13.09.2021

Litwa. Od poniedziałku, 13 września do dużych sklepów tylko z paszportem możliwości

Na Litwie od poniedziałku, 13 września świadczone będą wszelkie usługi kontaktowe i wykonywana działalność gospodarcza oraz organizowane wydarzenia (z pewnymi wyjątkami) wyłącznie dla osób spełniających kryteria Paszportu Możliwości.

Gdy zajęcia lub usługi są świadczone wyłącznie osobom posiadającym paszport możliwości, zalecamy noszenie masek i zachowywanie odległości. W przypadku wykonywania czynności lub świadczenia usług dla osób bez paszportu możliwości, noszenia masek, utrzymywania odległości, zarządzania przepływem itp. są obowiązkowe.

Ograniczenia wprowadzone przez litewski rząd będą miały duży wpływ na pracę niektórych sklepów. Zgodnie z ograniczeniami jakie zaczną obowiązywać od poniedziałku, jeśli powierzchnia sklepu przekracza 1500 metrów kwadratowych, kupujący będą musieli przed wejściem okazać paszport możliwości lub inne równoważne dokumenty.

W sklepach, w których będą obowiązywać ograniczenia kupujący będą musieli okazać jeden z następujących dokumentów:

* paszport możliwości

* świadectwo szczepień Unii Europejskiej

* wyciąg z portalu E-zdrowie potwierdzający fakt zaszczepienia

* zaświadczenie, jeśli chorowało się na COVID-19, że od początku choroby minęło nie więcej niż 210 dni

* zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu na przeciwciała, jeśli od uzyskania pozytywnego rezultatu nie minęło więcej niż 60 dni

* ujemny wynik testu PGR, który jest ważny przez 48 godz. od momentu pobrania próbki

Przedstawiciele największych sieci handlowych: Maxima, Iki, Rimi, Lidl i Norfa wskazali, w których sklepach klienci odwiedzający Wilno, Kowno i Kłajpedę będą musieli okazać paszporty możliwości i inne równoważne dokumenty

Listę wileńskich sklepów, w których od 13 września zaczną obowiązywać ograniczenia rządowe można znaleźć TUTAJ.

https://madeinvilnius.lt/verslas/vilniaus-rinka/pristatomos-visos-vilniaus-parduotuves-kuriose-reikes-rodyti-galimybiu-pasa/

Jak będą wyglądały kontrole w sklepach?

Jak podaje dziennik Kauno Diena (Dzień Kowna), pracownicy dużych sklepów będą nosić specjalne kamizelki. Dyrektor Departamentu Komunikacji i Wizerunku Maximy informuje, że pracownicy w specjalnych kamizelkach będą skanować kody QR paszportów możliwości i sprawdzać inne dokumenty, które są równoważne z paszportami okazjonalnymi przy wejściu do sklepów Maxima.

- Postaramy się jak najszybciej sprawdzić paszport i naprawdę oczekujemy zrozumienia i dobrej woli naszych klientów, jeśli będziemy musieli czekać w kolejce – powiedziała Dapkiene.

Według E. Dapkienė osoby kontrolujące dokumenty mają prawo, w razie wątpliwości, poprosić kupującego o przedłożenie dokumentu tożsamości.

Paszporty okolicznościowe będą sprawdzane w godzinach otwarcia sklepu. Planuje się, że w godzinach szczytu w sklepach Maxima będzie pracować dwóch pracowników, którzy będą sprawdzać wszystkie dokumenty.

Vaida Budrienė, przedstawicielka „Iki”, w rozmowie z portalem kauno.diena.lt, powiedziała, że ​​paszporty możliwości będą sprawdzane przy wejściu do budynków handlowych, w środku. W zależności od rozwiązania, paszporty będą albo skanowane dedykowanym skanerem, albo sprawdzane wizualnie przez pracowników ochrony. W przypadku podejrzeń można również sprawdzić dokument tożsamości. Takie kontrole będą przeprowadzane przez dodatkowych pracowników ochrony.

V. Budrienė dodała, że ​​idąc do sklepów, w których sprawdzany będzie paszport okolicznościowy, klienci proszeni są o wcześniejsze ich przygotowanie.

 - Sprawdzenie paszportu w godzinach szczytu może zająć trochę czasu, ale dołożymy wszelkich starań, aby nasi klienci dotarli do budynku tak szybko, jak to możliwe i mogli bezpiecznie i wygodnie robić zakupy.

W sklepach sieci Rimi klientów przychodzących do sklepu powitają plakaty z instrukcjami, jakie dokumenty należy przygotować do kontroli.

