31.03.2020

Litewska telewizja na Sejneńszczyźnie i Suwalszczyźnie i polska telewizja na Litwie

Od jesieni 2020 roku Litwini mieszkający na Sejneńszczyźnie i Suwalszczyźnie będą mogli oglądać program telewizyjny LRT Lituanica - informuje litewskie Ministerstwo Łączności.

W poniedziałek, 30 marca podpisano trójstronną umowę między Ministerstwem Łączności, Litewskim Narodowym Radiem i Telewizją (LRT) oraz Litewskim Centrum Radia i Telewizji.

Do tej pory litewską telewizję mogli oglądać tylko mieszkańcy miejscowości przygranicznych oraz mieszkańcy Suwałk, mający telewizję kablową (np. w sieci Vectra program LTR Lituanica obecny jest na kanale 820). Ważne jest również, że mieszkańcy Suwalszczyzny program telewizyjny LRT Lituanica będą mogli oglądać bezpłatnie, w naziemnym formacie cyfrowym, tj. za pomocą zwykłej anteny.

Według litewskiego ministra łączności Jarosława Narkiewicza ( Polaka z pochodzenia), program telewizyjny LRT dla społeczności litewskiej mieszkającej na Suwalszczyźnie będzie nadawany przez specjalnie w tym celu wyznaczonej częstotliwości radiowej (kanał). Do jesieni planuje się wdrożenie niezbędnych rozwiązań technicznych do emisji programu telewizyjnego.

Ministerstwo Łączności Republiki Litewskiej cytuje wypowiedź prezes Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Algirdasa Vaicekauskasa, że tylko w Suwałkach mieszka ok. tysiąca Litwinów, którzy do tej pory nie mogli za darmo oglądać telewizji litewskiej. Są także mieszkańcy Suwałk i okolic, którzy w swoich domach nie mówią już po litewsku, ale nadal rozumieją i słuchają litewskich audycji przez białostockie radio i telewizję.

- Niezwykle ważne jest, aby przedstawiciele każdej mniejszości narodowej mieli więź ze swoim narodem. Możliwość obejrzenia kanału LRT Lituanica pomoże Litwinom w Polsce utrzymać ten związek, poczuć puls życia na Litwie, jej codzienność i zachować poczucie wspólnoty. I bez wątpienia nie najmniej ważna jest rola telewizji w rozwijaniu języka ojczystego. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zapewnić taką możliwość Litwinom mieszkającym na Suwalszczyźnie - mówi minister łączności Jarosław Narkiewicz.

Inicjatywa nadawania naziemnej transmisji cyfrowej LRT Lituanica w przygranicznych regionach Litwy jest przewidziana w zatwierdzonym przez rząd planie realizacji programu rozwoju „Globalnej Litwy” oraz zaangażowania Litwinów za granicą w życie państwa litewskiego.

Polska telewizja na Litwie

Siedemnastego września 2019 roku, o godz. 18.30 wyemitowano na Litwie pierwszy odcinek nowego polskiego serwisu informacyjnego skierowanego do Polaków na Litwie „Info Wilno”. Tym samym została zainaugurowana działalność nowego kanału podlegającego Telewizji Polskiej – TVP Wilno. Na uroczystą galę z tej okazji przyleciał do Wilna premier Mateusz Morawiecki.

TVP Wilno początkowo tworzyło kilkudziesięciominutowe pasmo, które z czasem się wydłużyło. Oprócz serwisu informacyjnego „Info Wilno” nadawanego od poniedziałku do piątku o 18.30, widzowie mogą zobaczyć m.in. kultowe polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”. W soboty są emitowane seriale o tematyce historycznej, m.in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. W dni powszednie w ramówce znalazły się cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania bądź pochodzenia jest Litwa.

W ramówce jest również cotygodniowy program informacyjno-publicystyczny polskiej „Wilnoteki”.

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej TVP w Wilnie jest Edyta Maksymowicz – wieloletnia korespondentka TVP w Wilnie, redaktorka Wilnoteki.

Szefowa redakcji Edyta Maksymowicz powiedziała wówczas, że litewscy Polacy nareszcie otrzymali z Polski nie przysłowiową rybę, ale wędkę, dzięki czemu nareszcie sami będą mogli tworzyć program informacyjny o sprawach, które ich interesują i dotyczą.

TVP Wilno nie jest pierwszym polskim kanałem telewizyjnym na Litwie

W maju 2018 roku Polska rozpoczęła retransmisje telewizyjne na Południową Litwę. Projekt ten jest w pełni finansowany przez budżet litewski.

Dzięki porozumieniu premierów Polski Litwy, 9 maja 2018r. rozpoczęto retransmisję na Litwę polskich stacji telewizyjnych TVP Info, TVP Polonia, TVP Historia, Nuta.TV i Power TV.

Litwa ponosi koszty związane z retransmisją. Umożliwienie Polakom oglądania programów w języku ojczystym kosztuje litewski rząd w ciągu roku ok. 350 tys. euro.

Ponadto, po roku przygotowań, 5 sierpnia 2018 r., ruszyła na Litwie pierwsza polskojęzyczna telewizja litewska. Telewizja nadaje od godz. 07.00 do 24.00 w rejonie Troków, Elektrenai i Wilna na kanale 24 lub 498 MHz oraz przez FMT TV App na telefony Android i Iphone na całą Litwę. Kanał jest prowadzony przez niezależnych ekspertów medialnych z Polski i Litwy.

 

WYG

Źródło i grafika: Ministerstwo Łączności RL

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ruch Wysokie Mazowieckie


Wigry Suwałki

18.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.05.2024

Pomoc w nauce

16.05.2024

Szukam

16.05.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie