26.07.2017

Od 1 sierpnia wnioski o 500 + na kolejny rok. Niektórym będzie trudniej

Od 1 sierpnia rodzice, którzy posiadają więcej lub jedno dziecko, lub mają małe dochody, mogą ubiegać się o świadczenia 500 plus na kolejny rok. W ostatnim czasie rząd wprowadził w programie kilka istotnych zmian, które mają uszczelnić system. Przede wszystkim dokładniej będą sprawdzane wnioski rodziców, którzy deklarują samotne wychowywanie dziecka oraz osób, którym z niejasnych przyczyn zmniejszono dochody.

Program 500 plus funkcjonuje od 1 kwietnia ubiegłego roku. Na drugie i kolejne dziecko rodzicom wypłacane jest co miesiąc po 500 złotych. W przypadku pierwszego dziecka – gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł lub 1200 w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Osoby samotnie wychowujące dzieci będą musiały udowodnić, że faktycznie same zajmują się utrzymaniem dziecka - że przed złożeniem wniosku bezskutecznie starały się na drodze sądowej o alimenty lub że ojciec lub matka dziecka nie żyją. Z ustaleń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika bowiem, że około 400 tys. rodziców deklarowało samotne wychowywanie dziecka jedynie po to, aby otrzymać fundusze,a rzeczywistości żyli razem w nieformalnych związkach i wspólnie utrzymywali dziecko.

Drugą praktyką, którą chce ukrócić rząd, jest zaniżanie dochodów. Pod lupą znajdą się osoby, które w ciągu trzech miesięcy podpisały nową umowę z pracodawcą na niższą kwotę. Dotyczy to także osób, które zakończyły pozarolniczą działalność gospodarczą.

W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczali się na podstawie tak zwanego ryczałtu, do tej pory pod uwagę brano ich oświadczenia o dochodzie składane w Urzędzie Gminy. Trudno je było zweryfikować. Zdarzało się, że przedsiębiorca z przychodem 100-200 tys. złotych rocznie deklarował, że ma minimalny dochód i dostawał 500 plus także na pierwsze dziecko. Po zmianach pod uwagę będą brane dane o dochodzie na podstawie corocznych badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

- Moim zdaniem, nasi świadczeniobiorcy tych zmian praktycznie nie odczują – mówi Rafał Lejmel, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przerośli. - Nie przewidujemy żadnych problemów. Jesteśmy przygotowani do przyjmowania dokumentów. Lada moment otrzymamy wnioski. Zainteresowani sami dopytują o terminy, potrzebne dokumenty – dodaje.

Obecnie z programu 500 plus w Przerośli korzysta 430 dzieci.

- Praktycznie nie ma rodzin, które nie korzystałyby z tych świadczeń. Na początku mieliśmy sytuację, gdy jedna z rodzin nie złożyła wniosku o świadczenie, ponieważ rodzice przypuszczali, że mają za wysokie dochody. Po wyliczeniach okazało się, że jak najbardziej mogą korzystać z pomocy także na pierwsze dziecko. W innym przypadku konieczne okazało się przeprowadzenie wywiadu, który ustalił, kto konkretnie sprawuje opiekę nad danym dzieckiem – wyjaśnia R. Lejmel.

Jak mówi, dzięki temu, że ośrodki pomocy społecznej dysponują danymi o dochodach rodzin, wiedzą, które z nich korzystają z zasiłków rodzinnych, ubiegają się o stypendia socjalne – świadczeniobiorcy mają raczej ograniczone pole do nadużyć.

- Rodzice nie chcą tych świadczeń stracić. Sami przychodzą do ośrodka, zadają wiele pytań, zgłaszają wyjazdy za granicę, a nawet zbierają faktury, aby udowodnić, że wydają pieniądze wyłącznie na rzeczy potrzebne dzieciom – mówi R. Lejmel. - Program znacząco poprawił sytuację materialną wielu mieszkańców naszej gminy. Zanotowaliśmy spadek liczby osób korzystających z zasiłków celowych, tymczasowych, dożywiania. Wiele rodzin, które przez lata korzystały z pomocy, już o nią nie wnioskuje. Te pieniądze je wzmocniły. Pozwoliły rodzinom na usamodzielnienie się – dodaje kierownik GOPS w Przerośli.

Wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus na kolejny rok (wypłacane od 1 października) należy składać w najbliższym urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Można to zrobić także przez internet – za pomocą strony www.empatia.mrpips.gov.pl, za pomocą bankowosci elektronicznej lub przez platformy ePUAP i PUEZUS.

W Przerośli wniosek można złożyć osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w godzinach: poniedziałek: 8.00 - 16.00, wtorek-piątek 7.00 - 15.00 lub przez Internet.

W 2016 roku do 2,78 rodzin w całym kraju z programu 500 plus trafiło ponad 17 miliardów złotych. Szacuje się, że w tym roku będą to 23 miliardy.

(just)

[21.07.2017] Zasiłki rodzinne i 500 + po nowemu

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.05.2024

zgubiony pies

16.05.2024

Pomoc w nauce

Dodaj nowe ogoszenie