07.10.2020

Rozrośnie się Szpital Psychiatryczny. Po 20 latach nieruchomość przy Szpitalnej przestanie straszyć

Wkrótce powinniśmy poznać pomysły urządzenia dwuhektarowej nieruchomości, która z każdym dniem coraz bardziej psuje krajobraz miasta.

Przed 20 laty władze nowego województwa podlaskiego zarzuciły projekt rozbudowy suwalskiego psychiatryka. Dobudowany do głównego gmachu, będący w surowym stanie budynek oraz ciągnącą się do ul. Szpitalnej działkę Urząd Marszałkowski za symboliczne 70 tys. zł przekazał w wieczyste użytkowanie Wyższej Szkole Suwalsko - Mazurskiej, kierowanej przez ks. Jaremę Sykulskiego.

Niepubliczna uczelnia nie tylko nie zrealizowała planów rozwojowych, ale całkiem zaprzestała kształcenia studentów. Swego czasu próbowała odsprzedać nieruchomość samorządowi województwa za 1,8 mln zł, a kilka lat temu bezkutecznie wnioskowała o to, żeby znowelizować plan zagospodarowania przestrzennego tak, by funkcje usługowe ogólnomiejskie uzupełnić o funkcję mieszkaniową.

- Szkoda, że radni nie przyjęli takiego rozwiązania - mówi Tadeusz Szymańczyk, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która na działce obok, bliżej Szkoly Podstawowej nr 11, buduje bloki z mieszkaniami lokatorskimi. - Rozmawialiśmy z księdzem Sykulskim o budowie szkoły katolickiej, która zajmowałaby parter budynku, a dwie-trzy wyższe kondygnacje przeznaczone byłyby na mieszkania. 

Dzisiaj, dawny budynek w stanie surowym to zarastająca drzewami ruina, a działka to ogrodzony rozpadającym się płotem nieużytek porośnięty chaszczami. Wygląda jednak na to, że będącą w opłakanym stanie nieruchomość wróciła do szpitala psychiatrycznego. Nie wiadomo, za jaką kwotę.

- Proszę pytać właściciela, szpital psychiatryczny - odsyła ksiądz Jarema Sykulski, który nie chce rozmawiać o nieruchomości. 

Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, która otrzymała od zarządu województwa upoważnienie do prowadzenia negocjacji z Wyższą Szkołą Suwalsko-Mazurską, zamierza pod koniec października zdradzić szczegóły transakcji i plany rozbudowy szpitala psychiatrycznego przy ul. Szpitalnej.  Dzisiaj mówi, że wszystko jest na dobrej drodze, że prowadzi jeszcze rozmowy z miastem, które chce kupić część terenu i rozbudować ulicę Szpitalną oraz z Międzyzakładową Spółdzielnią Mieszkaniową.   

 - Miasto planuje zbudować wzdłuż Szpitalnej ścieżkę rowerową oraz parkingi - mówi prezes Szymańczyk. - Spółdzielnia, której teren klinem wbija się w działkę szpitala psychiatrycznego, zainteresowana byłaby jedynie partycypowaniem w kosztach budowy parkingów, których tak bardzo tutaj brakuje. Rodziny pacjentów obu szpitali stawiają samochody przy naszych blokach. 

Szpital psychiatryczny w ostatnich 10 latach rozrósł się do 330 łóżek. Przy ul. Reja zbudowany został pawilon z przeznaczeniem na Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczo -  Psychiatryczny, który może pomieścić 65 łóżek, wraz z kompleksem sportowo - rekreacyjnym. Kilka lat temu poprzedni zarząd województwa, zniechęcony ceną dyktowaną za nieruchomość przy Szpitalnej, za pół miliona zł kupił budynek po szkole podstawowej i działkę w Smolnikach.

- Potrzeby naszego szpitala są bardzo duże - mówi Bożena Łapińska. - Nie rezygnujemy z inwestycji w Smolnikach, gdzie jest nasz oddział zamiejscowy, niedługo powiniśmy otrzymać pozwolenie na budowę pawilonu dla osób przewlekle chorych, które wymagają rehabilitacji oraz terapii i tylko konsultacji lekarskich. W Suwałkach zaś przydałby się na przykład pawilon na oddział  psychogeriatryczny. Szczegóły, jak mówiłam, będę mogła przedstawić za kilka tygodni.

Wojciech Drażba


udostępnij na fabebook
07.10.2020, 18:32:43

Mieszkaniec nowego b

A może by ktoś pomyślał o chociaż jakimś małym parku

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.30.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.22% 4.5633 4.6555
USD 0.20% 3.9055 3.9843
GBP 0.22% 5.0485 5.1505
CHF 0.28% 4.2694 4.3556
30.10.2020

MECHANIK

30.10.2020

Opieka nad Grobami

30.10.2020

POMOCNIK OPERATORA

Dodaj nowe ogoszenie