24.07.2018

Suwalskie szkoły ponadgimnazjalne. W ogólniakach pojedyncze wolne miejsca

Wakacje to dla absolwentów szkół czas intensywnych rozmyślań na temat przyszłości. Maturzyści niedawno poznali wyniki egzaminu dojrzałości, a absolwenci gimnazjów wybierają szkoły ponadgimnazjalne. Pierwszy etap naboru do liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych dobiegł końca.

W Suwałkach dostępnych było 1305 miejsc (w szkołach prowadzonych i nieprowadzonych przez Miasto Suwałki). Pozostało około 200. Obecnie trwa nabór uzupełniający.

Wolnych miejsc nie ma już w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach. Dokumenty można przynosić jeszcze do II LO oraz do I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, które po raz pierwszy prowadziło nabór do dwóch klas dwujęzycznych - biologiczno-chemicznej i matematyczno-fizycznej. Wolne miejsca są jeszcze w drugiej z nich.

- Myślę, że to ze względu na to, iż matematyka i fizyka postrzegane są jako trudne przedmioty - mówi Dorota Jabłońska, dyrektor I LO w Suwałkach. - Po pierwszy naborze chęć nauki w klasie matematyczno-fizycznej zgłosiło 21 osób, ale mamy już 26 (stan na 23.07), być może "dobijemy" do 30, ponieważ po tym, jak okazało się, że jako jedyna szkoła średnia w Suwałkach możemy poszczycić się stuprocentową zdawalnością matury, kilkunastu uczniów przeniosło do nas dokumenty z innych szkół. Zgłaszają się po trzy, cztery osoby dziennie - tłumaczy dyrektor Jabłońska.

Także w innych klasach są pojedyncze miejsca wolne.

- Jeśli okaże się, że to zainteresowanie będzie się dalej utrzymywało, być może utworzymy jeszcze jeden oddział. Uczniowie, którzy chcieliby uczyć się w kasach dwujęzycznych, muszą zdać egzamin z języka angielskiego. Jeden się już odbył. Kolejny będzie miał miejsce 20 sierpnia. Po więcej informacji zapraszamy do sekretariatu. Zapewniam, że język angielski będzie wprowadzany stopniowo, w miarę możliwości uczniów. Nie ma się czego obawiać - przekonuje.

Z tegorocznego naboru zadowolona jest Anna Musiałowicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

- Właściwie wszystkie miejsca w technikum mamy już zajęte. Jedynie do klasy technik budownictwa możemy przyjąć 2-3 osoby. Teraz jest ich 26. W pozostałych klasach mamy już po 30-31 potencjalnych uczniów. Planowaliśmy sześć oddziałów, będzie siedem. Najbardziej obleganym kierunkiem był technik mechatronik. Uczniowie, którzy przynosili dokumenty, mieli bardzo dobre wyniki z egzaminów gimnazjalnych - na poziomie 105 punktów - mówi dyrektor A. Musiałowicz. - Dużym zainteresowaniem cieszył się również technik automatyk - nowy kierunek w naszej szkole. Planowaliśmy przyjąć 15 osób, pół oddziału. Okazało się, że będzie ich dwa razy tyle - dodaje.

Wolne miejsca są jeszcze w branżowej szkole zawodowej Zespołu Szkół Technicznych. Piętnaście w klasie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, osiem w zawodzie monter maszyn i urządzeń. Ze względu na ubranżowienie szkoła nie przyjmuje do klas w zawodzie stolarz i mechanik.

Dyrektor Musiałowicz zachęca również do nauki w szkołach dla dorosłych -  w zaocznym, publiczny liceum ogólnokształcącym oraz w szkole policealnej, kształcącej w zawodzie technik informatyk i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 

Suwalskie technika są otwarte dla absolwentów. Niezdecydowani mogą się jeszcze dowiadywać i przynosić dokumenty do sekretariatów do września.

Na nowy rok szkolny w tym roku nie prowadziło naboru VII Liceum Ogólnokształcące przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
29.04.2024

MAGAZYNIER

28.04.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie