03.05.2021

Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów z nagrodą Obojga Narodów

W Sejmie RP w Warszawie oraz w Sejmie Republiki Litewskiej w Wilnie, w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wręczona została Nagroda Obojga Narodów, przyznawana przez Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

Laureaci Nagrody dla Obojga Narodów: pisarka Kristina Sabaliauskaitė i tłumacz, pedagog Eduardas Piurko (decyzją delegacji Sejmu Republiki Litewskiej) oraz Jan Malicki, kierownik Ośrodka Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego i Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach (Decyzją delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia).

Każdy z nich otrzymał statuetkę oraz 1 tys. euro. Polscy laureaci odebrali nagrodę w Warszawie, litewscy - w Wilnie.

Krzysztof Czyżewski, twórca i dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", odbierając nagrodę powiedział m.in., że w polsko-litewskim zgromadzeniu i nagrodzie jest coś wyjątkowego - "pewna dialogiczność i gościnność dla drugiego, który jest inny, ale nie obcy". Czuję, że jestem tutaj, dzięki pracy nad dziedzictwem duchowym, które chlubi się bogactwem różnorodności, pamięta zadane sobie nawzajem rany, a jednocześnie dochowuje wierności temu co łączy (...). W Nagrodzie Obojga Narodów, w gronie jej laureatów odnajduję ducha rodzinnej Europy" - powiedział prezes Fundacji Pogranicze.

Krzysztof Czyżewski (na zdjęciu od od prawej)

Kristina Sabaliauskaitė

Paulius Saudargas, Przewodniczący Delegacji Sejmu do Zgromadzenia Posłów na Sejm Republiki Litewskiej i RP, wicemarszałek, podkreślił, że w ostatnich latach Kristina Sabaliauskaitė wniosła istotny wkład w zacieśnienie dobrych stosunków między Litwą a Polską..

- W 2015 I tom powieści Kristiny Sabaliauskaitė Silva rerum, wydanej w języku polskim, został wysoko oceniony przez polskich krytyków literackich, historyków sztuki i literatury, polskich historyków i czytelników, i znalazł się w finale „Angelus”, jednej z najważniejszych nagród literackich Wschodu i Wschodu. Europa Środkowa. Dobrze przyjęty też został wydany w 2018 roku kolejny tom, a w 2021 roku ukazała się trzecia powieść.

Pisarka Kristina Sabaliauskaitė jest zapraszana na najważniejsze festiwale literackie i artystyczne w Polsce, w radiu i telewizji, gdzie prezentuje nie tylko swoich, ale także innych litewskich pisarzy i artystów, opowiada o litewskiej historii, kulturze i najważniejszych litewskich osobowościach, wnosząc w ten sposób litewskiej kulturze i upowszechnianiu sztuki w Polsce ”- powiedział podczas prezentacji laureata P. Saudargas.

Eduard Piurko

Wicemarszałek Sejmu P. Saudargas, zwrócił uwagę, że laureat, pracujący jako tłumacz języka polskiego w Sejmie od 1991 r., przetłumaczył wszystkie posiedzenia komisji konsultacyjnych Zgromadzenia Posłów do Sejmu Republiki Litewskiej oraz Sejmu i Senatu RP oraz posiedzenia Rady Rządów Republiki Litewskiej i RP. Według P. Saudargasa, od 1991 roku. jest tłumaczem nie tylko Sejmu Republiki Litewskiej, ale także Prezydentury, Rządu, Trybunału Konstytucyjnego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz innych instytucje i organów, a także Litewskiej Telewizji Narodowej.

Dr hab. Jan Malicki

Historyk, dr hab. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział, że od lat z uporem stara się łączyć ludzi, idee, koncepcje i ośrodki naukowe nie tylko na linii Polska-Litwa.

- Główna linia Studium i moja, to jest tworzenie więzów na obszarze Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina, czyli po prostu dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – podkreślił J. Malicki.

J. Malicki jest pracownikiem naukowym Studium Europy Wschodniej UW (od 1992), wykładowcą “Studiów Wschodnich”, Studium Europy Wschodniej UW, autor pierwszego programu “Studiów Wschodnich” prowadzonych w Studium (od 1998) koordynator rządowych i uniwersyteckich programów stypendialnych dla Wschodu, dyrektor Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego (od 2006).

W kwietniu br. dyr. Jan Malicki został powołany do składu Kolegium Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Polityki Międzynarodowej. Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej to forum ekspertów, doradców Prezydenta, zajmujących się najważniejszymi wątkami polityki międzynarodowej i polskiej polityki zagranicznej. Kolegium działała przy Biurze Polityki Międzynarodowej, które ma wspierać Prezydenta RP w konstytucyjnej funkcji najwyższego przedstawiciela RP w stosunkach międzynarodowych.

Nagroda Obojga Narodów

Nagroda Obojga Narodów ustanowiona została w 1998 roku. Po raz pierwszy została wręczona w 1999 roku, a obecnie reaktywowano ją po 13 latach przerwy. Polsko-litewskie Zgromadzenie Parlamentarne przyznaje ją za wybitne osiągnięcia, stanowiące znaczący wkład we współpracę kulturalną obu narodów. Jej laureatami mogą być autorzy dzieł literatury i sztuki, wydawcy, naukowcy organizatorzy imprez i wydarzeń kulturalnych, których prace stanowiły znaczący wkład we współpracę Polski i Litwy. Decyzję o przyznaniu Nagrody podejmuje Prezydium Zgromadzenia po zasięgnięciu opinii tworzącego Zgromadzenie parlamentarzystów.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Obojga Narodów są m.in.: Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Jerzy Kłoczkowski, Bohdan Cywiński, Bronys Savukynas, Mieczysław Jackiewicz, Adam Dobroński, Alfredas Bumblauskas, Dariusz Szpoper i Algimantas Degutis.

Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej istnieje od 18 czerwca 1997 roku. Posiedzenia odbywają się dwa razy do roku na przemian w Polsce i Litwie. W skład Zgromadzenia wchodzi 20-osobowa delegacja z każdego parlamentu.

 

WYG

Źródła: Senat RP; Kancelaria Sejmu RL

Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu; Džoja Gunda Barysaitė – Kancelaria Sejmu RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Promień Mońki

27.04.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie