20.05.2020

Słobódka. Radziecki samolot szturmowy IŁ-2 na budowie trasy Via Baltica [zdjęcia]

Szczątki samolotu IŁ-2, zestrzelonego przez Niemców podczas II wojny światowej wykopali wczoraj i dzisiaj na mokradłach w Słobódce koło Szypliszk budowniczowie drogi ekspresowej nr 61.

- Mieszkańcy Słobódki, wśród nich ojciec pracownika Urzędu Gminy opowiadali, że rosyjcy piloci, którzy awaryjnie lądowali tu na grzęzawisku, przeżyli, że schowali się w polu kapusty i udało się im uciec - mówi Mariusz Grygieńć, wójt Szypliszk. - Większość kadłuba została ponoć rozebrana przez miejscowych. Każdemu coś do czegoś się przydało. Pozostała część stopniowa zapadała się w bagnie.

 

 

IŁ-2 uważany był za najlepszy samolot szturmowy II wojny światowej. W miniony poniedziałek wieczorem drogowcy wykopali całkiem dobrze zachowany silnik, a dzisiaj działko pokładowe i elementy nawigacji. Wójt zapewnia, że gmina, choćby w pobliskiej szkole mogłaby urządzić ekspozycję wojennych pamiątek.

Budowa  Via Baltiki odsłania historię II wojny światowej na tych terenach. Pod koniec kwietnia pisaliśmy, że 6 kilometrów na północ od Suwałk pracownicy Budimeksu natrafili  na pozostałości umocnień polowych, na fragment linii okopów z kilkoma umocnionymi elementami betonowymi - jednoosobowymi pozycjami strzeleckimi. Prawdopodobnie są to umocnienia poniemieckie (tzw. Bunkry Kocha) z 1944 roku. Ponieważ znajdują się one w pasie budowanej drogi, trzeba je będzie przesunąć. 

- Raczej nie będzie go w miejscu, gdzie droga będzie przebiegała, ale starszy, żyjący jeszcze mieszkaniec Słobódki opowiada jeszcze o zakopanym koło wsi składzie amunicji - mówi Mariusz Grygieńć. - Saperzy badali grunt na metr-półtora i niczego nie znaleźli, ale mogli szukać za płytko lub amunicja leży gdzieś obok. W okolicznych żwirowniach było sporo powojennych pozostałości.    

Odcinek drogi ekspresowej Suwałki - Budzisko liczy 24 kilometry. Prace ziemne rozpoczęły się kilka tygodni temu, militarnych znalezisk może być więcej.

WD

Fot. Jan Giełażys Studio JGK


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4865 4.5771
USD 0.43% 3.7000 3.7748
GBP 0.08% 5.0370 5.1388
CHF 0.13% 4.1659 4.2501
21.01.2021

Doradca PZU

Dodaj nowe ogoszenie