25.07.2018

Na Białoruś bez wizy. Na 30 dni dla przylatujących, na 10 dni na terenach przygranicznych

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podpisał we wtorek, 24 lipca dekret, mocą którego umożliwia obcokrajowcom wjazd na teren Białorusi bez wiz na 30 dni.

Jest jeszcze jeden warunek -  trzeba przylecieć samolotem do Mińska. Jak podała państwowa agencja informacyjna BiełTA, warunkiem jest „wjazd, a następnie wyjazd przez granicę państwową w Narodowym Porcie Lotniczym Mińsk”. 

Do tej pory białoruskie służby nie wymagały wiz od podróżnych przybywających na międzynarodowe lotnisko w Mińsku, jeśli czas ich pobytu na Białorusi nie przekraczał 5 dni.

Podróżni muszą mieć przy sobie ważny paszport (lub zastępujący go dokument) oraz pieniądze w walutach obcych lub w rublach w kwocie nie mniejszej niż 2 tzw. stawki bazowe dziennie lub 50 stawek bazowych na cały 30-dniowy okres pobytu. Dwie stawki bazowe to obecnie 49 rubli, czyli w przeliczeniu – nieco ponad 90 zł. 50 stawek to 1225 rubli, a więc prawie 2300 zł.

– Czas bezwizowego pobytu jest liczony w pełnych dniach kalendarzowych – przypomina  BiełTA

Pierwszej dobie odpowiada data przylotu, a ostatniej data wylotu, niezależnie od dokładnej godziny jednego lub drugiego. Okres pobytu nie może przy tym zostać przedłużony ponad przewidziane przepisami 30 dni.

Ci cudzoziemcy, którzy zamierzają spędzić na Białorusi więcej niż pięć dni roboczych, powinni zarejestrować się w organach spraw wewnętrznych – w miejscu swojego pobytu. Łatwiej będą mieli goście hoteli, hosteli, sanatoriów oraz innych „miejscach zakwaterowania zbiorowego”. Tam zrobią to za nich pracownicy recepcji.

Zasady bezwizowego pobytu na Białorusi nie obejmują też obywateli, którzy przybywają do tego kraju w celach zarobkowych, prowadzenia działalności komercyjnej oraz kształcenia trwającego ponad 30 dni.

– Przyjęcie dekretu ma sprzyjać dalszemu rozwojowi białoruskiej sfery turystyki, zapewnić dostępność turystyki sanatoryjnej i leczniczej na Białorusi oraz stać się jednym z istotnych czynników sprzyjających rozwojowi gospodarki kraju, włączaniu Białorusi w międzynarodowe relacje ekonomiczne oraz umacnianie jej pozycji jako miejsca organizowania forów międzynarodowych, konferencji, festiwali i zawodów sportowych – czytamy w komentarzu do dokumentu, który podpisał  Alaksandr Łukaszenka.

Podpisany 24 lipca dekret wchodzi w życie po oficjalnej publikacji w dzienniku urzędowym.

Na 10 dni bez wizy w rejonach przygranicznych w Polską

Przypomnijmy, że początkiem 2018 roku w życie weszło inne „bezwizowe” rozporządzenie prezydenta Białorusi. Tłumaczymy, jak korzystać z trybu bezwizowego.

Rozporządzenie Alaksandra Łukaszenki umożliwia od 1 stycznia obywatelom 77 państw świata (w tym Polski) odwiedzenie bez wizy przygranicznych regionów Białorusi. Wiza nie jest potrzebna, by przez 10 dni poruszać się po strefie Parku „Kanał Augustowski” i tzw. strefie turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”.

Strefa Parku „Kanał Augustowski” obejmuje miasto Grodno, obszar rady wiejskiej w Sopoćkiniach, obszar rady wiejskiej w Podłabieniach i obszar rady wiejskiej w Odelsku.

– Wjechać i wyjechać ze Strefy Park „Kanał Augustowski” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez drogowe przejścia graniczne: Rudawka-Lesnaja, Kuźnica Białostocka-Bruzgi, Švendubrė-Privalka (przejście graniczne z Litwą), Raigardas-Privalka (przejście graniczne z Litwą) oraz kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi i port lotniczy w Grodnie.

Ponadto w sezonie (od 1 maja do 30 września) turyści mogą też przekraczać granicę płynąc Kanałem Augustowskim. Otwarte jest wtedy wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja. Władze obwodu grodzieńskiego oceniają, że dzięki nowym regulacjom Kanał Augustowski w 2017 roku odwiedziło ponad trzy razy więcej turystów zagranicznych niż w roku poprzednim.

Strefa turystyczno-rekreacyjna „Brześć” obejmuje obwodowe miasto Brześć, rejon brzeski, rejon żabinkowski, rejon kamieniecki, rejon prużański i rejon świsłocki. Na terytorium tych trzech ostatnich jednostek administracyjnych rozciąga się Park Narodowy „Puszcza Białowieska”.

– Wjechać i wyjechać do Strefy „Brześć” na warunkach ruchu bezwizowego można poprzez drogowe przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze -Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Białowieża-Piererow (dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy) oraz kolejowe przejście graniczne Terespol-Brześć i port lotniczy w Brześciu.

Brak kontroli wizowej nie oznacza, że turyści nie potrzebują specjalnych dokumentów. Chcąc odwiedzić wyznaczone strefy bezwizowe należy wykupić odpowiednie zaproszenie w białoruskim biurze podróży. Dane „turoperatorów” obsługujących bezwizowych turystów podane są na stronach grodnovisafree.by i bezvizy.npbp.by. Po wykupieniu w firmie turystycznej odpowiedniej usługi, jej pracownicy przesyłają białoruskim pogranicznikom odpowiednie informacje – przy czym turysta także powinien mieć przy sobie potwierdzenie zakupu usługi.

Przekraczając granicę z Białorusią należy posiadać ważny paszport, polisę ubezpieczeniową obejmującą dany kraj oraz określoną ilość waluty. Białoruskie władze założyły, że turysta musi dysponować minimum dwiema „kwotami bazowymi” na każdy dzień pobytu. Od 1 stycznia ta umowna jednostka wynosi 24,5 rubla białoruskiego – ok. 44 złotych. Na jednodniowy wyjazd trzeba wiec zabrać 88 złotych, a na dziesięciodniową wycieczkę ok. 880 złotych w dowolnej walucie.

Kierowcy muszą pamiętać, że na białoruskich drogach krajowych obowiązuje system opłat elektronicznych BelToll.

 

WYG

Źródła: BiełTA , Belsat.eu

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.04.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie