17.04.2019

Przyszłość osób niepełnosprawnych intelektualnie zaczyna się dziś [zdjęcia]

Z udziałem przedstawicieli władz miasta i gminy Suwałki, pracowników Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i WTZ, działaczy kultury, przedstawicieli biznesu w Urzędzie Gminy Suwałki odbyło się spotkanie inaugurujące kampanię społeczną na rzecz powołania kręgów wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Szacuje się, że w Polsce aż 11 proc. społeczeństwa to osoby z dysfunkcjami intelektualnymi, potrzebujące wsparcia nie tylko ze strony rodzin, ale całego społeczeństwa.

- Problem z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie zaczyna się kiedy przekroczą 18 rok życia, stają się pełnoletnie i wówczas rodzi się pytanie co dalej, jak one mają funkcjonować w dorosłym życiu, jak my najbliżsi możemy im pomóc – mówi Krzysztof Jurewicz, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Suwałkach w Brodzie Nowym. - Moja niepełnosprawna intelektualnie i fizycznie córka (porusza się na wózku) skończyła już 20 lat. Ja, żona, rodzina starliśmy się nie tylko stworzyć jej warunki do funkcjonowania dziś, ale także na przyszłość. Zbudowałem dom, urządziłem go i patrząc na córkę zacząłem zastanawiać się czy to jest to czego ona najbardziej potrzebuje, czego pragnie... Dziś wiem, że ona, ale także inne osoby z niepełnosprawnością, także intelektualną, najbardziej potrzebują wyjścia do ludzi, nie tylko rehabilitantów, bo rehabilitacja jest bardzo ważna, ale także kontaktów ze zdrowymi ludźmi, z kulturą, sportem, wyjścia z domu czy ośrodka do społeczeństwa. I w tym mogą i chcą im pomóc tworzone w kraju i u nas Kręgi Wsparcia. 

O roli jaką odgrywają już istniejące kręgi i potrzebie powołania szerokiej Koalicji Wsparcia  mówili m.in. goście spotkania Elżbieta Grądziel, Adam Zawisny, Edyta Popko, Renata Pszkowska, Krzysztof Jurewicz.  

Kontakt z Zarządem Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Suwałkach Bród Nowy 15, 16-402 Suwałki www.psoni.suwalki.pl i tel./fax 87 562 70 74 lub 509 093 960 zk.suwalki@psoni.org.pl

Model „Bezpieczna przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną)” to kompleksowa koncepcja wsparcia środowiskowego osób z niepełnosprawnością intelektualną (osób z NI) w społeczności lokalnej – miejscu zamieszkania, w którym osoby z NI będą mogły godnie żyć.  Odpowiada on wprost na potrzebę tworzenia w Polsce lokalnych systemów wsparcia, wynikającą z postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób  z niepełnosprawnościami (Polska ratyfikowała Konwencję we wrześniu 2012), zwłaszcza tych określonych w Artykule 19. „Niezależne życie i włączenie w społeczeństwo”.Model jest realizowany w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość  Osób z NI – testowanie modelu” w ramach makroinnowacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przyszłość zaczyna się dziś to przesłanie powinno towarzyszyć każdej rodzinie z osobą niepełnosprawną intelektualnie, która myśli o bezpiecznej przyszłości swojego dziecka.  Model Bezpieczna przyszłość ma na celu  wypracowanie rozwiązań dotyczących sytuacji zabezpieczenia prawno-finansowego i społecznego osoby z niepełnosprawnością intelektualną na czas, gdy z przyczyn naturalnych straci ona już oparcie w rodzinie.  Cel ten można osiągnąć poprzez  przygotowanie osoby z niepełnosprawnością i środowiska w sposób umożliwiający jej bezpieczne funkcjonowanie  w swojej społeczności lokalnej w oparciu o koncepcję kręgów wsparcia.   Jedynym sposobem zbudowania trwałego systemu „wychodzenia z izolacji” osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliskich, jest oparcie się  na sieciach powiązań – ludzi i instytucji,  na ich prawdziwym zaangażowaniu oraz wypracowaniu mechanizmów wspierających usamodzielnianie osób z niepełnosprawnościami – życiowo, fizyczne,  finansowo.

Projekt realizowany jest w partnerstwie organizacji i  instytucji ogólnopolskich: Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (Lider), Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS,  Stowarzyszenia Tęcza oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Na poziomie lokalnym w 8 społecznościach partnerami są: Stowarzyszenie Horyzont, Gmina i Miasto Goleniów, Powiat Jarosławski, Powiat Olsztyński, Powiat Ostródzki, Gmina Nidzica, Gmina Miasto Elbląg, Gmina Suwałki, Gmina Miasta Gdańsk.

W każdej z 8 społeczności zostanie utworzonych (przez operatora czyli organizację pozarządową) ok. 10 Kręgów Wsparcia wokół 10 osób  z NI oraz każda osoba wraz z rodziną opracuje swój plan na przyszłość uwzględniający m.in. aspekty finansowe, mieszkaniowe, związane ze stanem zdrowia i funkcjonowania w społeczności lokalnej.  Dodatkowo w każdym z 8 środowisk zostanie utworzona Koalicja Sojuszników oraz zrealizowana kampania społeczno – edukacyjna przybliżająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną lokalnej społeczności.

Szczególna rola w testowaniu Modelu przypada samorządowi lokalnemu, w tym podmiotom i instytucjom lokalnym.  Projekt Bezpieczna przyszłość daje szansę na stworzenie systemu wspierania rodzin i osób z niepełnosprawnością, w pełni wykorzystującego potencjał lokalnych służb społecznych i lokalnej infrastruktury oraz pobudzenie aktywności obywatelskiej. Tylko dzięki zbudowaniu lokalnej sieci współpracy  jest możliwość na stworzenie warunków dla pełnego uczestnictwa rodzin i osób z NI w życiu społeczności jako jednej z grup w trudnej sytuacji życiowej.  To wielka szansa na proces deinstytucjonalizacji i pozostawienia osób z NI po odejściu opiekunów w swoim naturalnym środowisku życiowym.

Więcej informacji na http://kregiwsparcia.pl/zespol/

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ruch Wysokie Mazowieckie


Wigry Suwałki

18.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.05.2024

Pomoc w nauce

16.05.2024

Szukam

16.05.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie