17.10.2015

To nie boli i nic nie kosztuje. Akcja dawców szpiku w Suwałkach

W środę, 21 października, w godz. 11.00-17.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się rejestracja kandydatów na dawcę komórek macierzystych.

- Zostań dawcą. Może to w Twojej krwi  jest  cenny lek, który uratuje życie osobie chorej na  białaczkę i wymagającej przeszczepu komórek macierzystych. Podziel się nim z tymi, których życie gasi  rak krwi - apeluje Maria Sienkiewicz, szefowa suwalskiej Fundacji „Promyk”.  – Sprawdź, czy możesz być„genetycznym bliźniakiem”  umierającego Piotrusia.  Wśród  26 milionów dawców na całym świecie przez trzy lata nie znaleziono   Może będzie miał szczęście i znajdzie go u nas.

Cała procedura zostania potencjalnym kandydatem na dawcę komórek macierzystych trwa ok. 20 minut. Po wypełnieniu dwóch  kwestionariuszy pobierana jest krew  żylna  (ok. 5 ml) na badanie antygenów zgodności tkankowej. I to wszystko. Dane i wyniki zostaną wpisane do bazy potencjalnych kandydatów na dawcę komórek macierzystych.  Zawiadomienie o  pomyślnym przebiegu kwalifikacji i wpisie do rejestru  kandydatów przychodzi  po około 2-3 miesiącach.

W   światowej bazie kandydatów na dawców komórek macierzystych  jest około 26 mln osób. Z Suwałk i okolicy - 3305, a 16 osób już zostało dawcami.

 

*

Panuje powszechne  przekonanie, że szpik pobierany jest z rdzenia kręgowego poprzez  nakłucie kręgosłupa, co może nieść poważne komplikacje z kalectwem włącznie.  Ludzie czują lęk przed taką ingerencją.

  - To błędne myślenie. Komórki krwiotwórcze pobiera się na dwa sposoby, zależnie od  stanu choroby i życzenia dawcy. Poprzez  pobranie komórek z krwi obwodowej lub pobranie szpiku kostnego z talerza  kości biodrowej  - objaśnia Maria Sienkiewicz. - W pierwszym przypadku dawca przez kilka dni otrzymuje lek zwiększający liczbę komórek krwiotwórczych krążących w krwi obwodowej. Komórki z krwi pobierane są trakcie procedury zwanej aferezą. Polega to na założeniu igieł do żył w dołach  łokciowych. Z krwi płynącej z jednej żyły, w separatorze komórkowym,  oddzielane są komórki krwiotwórcze, a pozbawiona ich krew wraca do dawcy przez igłę umieszczoną w drugiej żyle. Drugą  metodę stosuje się coraz rzadziej, aktualnie tylko w 20 procentach przypadków.  Wymaga ona 2-3 dniowego pobytu w szpitalu. Pobranie komórek odbywa się na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym.  Pobiera się od 500 do 1500 ml szpiku, a ubytek ten w ciągu kilku dnia ulega odnowieniu.

 Oprócz satysfakcji, że uratowało się komuś życie, legitymacja  dawcy komórek macierzystych uprawnia do korzystania poza kolejnością ze specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w renomowanych klinikach przez 5 lat.

 

                              

    .  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.04.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie