18.11.2016

Proces działaczy KOD- u w Suwałkach. Jesteśmy niewinni. To był wiec wyborczy, nie tylko wystawa

Przed Sądem Rejonowym w Suwałkach rozpoczął się proces pięciu osób, głównie członków Komitetu Obrony Demokracji, oskarżonych o zakłócanie porządku publicznego podczas otwarcia wystawy poświęconej Armii Generała Andersa w Archiwum Państwowym w Suwałkach.

Na otwarciu ekspozycji, które miało miejsce 4 marca, trzy dni przed wyborami uzupełniającymi do senatu, obecni byli ówczesna kandydatka PiS na senatora Anna Maria Anders, Jarosław Zieliński, wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz jego szef Mariusz Błaszczak. Przemówienia ministrów nie spodobały się przebywającym na sali sympatykom (teraz już w większości członkom) KOD-u oraz jednej z suwalskich emerytek. Głośno wyrazili swoje niezadowolenie. Doszło do nieprzyjemnej wymiany zdań i przepychanek.

Sprawą zajęła się policja. Zarzuty zakłócania porządku publicznego usłyszało pięć osób: Stefania R., emerytka z Suwałk (nie zezwala na podawanie swoich danych i publikację wizerunku), Marcin Skubiszewski z Warszawy, Bartosz D. (także z Warszawy), Rafał Linczuk oraz Piotr Łopaciuk. Wszyscy nie przyznają się do winy.

Stefania R., która w Archiwum zwróciła uwagę, że dostała symboliczną podwyżkę emerytury, a Rydzykowi przekazywane są miliony, odmówiła składania wyjaśnień. Zeznała jedynie, że z przyczyn zdrowotnych ma bardzo donośny głos, że nie wydawało się jej, aby krzyczała.

Rafał Linczuk twierdzi, że wyraził jedynie swoje niezadowolenie.

- To było podyktowane impulsem. Pani Costa zaczęła prowadzić swoją kampanię wyborczą. Pamiętam jak minister Błaszczak przedstawił ją jako „miejmy nadzieję – przyszłą panią senator”. Wyraziłem swoje niezadowolenia na głos. Gdyby te słowa nie padły, pewnie bym nie zareagował – mówił przed sądem.

Marcin Skubiszewski od wielu lat interesuje się kwestią przestrzegania prawa wyborczego. Pięciokrotnie był obserwatorem wyborów w Polsce i za granicą, m.in. z ramienia OBWE, PiS-u i Fundacji Batorego.

- Gdy dowiedziałem się, że w Suwałkach tuż przed wyborami odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej Armii Generała Andersa, a w wyborach do senatu kandyduje jego córka, od razu nabrałem podejrzeń, że jest to element kampanii, spraw brudna, złamanie prawa wyborczego – zeznawał w sądzie.

- Przyjechałem do Suwałk, aby wziąć udział w seminarium KOD-u w Aquaparku i postanowiłem nagrać też to wydarzenie. Nazywany jestem „człowiekiem z kamerką”, bo miałem ją na szyi. Nie planowałem zabierać głosu, ale tam nie było nawet pozorów czystości. Sam fakt, iż na wystawie byli obecni szef MSWiA i jego zastępca, wskazywały, że był to ewidentnie element kampanii wyborczej. Oczywiście mieli prawo tam być, ale zazwyczaj w polityce się tego nie robi. To wykraczało poza polityczne reguły. Po tym, gdy panią Anders przedstawiono jako „miejmy nadzieję przyszłą senator” zapytałem, czy to wydarzenie jest organizowane z pieniędzy państwowych, czy przeznaczonych na kampanię. Nazwano mnie pijakiem, pytano, czy się modlę i czy mam Boga w sercu. Tych ludzi, którzy na nas krzyczeli nie ma na sali. Dlaczego?- pytał.

- Mnie pewien mężczyzna zrobił zdjęcie telefonem komórkowym i powiedział, że mnie „załatwi”. Zostałem też nazwany „ubekiem”, „donosicielem”, „faszystą” i „gestapowcem”. Policjanci to wszystko widzieli – mówił Piotr Łopaciuch.

- Zarzuty są absurdalne. Uważam, ze w archiwum zostało złamane prawo wyborcze. Wcześniej protestowałem przeciwko zmianom w Trybunale Konstytucyjnym i uważam, że w odwecie za to postawiono mnie przed sądem.  Miałem prawo jako obywatel zaprotestować przeciw łamaniu prawa. Nie przyszło mi do głowy zakłócanie wystawy o generale. To właśnie policjanci powinni zwrócić uwagę ministrom, że archiwum to nie miejsce na kampanię – tłumaczył Bartosz D.

Wezwany w charakterze świadka Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach przyznaje, że z propozycją zorganizowania wystawy zadzwonił do niego minister Jarosław Zieliński.

- Zgodziłem się, bo była to okazja do zorganizowania wartościowej wystawy. Przypadały ochody rocznicowe związane z generalem Andersem. Przeszłość ma dla mnie bardzo duże znaczenie. Koszty realizacji były niewielkie, bo wystawa była już gotowa. Można ją było oglądać już rok wcześniej. We współpracy z ministrem Zielińskim zorganizowaliśmy kilka wystaw. Nie przypuszczałem, że podczas tej dojdzie to takiej sytuacji. Zabrakło mi wyobraźni – tłumaczył Radziwonowicz.

Przyznał jednocześnie, że podczas odczytywanej przez niego prezentacji historycznej publiczność nie zakłócała wystąpienia.

- Całe zdarzenia zostało nagrane. Musieliśmy dążyć do ukarania sprawców zakłócania porządku – mówił podinspektor Jarosław Golubek, naczelnik wydziału prewencji Komendy Policji w Suwałkach.

W charakterze świadka sąd chce przesłuchać również Jarosława Zielińskiego. Obwinionym grozi do 5 tys. złotych grzywny, ograniczenie wolności lub miesiąc w więzieniu. Kolejna rozprawa 22 grudnia o 10.00.

 (just)

[16.11.2016] Przeszkadzali pani Anders. Protest sympatyków KOD-u w Suwałkach

udostępnij na fabebook
21.11.2016, 09:21:02

Albin

Balbinko, może zlikwidujmy policję i dajmy zielone światło wszelkiej maści awanturnikom? Demokracja i konstytucja są ok jak rządzimy myyyyyy ?

19.11.2016, 18:17:28

Kazik

Generał Anders uratował dziesiątki tysięcy Polaków. Robienie hucpy w czasie otwarcia wystawy poświęconej Generałowi to typowe antypolskie działanie, które widać od ćwierćwiecza. Wcześniej takie antypolskie działania były cenzurowane przez aparat PRL.

18.11.2016, 15:51:20

balbina

Od dzis dla mnie to nie jest policja tylko MILICJA , zalosne dzialania . Dzisiaj rano przed biurem Zielinskiego stali milicjanci w kominiarkach i z bronia . Coraz blizej panstwa totalitarnego . Kiedys oni stana przed sadem za lamanie prawa , konstytucji.

18.11.2016, 13:58:00

n

Ciasno na tej sali. Czy 22 grudnia też tak będzie?

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.21% 4.4911 4.5819
USD 0.53% 4.1275 4.2109
GBP 0.72% 5.1152 5.2186
CHF 0.46% 4.2544 4.3404
09.04.2020

Toyota Yaris

Dodaj nowe ogoszenie