25.11.2018

Puńsk. Nowa rada zmierzy się z nowymi problemami

Końcówka roku przynosi dla gminy Puńsk dobre i nieco gorsze wiadomości. Do tych dobrych należy zaliczyć przekazanie na własność komunalną budynku po policji.

Puński posterunek, najpierw milicji, a petem policji przy głównej ulicy, istniał od dziesięcioleci. Po jednej z reorganizacji, gdy państwo likwidowało mniejsze jednostki, policyjną obsługę Puńska sprawowała komenda w Sejnach. Potem posterunek policji reaktywowano i mieści się on od dłuższego czasu w siedzibie Urzędu Gminy. Budynek po starym posterunku stoi od dłuższego czasu pusty. Jego skomunalizowanie pozwoli na urządzenie tam w przyszłym roku, kosztem około 150 tys. złotych, dwóch mieszkań komunalnych.

Kolejne 3-4 mieszkania będą, ale nieco później, w budynku po byłej spółdzielni produkcyjnej „Pszczółka” (Bitute), który to chce odkupić gmina, Ponadto samorząd złożył wniosek do rządowego programu budowy mieszkań komunalnych.

Samorząd Puńska od dłuższego czasu stara się urządzać w różnych budynkach mieszkania komunalne, bo sprawa mieszkań dla mniej zamożnych, to problem nie tylko miast. Nie wszystkich stać bowiem na budowę własnego domu. Tylko w gminie Puńsk potrzeba ok. 50 takich lokali. Samorząd Puńska już zaadoptował część pomieszczeń po szkole podstawowej w Smolanach na cztery mieszkania. W Smolanach wykonano też termomodernizację budynku po byłej szkole. Mieszkanie urządzono też w byłej szkole w Przystawańcach. W obu wsiach funkcjonują też w tych budynkach wiejskie świetlice.

Prąd droższy o 100 procent

Z tych gorszych wiadomości należy wymienić chciałby droższą w 2019 roku dla samorządu aż o 100 procent energię elektryczną. Medialne wiadomości o horrendalnych rachunkach za prąd w przyszłym roku staja się realnością. Gospodarstwa domowe, a być może i małe, średnie firmy, mają dostać 100 rekompensatę w związku z wyższymi rachunkami za prąd w przyszłym roku. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii. Tymczasem, m.in. samorządy i podległe im instytucje będą płacić o wiele więcej. W Puńsku samorząd będzie musiał m.in. podjąć decyzję, czy nie skrócić o kilka godzin nocnego oświetlenia miasteczka.

Z kolei dobrą wiadomością jest przyznanie jeszcze w październiku br., przez samorząd wojewódzki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 467,7 tys. zł na energię odnawialną w gminie. Inwestycja, która jest realizowana przez gminę Puńsk zakłada montaż paneli fotowoltaicznych na 20 budynkach, a na sześciu – kolektorów słonecznych. Wartość przedsięwzięcia to 616,6 tys. zł. Wcześniej zamontowano na niektórych nowych ulicach solarne oświetlenie, co zmniejszy obecnie koszty.

Drożeje też wywóz nieczystości.

W nowym 2019 roku puńszczanie będą zapewne płacić więcej za wywóz nieczystości. Do przetargu stanęła tylko jedna firma. Co prawda ta sama, która świadczy i obecne tę usługę, ale chce o kilka złotych więcej od gospodarstwa domowego. W skali gminy oznacza to ok.90 tysięcy złotych rocznie więcej. Firma tłumaczy się rosnącymi kosztami ( paliwo, prąd). Samorząd nie może, w świetle prawa, dopłacać za tę usługę ze swego budżetu. Wybiera tylko firmę do świadczenia tej usługi.

 

WYG


Na fot. Budynek byłego posterunku policji w Puńsku

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
30.04.2024

Opel Corsa 2013

30.04.2024

Prowadzenie Domu

Dodaj nowe ogoszenie