02.07.2020

Program Polska - Rosja. Puńsk, Bakałarzewo i Filipów zmodernizują drogi, nowy szlak rowerowy

Rozpoczęła się realizacja projektu transgranicznego pod nazwą „Poprawa infrastruktury drogowej w gminach Puńsk Bakałarzewo-Filipów-Swietłogorsk”.

Wójt Puńska Witold Liszkowski, jako lider projektu, podpisał w sekretariacie Programu w Olsztynie umowę o dofinansowanie projektu w Celu Tematycznym „Dostępność” - Dostępne regiony oraz trwały transgraniczny transport i komunikacja”.

Partnerem Wiodącym projektu jest Gmina Puńsk, Partner 1 - Gmina Bakałarzewo, Partner 2 - Gmina Filipów, Partner 3 - Okręg Swietlogorska (Federacja Rosyjska). Swietłogorsk – miasto na prawach rejonu w obwodzie kaliningradzkim. Do rejonu zalicza się także osady nadmorskie Jantarnyj i Primorje.

Projekt został sklasyfikowany jesienią 2019 roku przez Wspólny Komitet Monitorujący Programu Interreg Polska - Rosja na pierwszym miejscu listy rankingowej. Umowę podpisano dopiero teraz, ponieważ długo trwały ( szczególnie po stronie rosyjskiej) różne procedury, w tym m.in. przetargi na wybór baków do obsługi projektu.

 

Ogólny cel projektu:

- usprawnienie infrastruktury drogowej

- poprawa dostępności do regionów transgranicznych

- rozwój zrównoważonych, odpornych na zmiany klimatu sieci i systemów transportowych i komunikacyjnych

- poprawa bezpieczeństwa i jakości ruchu drogowego z korzyścią dla użytkowników dróg transgranicznych, zwłaszcza przekraczających granicę polsko-rosyjską.

 

Czas trwania projektu: 24 miesiące (do 31 czerwca 2022 r.)

Całkowity budżet projektu: 2,639 mln euro, w tym na działania inwestycyjne 2,5 mln euro.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 90 proc., tj. 2, 375 mln euro

Wkład własny 10 proc., tj. 263 903 euro

 

Budżet Gminy Puńsk: 666 700 euro

Dofinansowanie z Unii Europejskiej 90 proc., tj. 600 030 euro

Wkład własny 10 proc., tj. 66 670 euro.

Niebawem gminy  będą ogłaszały przetargi na realizację inwestycji.

 

W gminie Puńsk zostanie zmodernizowany 5,5 kilometrowy odcinek droga Sankury- Buda Zawidugierska - Poluńce ( od jednej strony granicy polsko - litewskiej do drugiej). Gmina otrzymała na ten cel 670 tys. euro.

Na tej trasie, po likwidacji PGR w Poluńcach, mieszka już niezbyt wielu ludzi, ale droga - ze względu na jej przygraniczne położenie - jest bardzo uczęszczana. Stąd konieczność jej modernizacji.

Przetarg na roboty drogowy zostanie ogłoszony w III kwartale 2020 roku.

Gmina Filipów otrzymała natomiast dofinansowanie do przebudowy drogi w miejscowości Tabałówka. Zadanie obejmuje poszerzenie pasa drogowego oraz przebudowę drogi z nawierzchni żwirowej na bitumiczną o długości 2 km. Wartość inwestycji na terenie gminy Filipów ok.1,7 ml zł.

W gminie Bakałarzewo wyremontowanych zostanie około 4,2 km dróg gminnych we wsiach: Płociczno (dwa odcinki) i Zajączkowo Folwark. Samorząd gminny zyskał ponad 1,5 mln zł z programu współpracy transgranicznej między oboma krajami.

Po stronie rosyjskiej partnerem jest Swietłogorsk, gdzie też będą modernizowane drogi. Swietłogorsk otrzymał na ten cel 1 223 031,21 euro.

 

 

Swietłogorsk to miasto na prawach rejonu w obwodzie kaliningradzkim. Do rejonu zalicza się także osady nadmorskie Jantarnyj i Primorje. Miejscowość wypoczynkowa i sanatoryjna. Realizuje także i inne projekty z programu Interreg Polska Rosja we współpracy m.in. Mrągowem. Nowym Miastem Lubawskim, Szczytnem.

Oprócz budowy dróg, będą spotkania transgraniczne, wizyty studyjne, szkolenia w zakresie zasad ruchu drogowego. Będzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu pieszych na drodze, a także spotkanie w Puńsku, zwiedzanie miasteczka spacer po przebudowanych drogach gminnych w ramach projektu.

Program Interreg Polska – Rosja jest bardzo korzystny dla samorządów, ponieważ nie tylko jest bardzo wysokie dofinansowanie unijne, a beneficjenci otrzymują zaliczki na poczet realizacji zadań. Nie trzeba zatem brać kredytów, jak to ma miejsce w przypadku innych unijnych projektów.

Gospodarcze i historyczne znaczenie projektu

Gminy z Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny leżą dosyć daleko od obwodu kaliningradzkiego, a mimo to udało się uzyskać tak wysokie dofinansowanie. We wnioskach wskazano bowiem nie tylko na gospodarcze, ale i historyczne znaczenie projektu. W Poluńcach, w gminie Puńsk, istnieje zadbany duży cmentarz okresu I wojny światowej. Jest tu pochowanych 262 żołnierzy niemieckich oraz 323 rosyjskich. W gminie Bakałarzewo, we Płociczno, też znajduje się cmentarz z czasów I wojny światowej, gdzie spoczywają żołnierze rosyjscy. Podobny cmentarz znajduje się także w gminie Filipów. Natomiast droga w Zajączkowie -Folwark prowadzi do cmentarza staroobrzędowców i miejsca po molennie starowierczej z XIX i XX wieku.

Kilkadziesiąt kilometrów dróg po stronie rosyjskiej

 W obwodzie kaliningradzkim w 2020 roku, z różnych źródeł finansowania, przebudowanych zostanie kilkadziesiąt kilometrów dróg. To dobra wiadomość dla odwiedzających ten region, do którego można już dostać się na podstawie bezpłatnych wiz elektronicznych.

 

 

W tym roku w ramach programu „Bezpieczne drogi wysokiej jakości” będzie kontynuowany remont autostrady regionalnej Kaliningrad- Połesk i rozpocznie się przebudowa kolejnego odcinka tej drogi o długości ponad 22 km. Ponadto władze planują zmodernizować drogę Sowieck-Gusiew o długości 46,7 km oraz odcinek drogi Kaliningrad-Zelenogradsk. Ten ostatni ma zostać oddany do użytku do 1 września 2020 roku.

Wykonawców wybrano już na trasach regionalnych - na dwóch odcinkach dróg Kaliningrad-Połessk, Sowieck-Gusev i Kaliningrad-Zelenogradsk 

Do 2024 r. planowane jest doprowadzenie do stanu normatywnego co najmniej 85% dróg aglomeracji kaliningradzkiej.

Nowy rowerowy projekt połączy Polskę i Rosję

Głównym celem tego programu jest wspieranie współpracy transgranicznej w sferze społecznej, środowiskowej, gospodarczej i instytucjonalnej. Jest współfinansowany także z programu Interreg przez Unię Europejską i Federację Rosyjską. Jego ideą jest poprawa atrakcyjności i konkurencyjności obwodu kaliningradzkiego i regionów Polski północno-wschodniej dzięki zintegrowanym i połączonym z siecią EuroVelo trasom rowerowym.

Partnerami są: administracja gminy miejskiej Swietłogorsk, administracja gminy miejskiej Pionierskij, administracja gminy miejskiej Zielenogradsk, województwo warmińsko-mazurskie, Europejska Fundacja Ochrony Zabytków oraz państwowa instytucja publiczna obwodu kaliningradzkiego “Administracja obiektów drogowych obwodu kaliningradzkiego".

Całkowity budżet projektu “CBСycle: transgraniczne trasy rowerowe dla Promocji i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" wynosi 4,5 mln euro. Wkład finansowy Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 w koszty projektu wyniesie blisko 4, 1 mln euro, natomiast partnerzy projektu zapewnią współfinansowanie w łącznej kwocie tylko 454 tys. euro.

Projekt zakłada budowę nowej trasy rowerowej w strefie przybrzeżnej obwodu kaliningradzkiego. Długość ścieżki rowerowej łączącej Zielenogradsk z osadą Primorje gminy miejskiej Swietłogorsk wyniesie 33,94 km. W Zelenogradsku zaczął budować ścieżkę rowerową wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego

W Zelenogradsku trwa już budowa ścieżki rowerowej wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Wykonawca ma ukończyć wszystkie prace nie później niż 15 czerwca 2021 roku.

Ponadto zostanie opracowany i wydany w języku angielskim, polskim i rosyjskim schemat i katalog tras rowerowych o znaczeniu transgranicznym zlokalizowanych w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce o łącznym nakładzie 7 tys. egzemplarzy. W rezultacie ponad 80 obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego zostanie włączonych w jednolite transgraniczne szlaki turystyczne.

Zorganizowane zostaną również trzy wyjazdy studyjne dla profesjonalistów zaangażowanych w rozwój infrastruktury rowerowej i turystyki. Jeden z nich oparty będzie na doświadczeniach związanych z budową i promocją szlaku rowerowego GreenVelo w województwie warmińsko-mazurskim, natomiast dwa pozostałe będą poświęcone powstającej w ramach projektu trasie rowerowej w obwodzie kaliningradzkim, a także innym obszarom regionu wykazującym potencjał dla rozwoju turystyki rowerowej.

 

WYG

Źródło: Program Interreg Polska - Rosja

Na fot: Spotkanie Komitetu Monitorujacgo w Swietłogorsku; budowa dróg i ścieżek rowerowych w obwodzie kaliningradzkim; polsko - rosyjski rajd rowerowy

Zdjęcia: służba prasowa administracji obwodu kaliningradzkiego; zelenogradsk.com; Interreg Polska - Rosja

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.02.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie