28.02.2018

Kwiaty, koncert, wykład. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchody także w sobotę

W czwartek, 1 marca po raz ósmy obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" . O 12.00 w Konkatedrze św. Aleksandra rozpocznie się uroczysta msza święta z wystąpieniem Jarosława Schabieńskiego nt. ,,Dziewczyny Obławy Augustowskiej", a po niej delegacje przemaszerują pod Pomnik 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

O 17.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach (ul. T. Kościuszki 81) rozpocznie się spotkanie z Bartłomiejem Rychlewskim - autorem książki "Po dolinach i po wzgórzach... Monografia oddziału Jana Sadowskiego i Piotra Burdyna 1949–1952".

W sobotę na obchody święta zaprasza Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. 

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Suwałki, 3 marca 2018 roku (sobota):

godz. 11.00 - złożenie kwiatów w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych pod Pomnikiem Żołnierzy 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej (Suwałki, skwer przy zbiegu ulic Utrata i Sejneńska)

godz. 12.00 - Koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Suwałkach - ul. Noniewicza 83)

- wystąpienie Posła Rzeczypospolitej Polskiej, Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego

- wykład dr. Jarosława Schabieńskiego o Żołnierzach Wyklętych z terenu północno-wschodniej części Polski

- koncert zespołu "Teatr Piosenki" poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki "Viva Musica" zaprasza na koncert z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych zatytułowany "Pieśni niezłomne, pieśni wyklęte, pieśni niepodległe", któryodbedzie się 4 marca w konkatedrze pw. św. Aleksandra, po mszy o godz. 18.00.

Wykonawcy koncertu: Suwalski Chór Kameralny "Viva Musica", Trio A'Tre - Joanna Gójska - wiolonczela, Cezary Gójski - skrzypce, Wojciech Borowik - flet, gościnnie Sylwia Rosińska - altówka, Grzegorz Bogdan - dyrygent.

 

 

"Szanowni Państwo Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem złożonym bohaterom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, którzy walcząc z bronią w ręku o rzeczywistą suwerenność Polski przeciwstawili się sowieckiej okupacji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Data tego święta państwowego nawiązuje do wydanego przez stalinowski sąd wyroku śmierci na siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, wykonanego 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Heroiczna walka tysięcy patriotów była kolejnym aktem w dziejowych zmaganiach naszego Narodu o wolną Ojczyznę. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej członkowie tzw. drugiej konspiracji byli szykanowani, torturowani i zabijani. Władze komunistyczne PRL czyniły też wszystko, aby ich postawę, czyn zbrojny, bohaterstwo, a także ich samych wymazać na zawsze z pamięci Polaków. Za swoje poświęcenie zostali wyklęci i skazani na niepamięć.

Przez długie lata funkcjonowania III Rzeczypospolitej kolejne rządy z niezrozumiałych przyczyn oraz w imię fałszywie pojmowanego pojednania nie czyniły nic, by zadbać o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Trzeba było niemal 70 lat, aby przywrócić im należną godność i miano bohaterów. Inicjatywę służącą godnemu upamiętnieniu i przywróceniu do narodowej świadomości żołnierzy antykomunistycznego podziemia podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej śp. prof. Lech Kaczyński, który w lutym 2010 roku złożył w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Po tragicznej śmierci Prezydenta w Katastrofie Smoleńskiej Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z licznymi organizacjami kombatanckimi kontynuowało jego starania zakończone przyjęciem 3 lutego 2011 roku odpowiedniej ustawy przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Zakończenie II wojny światowej w rzeczywistości nie oznaczało końca walki o wolność Polski. Dowodzone przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oddziały kontynuowały walkę, tym razem z komunistycznym aparatem represji władze Związku Sowieckiego, NKWD i Armię Czerwoną.

Pomimo ogromnej dysproporcji sił i niekorzystnej sytuacji geopolitycznej Żołnierze Niezłomni pozostali wierni niepodległemu Państwu Polskiemu, czemu dawali wyraz w bohaterskiej walce z narzuconą przez wschodnie mocarstwo komunistyczną władzą. Warto pamiętać, że do Żołnierzy Niezłomnych należą także ofiary ludobójstwa Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

O świadectwie Żołnierzy Niezłomnych trzeba mówić więcej i głośniej. W ostatnich latach stało się to możliwe dzięki ogromnej pracy historyków, archeologów, genetyków i wolontariuszy, którzy wydobywają szczątki bohaterów z bezimiennych mogił. Zadanie głoszenia prawdy o tamtym czasie staramy się obecnie realizować także poprzez edukację historyczną dzieci i młodzieży oraz przywracanie zbiorowej pamięci prawdziwych bohaterów, którzy wyżej niż własne życie cenili wolność i honor, solidarność z bliźnimi oraz poświęcenie dla sprawy narodowej. Dlatego tak ważne są obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pamięć i szacunek dla przodków są fundamentem wspólnoty narodowej. Serdecznie dziękuję i przekazuję wyrazy uznania wszystkim, którzy organizują w całej Polsce uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz w nich uczestniczą. Słowa wdzięczności kieruję również do tych, którzy od kilku lat wraz ze mną biorą udział w organizowaniu takich uroczystości w województwie podlaskim. Wierzę, że wszystko to wzmocni ducha patriotycznego Polaków i przyczyni się do zapewnienia pomyślnej i bezpiecznej przyszłości naszej Ojczyzny."

Z wyrazami szacunku Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie