06.04.2019

Puńsk. Uczniowie LO, laureaci konkursu Euroschola pojadą do Strasburga

Uczniowie II klasy liceum z Puńska zostali laureatami konkursu 'Euroschola" i w nagrodę pojadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego.

Z Polski zakwalifikowano na wyjazd młodzież ze 131 różnych szkół. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać w konkursie, to 80. Puńscy licealiści zdobyli ich aż 75 i zajęli 17 miejsce. Ich opiekunką jest nauczycielka Alicja Krakowska.

Z regionu północno – wschodniego zakwalifikowało się na wyjazd jeszcze kilka szkół: Zespół Szkól Zawodowych i Ogólnokształcących w Mońkach, Technikum Leśne w Białowieży, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie.

Uczniowie z LO w Puńsku uzyskują dobre wyniki zarówno w nauce, jak i innych konkursach, olimpiadach.

W ostatnim, 21. Rankingu Liceów i Techników organizowanym co roku przez wydawnictwo Perspektywy, LO z Puńska zajęło ósme miejsce w skali województwa podlaskiego, rok wcześniej było na 10.pozycji. LO z Puńska w skali całego kraju uplasowało się na 248 miejscu. W 2017 roku było na 309. miejscu, a w 2018 na 339.

Ranking uwzględniał szkoły, w których maturę w maju 2018 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. W ubiegłym roku szkolnym wszyscy maturzyści LO im. 11 Marca w Puńsku zdali egzamin maturalny.

W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki wszystkich egzaminów zawodowych. Dla szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z języka obcego na poziomie dwujęzycznym.

Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku jest jedyną ponadgimnazjalną szkołą z litewskim językiem nauczania w Polsce. W 2016 roku obchodziła jubileusz 60-lecia swej działalności. Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i języków, są wykładane po litewsku. Uczniowie uczą się z polskich podręczników ( w myślach przekładając na litewski), według programów nauczania, zatwierdzonych przez Ministra Edukacji. Dodatkowo wykładana jest historia i geografia Litwy.

Po ukończeniu liceum ok. 70 proc. młodzieży kontynuuje naukę na wyższych uczelniach Polski i Litwy.

Konkurs Euroscola

Grupy ubiegające się o udział w programie Euroscola rozwiązują quiz na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy są kwalifikowane do udziału w programie.

Parlament Europejski co roku zaprasza młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w kolejnej edycji programu Euroscola.

Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzień w godz. 8 – 17.

Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego”. W programie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w wieku 16- 18 lat.

Podczas spotkania inauguracyjnego każda klasa proszona jest o wygłoszenie jednominutowej prezentacji na swój temat w języku innym niż język ojczysty.

W ramach „posiedzeń komisji” każda klasa podzielona zostaje na pięć grup, w których odbywają się debaty, przy czym każdy uczeń może być członkiem tylko jednej grupy. Uczniowie powinni być przypisani przez nauczyciela do konkretnych grup jeszcze przed wyjazdem na Euroscolę, aby mogli się odpowiednio przygotować do dyskusji.

Członkowie grupy pochodzą z różnych krajów, dlatego tak ważna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. Debaty odbywają się zwykle w języku angielskim lub francuskim.

Maksymalna wielkość wyjeżdżającej grupy to 24 uczniów + 2 nauczycieli oraz (ewentualnie) jeden dziennikarz lokalny, którego pobyt płatny jest z osobnej puli i nie obciąża budżetu grupy.

Uczestnicy programu we własnym zakresie organizują podróż oraz nocleg. Śniadanie i obiad w dniu Euroscoli są zapewniane na miejscu przez Parlament Europejski.

Grupy wyjeżdżające do Strasburga otrzymują dofinansowanie, którego wysokość zależy od odległości między miejscem wyjazdu a Strasburgiem i wypłacana jest w gotówce lub przelewem nie wcześniej niż w dniu przyjazdu do Strasburga po pojawieniu się grupy w Parlamencie Europejskim.

Ze szkołami zakwalifikowanymi do programu kontaktuje się biuro Euroscoli w Strasburgu, które przekazuje dalsze informacje.

Jest 6 terminów Euroscoli w II półroczu roku kalendarzowego 2019r. Terminy na pierwsze półrocze roku kalendarzowego 2020 zostaną podane około lipca 2019. Terminów tych będzie ok. 10.

 

WYG

Źródło: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.03.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
03.05.2024

Magazynier

03.05.2024

hydro-bud

Dodaj nowe ogoszenie