17.12.2016

Podlasie i Grodzieńszczyzna wypromują Kanał Augustowski

Z bezwizowego jego przekraczania skorzystało od listopada br. już ponad 2 tysiące osób

W Białymstoku zainaugurowana została działalność grupy roboczej ds. rozwoju Kanału Augustowskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Wiktor Liskowicz, wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego i Ałła Fiedorowa, Konsul Generalny Republiki Białoruś.

Zadaniem grupy jest wypromowanie po obu stronach granicy, a także w innych krajach walorów i potencjału Kanału Augustowskiego w szerokim wymiarze ciągnącego się od Biebrzy do Niemna, a dalej na Litwę, do Druskiennik.

 

- Celem grupy jest opracowanie katalogu zadań, zaproszenie do współpracy instytucji, firm, urzędów zarówno ze strony polskiej jak i białoruskiej, by wykorzystać maksymalnie potencjał Kanału w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Wspólnym celem województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego jest, aby ta marka Kanał Augustowski nie była tylko marką lokalną, regionalną, ale i w wymiarze europejskim. Marka Kanał Augustowski doskonale wpisuje się w pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki o stworzeniu tzw. Marek Polskich. Ale żeby to się stało, wszyscy musimy zakasać rękawy, a każdy na swoim podwórku pracować na rzecz wspólnego pomysłu, projektu Kanał Augustowski –cytuje słowa członka Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdana Dyjuka portal Wrota Podlasia.

Będzie wiele wspólnych przedsięwzięć promocyjnych, informacyjnych, rekreacyjnych, a na kwietnia i maja 2016 roku, kiedy przejście graniczne Rudawka-Lesnaja faktycznie rozpocznie działalność, wielka Majówka na granicy.

Kanał już sporo zyskał dzięki dekretowi prezydenta Białorusi o bezwizowym przekraczaniu granicy Rudawka-Lisnaja. Upłynęło niewiele czasu, a z tej możliwości, choć już po sezonie turystycznym, skorzystało ponad 2 tysiące osób.

Przypomnijmy, że możliwość przebywania na Białorusi bez wizy do pięciu dób, dotyczy parku turystycznego Kanał Augustowski, Grodna i jego okolic. Rozporządzenie weszło w życie 26 października br i obowiązuje do końca 2017 r., ale zapewne zostanie przedłużone. Ponadto, jak informował podczas spotkania w Białymstoku wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego Wiktor Liskowicz, od grudnia 2017 roku planowane jest rozszerzenie strefy obowiązywania ruchu bezwizowego na cały rejon grodzieński.  Ponadto od 1 stycznia 2017 roku cena wiz białoruskich zostanie obniżona z 130 z do 60 euro.

 Praktyczne informacje dotyczące ruchu bezwizowego z Białorusią.

Bezwizowy wjazd jest możliwy na okres 5 dni przez przejścia graniczne Kuźnica/Bruzgi i Rudawka/Lesnaja, a także przez litewsko-białoruskie przejście graniczne Raigardas/Priwałka.

Należy uzyskać specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej, tzw. minimalny pakiet usług turystycznych, w którego skład wchodzą:

- ważny paszport;

- polisa ubezpieczeniowa;

- bilety wstępu do miejscowych atrakcji turystycznych.

 Zezwolenie jest wydawane przez biura turystyczne działające w województwie podlaskim. Ich lista jest dostępna w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, ul. Odeska 1, tel. 85 732 68 31 oraz 503 356 482. Wszelkie informacje o ruchu „VISA FREE”” są dostępne także na państwowej stronie grodnovisafree.by. Wiadomości są tu podane po polsku, w sposób przystępny i z infografikami. Można tam zapoznać się także z informacjami na temat atrakcji turystycznych, są również informację na temat usług hotelowych i gastronomicznych.

Na każdy dzień pobytu na terytorium Białorusi należy posiadać środki pieniężne w dowolnej walucie o równowartości nie mniejszej niż 21 dolarów albo kartę płatniczą wraz z dokumentem potwierdzającym dostępne środki na rachunku bankowym, do którego przypisana jest karta, ważnym 10 dni od jego wystawienia.

 Historia Kanału Augustowskiego

 Kanał Augustowski to niezwykły zabytek architektury hydrologicznej I połowy XIX wieku. Jego budowa była odpowiedzią na wprowadzenie przez Prusy w 1823 r. wysokiego cła na tranzyt towarów z Rosji i miała nie tylko spowodować uniezależnienie od tego tranzytu, lecz także zadać cios bogacącym się na handlu ze Wschodem ówczesnym portowym miastom pruskim takim, jak: Gdańsk, Elbląg, Królewiec i Memla (Kłajpeda). Groźba ta okazała się na tyle skuteczna, że już w 1825 r. pruskie opłaty celne stały się symboliczne. Rozpoczętej w lipcu 1824 r. budowy jednak nie przerwano i w ciągu kilku lat doprowadzono do końca. Nowy szlak wodny połączył Wisłę przez Biebrzę, jeziora Puszczy Augustowskiej i Czarną Hańczę oraz system kanałów i śluz z Niemnem.

 Już w połowie XIX w. zwrócono uwagę na jego walory krajoznawcze. Pierwsze masowe imprezy turystyczne wzdłuż kanału zaczęła organizować w 1905 r. Polska Wspólnota Krajoznawcza. Kanał został częściowo zniszczony podczas I wojny światowej.

Po II wojnie światowej 80 km kanału pozostało w Polsce, 22 znalazło się na terenie Białorusi. Długo trwało po wojnie, po obu stronach granicy, jego odbudowywane, rewaloryzowanie i udostępnianie do celów turystycznych.

Kiedy będzie przygraniczny ruch bezwizowy z Białorusią?

Od niedawna tytuł „ostatniego dyktatora Europy” przysługuje już innemu ważnemu przywódcy ze Wschodu, a Europa, a nawet i Polska, zaczyna powoli bratać się z Łukaszenką. Kto wie, może po „odwilży” wreszcie doczekamy się, także uruchomienia małego ruchu przygranicznego Polska -Białoruś.

Przypomnijmy, że 22 czerwca 2010 roku, w przygranicznej w Kuźnicy Białostockiej, Bronisław Komorowski, pełniący wówczas obowiązki prezydenta RP, podpisał przyjętą wcześniej przez polski Sejm umowę o małym ruchu granicznym z Białorusią, a 11 listopada 2010 roku, a więc w dniu jak najbardziej uroczystym dla Polski, białoruski parlament ratyfikował umowę o bezwizowym ruchu przygranicznym między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Białoruś.

Zgodnie z postanowieniami umowy, mały ruch graniczny z Białorusią obejmować miał 93 jednostki podziału administracyjnego (gminy i miasta) województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego zamieszkałe przez 590 tys. mieszkańców, w tym m.in. Białą Podlaską, Augustów, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę, Siemiatycze, Sejny, Puńsk, a po stronie białoruskiej 89 jednostek podziału administracyjnego (rady wiejskie i miasta) z ok. 1 mln 100 tys. mieszkańców, w tym Brześć i Grodno.

Niestety, wielka polityka spowodowała, że umowa nie weszła w życie, choć nie stanęła ona na przeszkodzie innemu członkowi UE - Łotwie. Białoruś od kilku lat ma taki mały bezwizowy ruch z Łotwą.

Pod koniec listopada 2016 roku, w Białymstoku, odbyła się konferencja pn. "Mały ruch graniczny pomiędzy Polską a Białorusią - szanse i perspektywy”. Polscy i białoruscy eksperci, samorządowcy, politycy i ekonomiści zastanowili się nad szansami i perspektywami realizacji tej umowy. Decyzja należeć jednak do rządowych władz Polski i Białorusi.

 

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
19.12.2016, 12:42:28

n

Tytuł artykułu powinien brzmieć " Podlaskie i Grodzieńszczyzna wypromują Kanał Augustowski"

17.12.2016, 13:38:17

Suw

Jakoś dziwnie cicho o nazwiskach budowniczych kanału. Byli to słynni Polacy.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
11.05.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie