24.03.2019

Puńsk. Uczczono pamięć Romualda Witkowskiego

24 marca 2019 roku mija pierwsza rocznica śmierci Romuald Witkowskiego, wieloletniego naczelnika i wójta gminy Puńsk, wicestarosty sejneńskiego.

Uroczystości pogrzebowe S.P. Romualda Witkowskiego – Wicestarosty Sejneńskiego odbyły się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Puńsku 03 kwietnia 2018 r.

Romuald Witkowski dał się przez długie lata pracy poznać się nie tylko, jako niezmiernie sprawny urzędnik, społecznik, ale po prostu, jako nadzwyczaj dobry, życzliwy, pomocny ludziom człowiek. Pewnie dlatego rok temu żegnała Go niemal cała gmina oraz wielu znajomych z Sejneńszczyzny i sąsiedniej Litwy.

W miony czwartek marca br., Jego pamięć uczczono na Sesji Rady Gminy Puńsk: złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze przy tablicy, upamiętniającej Jego postać, a umieszczonej przy Urzędzie Gminy. W uroczystości, oprócz radnych, przedstawicieli organizacji społecznych, stowarzyszeń litewskich i mieszkańców gminy, wzięli udział przedstawiciele powiatu sejneńskiego na czele ze starostą sejneńskim Maciejem Tomaszem Plesiewiczem i wicestarostą Antonim Baudzisem.

Tablica pamiątkowa poświęcona Romualdowi Witkowskiemu została uroczyście odsłonięta 15 sierpnia 2018 roku podczas obchodów Święta Matki Boskiej Zielnej przed Urzędem Gminy.

Z kolei w sobotę, 24 marca br., w miejscowym kościele odprawione mszę w intencji przedwcześnie zmarłego znamienitego puńszczanina. W planach jest jeszcze m.in. wydanie książki poświeconej Jego osobie.

Romuald Witkowski był wielce zasłużonym człowiekiem dla Puńska oraz Sejneńszczyzny. To za czasów, gdy był naczelnikiem gmin Puńsk, stała się ona jedną z pierwszych w Polsce zwodociągowanych i stelefonizowanych gmin. Dzięki jego zaangażowaniu i inicjatywie zbudowano siłami społecznymi ośrodek zdrowia, dom kultury, skansen ludowy.

To Romuald Witkowski organizował w Puńsku pierwsze polsko – litewskie targi gospodarcze, był jednym z inicjatorów powstania Polsko - Litewskiej Izby Gospodarczej w Suwałkach. Kierował w latach 90. ub. wieku suwalską spółką Wigry – Projekt, był dyrektorem wydawnictwa „Aušra” w Puńsku.

Społecznie pełnił w latach 80. funkcję przewodniczącego Litewskiego Towarzystwa Społeczno –Kulturalnego.

Od kilku kadencji był wicestarostą sejneńskim. To m.in. jego wysiłkom udało się rozpocząć i zakończyć budowę Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku, zrealizować wiele projektów transgranicznych we współpracy z Litwą i Białorusią.

Na początku 1991 roku, gdy Litwa ponownie wybijała się na niepodległość, a światowi przywódcy państwowi nie od razu to zaakceptowali, Romuald Witkowski, będąc wówczas wójtem Puńska, organizował Litwie pomoc materialną. Dostarczano tam m.in. leki, powołano do życia komitet pomocy Litwie, sołtysi zorganizowali zbiórkę pieniędzy wśród mieszkańców wsi.

Był wielokrotne odznaczany zarówno przez polskie, jak i litewskie władze państwowe. Otrzymał m.in. Order „Za zasługi dla Litwy”, litewski Krzyż Rycerski, srebrny Krzyż Zasługi.

Jego przedwczesna śmierć była bez wątpienia wielką strata dla Sejneńszczyzny.

WYG

Fot. Puńsk.pl

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
14.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie