13.04.2024

Puńsk - Kiejdany. Wystawa Wielkanocna z podsumowaniem projektu Interreg Polska - Litwa [zdjęcia]

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce, z siedzibą w Puńsku, zaprasza na wernisaż Wystawy Wielkanocnej.

Impreza będzie miała miejsce w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia br. w Muzeum Stara Plebania. Początek o godz. 9.00.

Na tegorocznej wystawie prezentowane zostaną prace twórców ludowych naszego regionu.

Program otwarcia:

- powitanie przewodniczącego Stowarzyszenia LLEKD,

- krótki występ zespołu etnograficznego GIMTINĖ,

- prezentacja i uczestnictwo w wystawie.

Można będzie podziwiać nie tylko różne pisanki, palmy, wycinanki, krajki - czyli tkane paski z ornamentami, a także m.in. wielkanocne kompozycje, bukiety papierowych kwiatów oraz z innych naturalnych materiałów, tradycyjne wycinanki, tzw.”sady”, itp.

Organizowana od lat impreza, przyciąga zawsze rzesze uczestników oraz widzów zarówno z Sejneńszczyzny, Suwałk, jak i z Litwy. Najstarszy uczestnik wystawiający prace miał 87 lat, a najmłodsi - przedszkolaki - zaledwie po pięć latek, ale talentu może im pozazdrościć nie jeden dorosły.

W 2022 roku swoje prace przekazało na wystawę ok. 70 osób z naszego regionu oraz Litwy, w tym z Mariampola, Olity, Kalwarii, Druskiennik, a nawet z Szawli.

Stara Plebania - nowe wystawy

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w ramach projektu Interreg Polska - Litwa pn. „Historia litewsko-polska z perspektywy trzech miast”, współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Programu Interreg Polska - Litwa 2014-2020, w 2021 roku w nowo wyremontowanym budynku Starej Plebanii ponownie zostało otwarte Muzeum.

W Muzeum utworzono Wielkanocną wystawę stałą oraz wystawy czasowe.

Wystawa Wielkanocna przedstawia pięknie wykonane, liczne pisanki, ręcznie robione palmy wielkanocne, wycinanki z papieru oraz słomiane pająki

Ponadto w wyremontowanym Muzeum została utworzona również nowa wystawa czasowa. Można tam podziwiać eksponaty takie jak: chusty, fartuchy, narzuty, tradycyjny litewski ubiór damski i męski z przełomu XIX i XX w. Eksponaty te zostały wykonane na podstawie materiałów ikonograficznych z innych muzeów (w Suwałkach, Wilna i Kownie).

Natomiast przed kilkoma dnia w litewskich Kiejdanach ( Kiejdanach) odbyło się podsumowanie projektu realizowanego po stronie litewskiej - w Muzeum Ludowym w Kiejdanach.

Przybyli partnerzy projektu: Gminy Puńsk na czele z wójtem Witoldem Liszkowskim oraz dyrekcji i przedstawicieli kowieńskiego oddziału Muzeum Ludowego.

Podczas spotkania omówiono nie tylko plany na przyszłość, ale również cieszono się efektami projektu programu litewsko-polska "Historia Litwy-Polska z perspektywy Trzech Miast" - wystawy interaktywnej.

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce założone zostało w 1997 roku. Kultywuje litewską kulturę etniczną, obyczaje i tradycje, organizuje festiwale etniczne, wieczory, wykłady. Organizowane są różne warsztaty, w szkołach odbywają się zajęcia, prowadzone przez etnografów.

Założycielką i wieloletnia przewodniczącą Stowarzyszenia była nauczycielka Aldona Vaicekauskienė. Obecnie pełni funkcje wiceprzewodniczącej. W listopadzie 2022 roku funkcję przewodniczącego, po 25 latach pełnienia jej przez Aldonę Wojciechowską, objął Robert Wiaktor.

WYG

Na fot: Wielkanocne dzieła w Muzeum w Puńsku (fot. arch.) oraz podsumowanie projektu w Kiejdanach (fot: Muzeum w Kiejdanach)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie