08.10.2018

Po Szypliszkach czas na Sejny. Debata o transgraniczej współpracy

Miasto Sejny wraz z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" zorganizowały w poniedziałek w Białej Synagodze debatę „Transgraniczna współpraca kulturalna”.

Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, litewskiej administracji rządowej, przedstawicieli władz samorządowych Polski i Litwy. Przybędzie też Urszula Doroszewska - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Litewskiej.

Będzie to kolejne spotkanie dyskusyjne w ramach projektu: Budowa Relacji  Społecznych, Gospodarczych, Kulturalnych, Edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy.

Były już spotkania na inne tematy m.in. w Szypliszkach oraz wcześniej w Sejnach.

- Celem prelekcji w Szypliszkach oraz dyskusji było wypracowanie skutecznych metod budowy zaufania oraz rozwoju przedsiębiorstw na pograniczu polsko-litewskim. Działania te przekładać się mają na wzrost zamożności i komfortu życia mieszkańców strefy nadgranicznej – informował Roman Rynkowski, sekretarz gminy Szypliszki.

Zadanie to jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego w polskiej polityce zagranicznej 2018.

Celem jest szeroka debata dotycząca lokalnych relacji polsko-litewskich i zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym, infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.

Badanie opinii zostanie dokonane wśród działaczy samorządowych i lokalnych przedstawicieli życia gospodarczego, nauczycieli, działaczy kultury i mieszkańców. Pozyska się również informacje w drodze ankietowania ludności z gmin polskich, jak i, we współpracy z lokalnymi władzami, z jednostek samorządowych Litwy.

Zebrane materiały po opracowaniu staną się podstawą dalszych prac na szczeblu samorządów polskich i litewskich. Zostaną również wykorzystane do określenia strategii działania przez gminy polskie i litewskie, które podpisały w marcu 2018 roku Deklarację współpracy dla tworzenia strategii planowanego Transgranicznego Polsko Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Transgraniczny polsko-litewski obszar funkcjonalny.

14 marca 2018r. samorządowcy z Polski: Gminy Puńsk, Gminy Rutka Tartak, Gminy Giby, Gminy Sejny, Miasta Sejny, Gminy Szypliszki, Gminy Wiżajny oraz litewscy: Rejonu Łoździejskiego, Rejonu Kalwaryjskiego, Rejonu Wiłkowyskiego podpisali deklarację „o podjęciu wspólnych prac umożliwiających Rządom Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz organom Unii Europejskiej podjęcie decyzji o utworzeniu polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego w celu poprawy poziomu życia mieszkańców obszaru pogranicza polsko-litewskiego poprzez:

- rozwój, stworzenie lub odtworzenie infrastruktury,

- stworzenie i rozwój instrumentów wspierających tworzenie miejsc pracy,

- poprawę dostępności i poziomu jakości usług publicznych,

- rozwój współpracy samorządów w obszarze gospodarki komunalnej,

- wspieranie organizacji prowadzonych przez mieszkańców, których celem jest zacieśnienie współpracy między mieszkańcami samorządów Polski i Litwy.”

Miasto Sejny - jako lider podjętej inicjatywy – zostało wyznaczone przez zebranych samorządowców do pełnienia funkcji koordynatora współpracy samorządów z terenu Rzeczpospolitej Polskiej. Odpowiednikiem po stronie litewskiej jest samorząd Rejonu Łoździejskiego.

Sejneński samorząd otrzymał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dofinansowanie w kwocie 122 985,00 zł na realizację zadania p.n. „Budowa relacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy”.

Czym jest obszar funkcjonalny?

Jak mówi definicja, jest to wyodrębniony przestrzennie obszar, charakteryzujący się wspólnymi uwarunkowaniami geograficznymi, przestrzennymi, społeczno – gospodarczymi, systemem powiązań funkcjonalnych oraz określonymi na ich podstawie jednolitymi celami rozwoju, zapewniającymi efektywne wykorzystanie jego przestrzeni.

Dla Sejn i współpracujących samorządów w praktyce funkcjonowanie obszaru funkcjonalnego sprowadza się do zdobywania funduszy na realizację potrzebnych inwestycji: m.in. drogi, komunikację, tworzenie miejsc pracy czy współpracę międzynarodową.

Polscy i litewscy samorządowcy liczą na to, że w nowej perspektywie po 2020 roku wspólnie uda się pozyskać fundusze, które będą zarezerwowanie w budżecie UE dla obszarów przygranicznych.

- Może wreszcie, jako małe gminy, uzyskamy unijne pieniądze na rozwój, gdyż do tej pory, nawet bociany u nas zawracały. Brakuje pieniędzy zarówno na lokalne drogi jak i kulturę w małych miejscowościach – zauważył wójt gminy Sejny Dariusz Łostowski podczas jednego z wcześniejszych spotkań.

 

WYG

Źródło: UM Sejny; www.facebook.com/przyjaznepograniczesejny

Na .górnej fot. Debata w Szypliszkach

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.05.2024

Pomoc w nauce

16.05.2024

Szukam

16.05.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie