24.10.2019

Pałac Paca w Dowspudzie. Krzysztof Szadurski szacuje koszty odbudowy na 50 mln euro [zdjęcia]

Odwzorowany pałac sprzed 200 lat, a w nim centrum turystyki kulturowej z przestronnymi salami, basenem, spa i częścią hotelową na około 50 pokoi - tak w 2027 roku ma wyglądać obiekt w Dowspudzie.

- Kiedy przed trzema laty na przetargu  kupowałem nieruchomość od Starostwa Powiatowego w Suwałkach zadeklarowałem, że odtworzę pałac w dwusetną rocznicę jego wybudowania przez generała hrabiego Ludwika Michała Paca - przypomina Krzysztof Szadurski, prezes spółki Hotele Warszawskie Syrena, wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. - Powstał raport oddziaływania na środowisko, mam już warunki zabudowy. Pod koniec bieżącego roku wystąpię o pozwolenie na budowę.

Zajmujący 21 hektarów obszar, z gruntami uprawnymi, lasem,  łąką i resztkami zespołu pałacowego zbudowanego w latach 1820-27 Krzysztof Szadurski kupił za 1,020 mln zł. Przyznaje, że koszty rewaloryzacji pałacu będą olbrzymie i nie chce, na razie, zdradzać szczegółów montażu finansowego.

- Myślę, że potrzeba będzie około 50 milionów euro - szacuje. - Inwestycję podzielę ewentualnie na etapy.

Krzysztof Szadurski przygotowany jest do niej chyba w każdym szczególe. Podczas poświęconego turystyce i hotelarstwu Forum Biznesowego Pogranicza w Suwałkach zaprezentował case study, wszechstronną analizę przedsięwzięcia.

- Ciągle padają pytania o wesela, a już jedno się odbyło, w lipcu pod namiotem. Jakością usług i atrakcjami pałac będzie musiał dorównywać  konkurencji, projekt przewiduje duże sale, spa, miejsca rekreacji i rozrywki - opowiada Piotr Szadurski. - Dlatego nie mówię o hotelu, ale o Centrum Turystyki Kulturowej w Dowspudzie.

Turyści przyjeżdzają oglądać ruiny pałaca, przyjadą zobaczyć pałac tym bardziej, że dużo łatwiej  będzie do Dowspudy dotrzeć. Do 2027 roku  powinny być gotowe drogi ekspresowe Via Baltica i Via Carpatia oraz szybka kolej Rail Baltica. Skróci się podróż na duże lotniska, dla biznesu i małego ruchu turystycznego powstają lokalne, jak w Suwałkach czy Białymstoku.

- Dostępność komunikacyjna jest podstawą, ale za nią musi podążać oferta, i to w skali międzynarodowej. Popularne są spływy kajakowe Rospudą, Kanałem Augustowskim i Czarną Hańczą, turystyka rowerowa trasą Green Velo, ale wciąż trzeba promować szlaki na Białoruś i Litwę - mówi wlasciciel nieruchomości w Dowspudzie.

W wymyślaniu produktu turystycznego zrewitalizowany Pałac Paca może czerpać z historii, począwszy od Jaćwingów, przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów, po powstania narodowe, wspólnych bohaterów narodowych, jak Tadeusz Kościuszko. Może brać z architektury, choćby rodziny Paców, po której odziedziczyliśmy zabytki na Litwie, Białorusi i w Polsce. 

- Kłania się literatura. Mamy wspólnych poetow i wieszczów, turystom można opowiadać, że pierwowzorem hrabiego z "Pana Tadeusza"  był hrabia Ludwik Michal Pac. W Nowogródku na Białorusi jest Mueum Adama Mickiewicza.

Mnożą się festiwale kultury i kuchni ludowej. W samej Dowspudzie rozrasta się "Palinocka", a można reaktywować Festiwal Kultury Celtyckiej.

Pałac Paca ma przyciągać turystów i współuczestniczyć w organizowaniu im atrakcji. Przez kilka najbliższych lat atrakcją będą jego makiety, wizualizacje oraz, być może już od przyszlego roku, plac budowy.

Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie