaty

Eksperci przygotują grunt pod poprawę sytuacji oświaty litewskiej w Polsce i polskiej na Litwie. W dniach 22-23 listopada na Litwie przebywała delegacja z Ośrodka Rozwoju Edukacji RP na czele z dyrektorem Jadwigą Mariolą Szczypiń oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej RP z naczelnikiem Organizacji Kształcenia Ogólnego Moniką Łukaszewicz.

Jednym z ważnych punktów tej wizyty było uroczyste podpisanie w litewskim Ministerstwie Oświaty i Nauki deklaracji w sprawie współpracy w dziedzinie oświaty pomiędzy Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Rzeczypospolitej Polskiej i Centrum Rozwoju Edukacji w Republice Litewskiej oraz spotkanie Zespołu ds. Oświaty Polskiej Mniejszości w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości w Rzeczpospolitej Polskiej.

Powołanie polsko-litewskiego zespołu ds. oświaty zostało uzgodnione podczas wizyty w Wilnie 31 sierpnia br. minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Po spotkaniu w siedzibie rządu Litwy z premierem Sauliusem Skvernelisem i minister oświaty i nauki Jurgitą Petrauskienė, szefowe resortów edukacji Polski i Litwy poinformowały dziennikarzy, że do końca grudnia tego roku zespół ekspertów przygotuje propozycje konkretnych rozwiązań dotyczących najważniejszych problemów oświaty polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Podpisy pod deklaracją w sprawie współpracy w dziedzinie oświaty złożyły dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji RP Jadwiga Mariola Szczypiń i dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji RL (Lietuvos ugdymo plėtotės centras) Monika Bilotienė. Podpisany dokument zakłada wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze doskonalenia systemów oświaty i podnoszenia jakości edukacji. Jak powiedziała Jadwiga Mariola Szczypiń, deklaracja „stwarza nowe ramy współpracy, z której skorzystają i nauczyciele, i uczniowie, zarówno w Litwie, jak i w Polsce”. Monika Bilotienė zaznaczyła zaś, że jest to „zobowiązanie dzielenia się dobrym doświadczeniem i rozwiązywania problemów”.

Deklaracja zawiera określone zadania dla dwudziestoosobowego zespołu, który składa się z 10 ekspertów ze strony polskiej i 10 ze strony litewskiej.

Podstawowym celem wynikającym z owej deklaracji jest pogłębiona analiza kształcenia mniejszości litewskiej w Polsce i mniejszości polskiej na Litwie. W związku z tym pracujemy nad informacjami, które pozwolą nam wyprowadzić z analizy tej sytuacji, oczekiwane przez obie panie minister rekomendacje” – wyjaśniła Szczypiń.

Analiza ma zostać przygotowana do grudnia br., która później zostanie zaprezentowana ministerstwom oświaty w Polsce i na Litwie. Na podstawie analizy mają zostać wypracowane rekomendacje dotyczące oświaty mniejszości narodowych w obu krajach.

Po podpisaniu deklaracji, odbyło się spotkanie zespołu ds. oświaty polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele resortów edukacji Litwy i Polski oraz ośrodków rozwoju edukacji obu państw. Jak poinformowało Ministerstwo Oświaty i Nauki Litwy, zostały omówione sprawy edukacji polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce, podręczników, programów kształcenia.

Zadecydowano m.in., że powstanie pięcioosobowy zespół ekspertów, który opracuje zakres adaptacji do potrzeb polskiej oświaty istniejących na rynku polskim podręczników.

- Zakładamy, że na początku grudnia zakres adaptacji będzie gotowy. We współpracy z pewnym wydawnictwem w Polsce, do której grunt został przygotowany, potoczy się dalsza praca, której rezultatem będzie przystosowany do realiów litewskich podręcznik do kształcenia na pierwszym poziomie edukacyjnym” – wyjaśniła dziennikarzom dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

W piątek, 23 listopada delegacja Ośrodka Rozwoju Edukacji RP wzięła udział w dyskusji na temat przyszłości edukacji, organizowanej w ramach odbywających się w Centrum Wystaw i Konferencji „Litexpo” 8. Narodowych Targów Innowacyjności w Oświacie „Szkoła 2018”.

Sto bibliotek na Stulecie”

W ramach tego projektu polskie książki trafią do stu bibliotek szkolnych na całym świecie, w tym i do czterech szkół na Wileńszczyźnie.

Na Litwie zestawy trafią do czterech szkół z czterech rejonów: wileńskiego, solecznickiego, trockiego i święciańskiego. Są to Szkoła Podstawowa w Kiwiszkach, Szkoła Podstawowa w Podborzu, Szkoła Podstawowa im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum „Żejmiana” w Podbrodziu.

Uroczyste wręczenie czterem szkołom z polskim językiem nauczania zestawów bibliotecznych, ufundowanych w ramach projektu jubileuszowego pod nazwą „Sto bibliotek na Stulecie”, odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 26 11.br. w Ambasadzie RP w Wilnie. Zestawy odbiorą delegacje szkół składające się z dyrekcji, pedagogów i uczniów.

Inicjatorem projektu jest Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Zestawy zostały ufundowane dla Rodaków poza granicami Polski i zawierają między innymi ciekawą polską literaturę młodzieżową i dziecięcą, lektury szkolne, a także gry edukacyjne i pomoce dydaktyczne. W ramach projektu polskie książki trafią do stu bibliotek szkolnych na całym świecie.

 

WYG

Źródło: Ambasada RP w Wilnie; MEN; zw.lt; wilnoteka;L24.lt

Fot: Ambasada RP w Wilnie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
30.04.2024

Opel Corsa 2013

30.04.2024

Prowadzenie Domu

Dodaj nowe ogoszenie