 

Od 13 września obowiązywać będą takie WYJĄTKI dla osób bez Paszportu Możliwości:

– zakupy w sklepach, marketach, których główną działalnością jest sprzedaż artykułów spożywczych, weterynaryjnych, pasz, farmaceutycznych, artykułów optyki i ortopedycznych, roślin, nasion, nawozów z osobnym wejściem z ulicy, których powierzchnia sprzedaży nie przekracza 1500 m. kw.

– Sprzedaż elektroniczna gdzie zakupione towary są odbierane w punktach odbioru (w takich pomieszczeniach obowiązywać będzie zakaz handlu fizycznego).

– składanie zamówień na drobne naprawy, gdzie kontakt usługobiorcy z usługodawcą trwa nie dłużej niż 15 minut;

– wizyty u osób nieuleczalnie chorych, małoletnich do 14 roku życia oraz kobiet w ciąży w palcówkach opieki zdrowotnej lub przebywających w zakładach opiekuńczych;

– przewozy taksówkami i pojazdami świadczącymi usługi przewozowe;

– usługi świadczone przez instytucje państwowe i komunalne, zakłady, przedsiębiorstwa państwowe i gminne, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być świadczone zdalnie;

– Kompleksowe usługi dla rodziny zgodnie z Kompleksowymi Usługami dla Rodziny zgodnymi z planem na lata 2016-2023 zatwierdzonymi przez Ministra Opieki Społecznej i Pracy Republiki Litewskiej;

– udostępnienie osobom niepełnosprawnym pomocy technicznej w Centrum Pomocy Technicznej dla Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Opieki Społecznej i Pracy oraz w instytucjach samorządowych, którym przypisano tę funkcję;

– działania związane z przyjmowaniem nielegalnych migrantów;

– usług, działalności handlowej i gospodarczej, komercyjnej i niekomercyjnej działalności kulturalnej, rozrywkowej, sportowej, uroczystości, targów, festiwali lub innych zorganizowanych zgromadzeń w przestrzeniach otwartych z maksymalnie do 500 uczestników;

– usługi finansowe polegające na dostarczaniu emerytur lub innych świadczeń socjalnych, inne niezbędne usługi finansowe i ubezpieczenia obowiązkowe, w przypadku których kontakt między usługobiorcą a usługodawcą trwa nie dłużej niż 15 minut, oraz usługi łączności elektronicznej niezbędne do uzyskania dostępu do usług elektronicznych

Prawie 300 spółek obsługuje mieszkańców wyłącznie z Paszportem Możliwości

Już w połowie sierpnia kilkaset firm na Litwie zdecydowało się obsługiwać mieszkańców wyłącznie z Paszportem Możliwości. Większość tych spółek stanowią lokale gastronomiczne (245 spółek), podmioty świadczące usługi zakwaterowania, punkty usług w branży piękności i inne sektory. Najwięcej takich spółek jest w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie.

Rząd uznał bowiem, że przedsiębiorcy nie muszą czekać na wejście w życie nowych ograniczeń i już od połowy sierpnia mogli wymagać paszportu możliwości.

Nasilone kontrole w środkach komunikacji publicznej

Władze monitorujące przestrzeganie tygodniowych restrykcji nadzwyczajnych zauważają, że drugi tydzień z rzędu wzrasta liczba wykroczeń w transporcie publicznym, głównie z powodu nie noszenia masek przez pasażerów. Stad prowadzone są intensywne kontrole i nakładane kary.

W pierwszym tygodniu września litewskie gminy aktywnie skontrolowały uczestników transportu publicznego. Łącznie przeprowadzono 1885 kontroli i wykryto 355 naruszeń, ponad dwa razy w tygodniu wcześniej. Większość z nich to naruszenia dotyczące noszenia masek ochronnych.

Polska z zielonej strefie

Już tylko dwa kraje pozostają w litewskiej „zielonej strefie”. Oznacza to, że po przyjeździe z Polski kwarantanna nie jest wymagana. Pozostałe kraje są w strefach czerwonej i żółtej.

Nadal przed przyjazdem na Litwę, nie wcześniej niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży, obowiązkowe jest wypełnienie kwestionariusza (https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form) i przedstawienie otrzymanego potwierdzenia (kod QR) przewoźnikowi przed wejściem na pokład pojazdu lub, jeśli podróżuje się samodzielnie, specjalistom NVSC lub innym urzędnikom na przejściu granicznym lub punkcie kontroli pasażerskiej.

 

WYG

Źródła: Ministerstw Ochrony Zdrowia Republiki Litewskiej; Samorząd Wilna; Kauno Diena, madeinvilnius.lt

Foto: Ministerstwo Zdrowia RL; Samorząd Wilna; Kurier Wileński

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie