14.08.2018

Puńsk. Odpust i wiele atrakcji w Matki Boskiej Zielnej

W Puńsku przygotowano cały cykl imprez na tegoroczne Dni Puńska oraz tradycyjny odpust Matki Boskiej Zielnej. Będzie uroczysta msza święta z procesją, jarmark rękodzieła ludowego, odsłonięcie tablicy poświęconej Romualdowi witkowskiemu i występy zespołów ludowych.Do miejscowości przyjedzie premier Litwy.

Każdego roku, 15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce i na Litwie znane pod nazwą Święto Matki Boskiej Zielnej.

Zielna w Puńsku zbiega się z głównym odpustem parafialnym. Kobiety podczas święta kwiatami, ziołami i kłosami zbóż przystrajają kościół, ołtarzyki niesione w procesji, obrazy świętych.

Od 1967 r. w puńskiej parafii poszczególne wsie wykonują wieńce - ołtarzyki, które są święcone podczas sumy i niesione wokół kościoła w uroczystej procesji. Wieńce symbolizują nie tylko podziękowanie Bogu za zebrane plony, ale są dowodem istnienia twórczości ludowej. Poszczególne wsie prześcigają się, żeby ich wieńce były jak najciekawsze.

Na Zielną odbywa się w Puńsku nie tylko zwykły odpust i jarmark, ale też i wiele imprez towarzyszących, bo uroczystości Zielnej połączone są także z Dniami Puńska.

Jak zwykle przyjedzie sporo gości oraz wystawców, rękodzielników, artystów z całej Litwy, w tym i dużo znamienitych twórców ludowych. Na jarmarku (przy miejscowym kościele) można będzie kupić tkaniny, hafty, ceramikę, wyroby z drewna i gliny, wycinanki, palmy, pisanki, koszyki... Można też samemu spróbować tkać jakąś tkaninę, ulepić gliniany garnek, czy wykuć podkowę.

O godz.11.30, zostanie uroczyście odsłonięta przy Urzędzie Gminy tablica pamiątkowa poświecona zmarłemu w tym roku byłemu naczelnikowi i wójtowi gminy Romualdowi WitkowskiemuTablicę pamiątkową w kamieniu otrzyma też założyciel miasteczka i fundator pierwszego kościoła Stanisław Zalewski.

 

Szczegółowy program Zielnej oraz Dni Puńska:

Środa, 15 sierpnia:

8.00  - Msza w języku litewskim

9:00 - Otwarcie XXXV jarmarku rękodzieła, sztuki ludowej i kulinarnej pogranicza na placu przy kościele

9: 30 - Msza w języku polskim i uroczysta procesja

9.30 – otwarcie wystawy w Muzeum Stara Plebania pn. „Len upiększa”.  Muzeum działa od 1996 r. Znajdują się w nim przedmioty związane z obróbką lnu i wełny, tkaniny tradycyjne, eksponaty gospodarstwa domowego i inne. Organizowane są wystawy twórców ludowych. Działa galeria rękodzieła ludowego.

11.00 - Odmawianie różańca przez chór kościelny

11.30 - Uroczyste odsłonięcie przy Urzędzie Gminy tablicy pamiątkowej poświeconej zmarłemu w tym roku byłemu naczelnikowi i wójtowi gminy Romualdowi Witkowskiemu.

12: 00 - Poświęcenie wieńców żniwnych

12: 15 - Msza w języku litewskim i uroczysta procesja wokół kościoła

14:00 - XXIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Śpiewamy dla Litwy” na placu przy kościele

KONCERTY PRZY DOMU KULTURY LITEWSKIEJ:

18:00 –23.00 -   Koncerty zespołów litewskich ( z Puńska oraz Litwy) przy Domu Kultury Litewskiej Puńsku

23: 00 – Tańce

Inne atrakcje:

- Cały dzień będzie można zwiedzać osadę jaćwiesko - pruską w Oszkiniach k.Puńska, Muzeum etnograficzne „Stara Plebania”, skansen w Puńsku

To dla ducha.

A dla ciała tradycyjne litewskie i regionalne potrawy w puńskich restauracjach: „Punsko Užeiga”, „Karčema”, “Rūta”.

 

 

WYG

Fot.Parafia Puńsk; Centrum Wypoczynku i Rozrywki „Šilainė”oraz własne

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.04.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie