01.11.2020

Puńsk. Zakończył się remont Muzeum Stara Plebania. Ciekawe znalezisko [zdjęcia]

Koronawirus spowodował, że nieco przeciągnął się generalny remont Muzeum - Stara Plebania w Puńsku. Zamiast w latem, remont zakończył się pod koniec października. Teraz wygląda jednak jak nowy, co widać na zdjęciach.

Remont wykonała firma BUDIMAR ze Sztabina. Prace pochłonęły 796 tys. zł. brutto.

wykonano następuje roboty:

- wymiana dachu (gont drewniany) oraz elementów konstrukcyjnych dachu,

- remont stropu

- remont elewacji

- wymiana podłóg i podsufitki z desek

- malowanie tynków wewnętrznych farbami emulsyjnymi

- roboty zewnętrzne

- wymiana instalacji elektrycznej wraz z osprzętem

- wymiana instalacji wod-kan

- dostawa i montaż schodołazu dla niepełnosprawnych

- uporządkowanie terenu inwestycji

-ustawnie nowej werandy.

Jest teraz w Muzeum wygodniej, więcej miejsca na eksponaty.

W ramach projektu zakupiono również wyposażenie m.in. system naświetleniowy, manekiny, regały i gabloty wystawiennicze i ekspozycyjne. Na kolejne okresy realizacji projektu planuje się m. in. wydruk ulotek o muzeum i magnesów, utworzenie videoklipu 3D przedstawiającego wspólną historię litewsko-polską.

Stara Plebania

Drewniany budynek stoi obok kościoła i ma ponad sto lat. Budowano ją w latach 1873-1876, po pożarze, jaki w 1868 roku strawił część miasteczka. Budynek został pokryty drewnianym gontem i tak też jest po remoncie.

Budynek był nieremontowany od lat. Po wybudowaniu w latach 60. ub. wieku nowej, przez jakiś czas korzystała z niej młodzież. Potem znalazło tu miejsce Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej. Utworzyło Izbę Regionalną, działająca od 1995 roku. Przewodnicy, nauczyciele i twórcy sztuki ludowej od lat zbierają wspaniałe eksponaty i prezentują je właśnie w Starej Plebani.

W muzeum „Stara Plebania” można oglądać wystawy stałe dawnych strojów ludowych i rękodzieła ludowego (tkanin, rzeźb drewnianych, ceramiki, wycinanek, obrazów, plecionek). W Izbie można także zakupić współczesne rękodzieło (wystawa – sprzedaż wyrobów twórców ludowych). W sezonie letnim podczas imprez kulturalnych w plebanii odbywały się pokazy i warsztaty tradycyjnego tkactwa. Zasoby stale się powiększają. Jest tu także część poświecona historii parafii Puńsk. Przewodnicy, nauczyciele i twórcy sztuki ludowej od lat zbierają wspaniałe eksponaty i prezentują je właśnie w Starej Plebanii.

Pomocny program Interreg Polska - Litwa

Inwestycja była realizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska (INTERREG VA) 2014-2020.Projekt nosi tytuł "Historia litewsko-polska z perspektywy trzech miast”. Partnerami po stronie litewskiej są samorządy Pagegiai i Kedainiai.

Beneficjent Wiodący – Administracja Samorządu Pagėgiai, Beneficjent 2 – Gmina Puńsk, Beneficjent 3 – Muzeum Regionalne Kėdainiai.

Całkowity budżet projektu: 714 771,24 EUR

Dofinansowanie z ERDF 85% tj. 607 555,53 EUR

Wkład własny tj. 15% 107 215,71 EUR

Budżet Gminy Puńsk: 214 643,69 EUR

Dofinansowanie z ERDF 85% tj. 182 447,13 EUR

Ogólny cel projektu to zwiększenie współpracy pomiędzy samorządami Pagegiai, Puńsk oraz Kėdainiai poprzez wspieranie, rozwój oraz zwiększenie zainteresowania wspólnym dziedzictwem kulturowym, w celu przyciągnięcia większej liczby turystów z LT i PL oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Realizacja działań projektu pozwoli trzem miastom, tak samo jak i pograniczu polsko-litewskiemu, w rozwijaniu dziedzictwa kulturowego, tworzeniu nowych atrakcyjnych miejsc turystycznych oraz zachowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Cel ma być osiągnięty poprzez ustanowienie trwałych powiązań w zakresie rozwoju kultury, wymiany, promocji, organizowanie imprez kulturalnych, tworzenie ujednoliconych wycieczek dla zwiedzających, dostosowanie muzeów do potrzeb turystów, w szczególności dla starszych i niepełnosprawnych osób.

Działania nieinwestycyjne

Odbywały się spotkania, głównie młodzieży, wizyty studyjne, które pomagają partnerom z sąsiednich krajów poznać te regiony Litwy oraz Polski. Były też wspólne szkolenia pn. „Technologiczne innowacje w muzeach, jako źródła przewagi konkurencyjnej” oraz „Zachowanie lokalnego rękodzieła”;

Odbyło się już kilka warsztatów w Puńsku i Pagiegiai. Na szczęście jeszcze przed koronowirusem.

Gmina Puńsk realizując projekt przeprowadziła ponadto m. in. 2 wspólne szkolenia. Pierwsze szkolenie dotyczyło „Technologii innowacyjnych w muzeach, jako źródło przewagi konkurencyjnej”. Uczestniczyło w nim 14 osób: 4 z Pagegiai, 6 z Puńska, 4 z Kedainiai. Drugie szkolenie dotyczyło „Zachowania rękodzieła lokalnego” i trwało 4 dni. Uczestniczyło w nim również 14 osób. Szkolenie to miało na celu zachowanie dziedzictwa lokalnego rękodzieła przed zapomnieniem oraz przekazanie tradycji związanych z rękodziełem dla dalszych pokoleń. Ponadto szkolenie miało pomóc w promocji i rozpowszechnieniu rękodzieła lokalnego, a także wymianie doświadczeń między uczestnikami szkolenia. Podczas szkolenia uczestnicy, instruowani przez szkoleniowca, uczyli się wykonywania lokalnych produktów rękodzielniczych związanych z kulturą litewską mniejszości narodowej w Puńsku, były to m. in. tkanie krajek litewskich, tkanie na krosnach, wyplatanie ze słomy (tzw. pająki).

Budynek był nieremontowany od lat. Po wybudowaniu w latach 60. ub. wieku nowej, przez jakiś czas korzystała z niej młodzież. Potem znalazło tu miejsce Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej. Utworzyło Izbę Regionalną, działająca od 1995 roku. Przewodnicy, nauczyciele i twórcy sztuki ludowej od lat zbierają wspaniałe eksponaty i prezentują je właśnie w Starej Plebani.

W muzeum „Stara Plebania” można oglądać wystawy stałe dawnych strojów ludowych i rękodzieła ludowego (tkanin, rzeźb drewnianych, ceramiki, wycinanek, obrazów, plecionek). W Izbie można także zakupić współczesne rękodzieło (wystawa – sprzedaż wyrobów twórców ludowych)

Zasoby stale się powiększają. Jest tu także część poświecona historii parafii Puńsk.

Przed laty Stara Plebania została nagrodzona w konkursie na najlepiej zachowane zabytki budownictwa drewnianego w Podlaskiem, organizowanym przez Urząd Marszałkowski i Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka w Ciechanowcu. Nagrodą była kwota 1,5 tys. zł, którą przeznaczono na konserwację najstarszych eksponatów.

Ciekawe znalezisko

W połowie maja 2020 roku, podczas prac remontowych na poddaszu budynku znaleziono prostokątne pudełko z 13 szklanymi płytami fotograficznymi (negatywami). Negatywy te nie są bardzo wyjątkowe, ponieważ istnieje wiele podobnych w Polsce i na Litwie. Ten skromny zestaw negatywów jest dla Puńska ważny z dokumentalnego, społecznego, etnograficznego i być może artystycznego punktu widzenia.

Szklane płytki zostały znalezione w oryginalnym opakowaniu producenta. To kartonowe pudełko o wymiarach 11 i 16 cm. Na pudełku znajduje się etykieta: „Fabryka płyt i obudowy fotograficznych ALFA. Wielka Brytania ORTHO ANTIHALO. Em. 3316. 200 Sch. 10 × 15. ”(ALFA <…> Płyta fotograficzna i papierów fotograficznych).

Zdjęcia pochodzą prawdopodobnie z lat 30. ub. wieku i dotyczą życia parafii. Są m.in. fotografie z odpustów, Bożego Ciała, itp.

 

WYG

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie