20.03.2024

Trasa Wschodnia. Brakujący element we wrześniu, ale już z tunelem [zdjęcia]

Termin zakończenia budowy ostatniego odcinka to koniec września. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz jest jednak zdania, że z Trasy Wschodniej będzie można korzystać już od początku roku szkolnego.

Jak mówią szefowie suwalskiego Przedsiebiorstwa Drogowo-Mostowego, rzeczowe i finansowe zaawansowanie budowy drogi od ronda z Sejneńską, tunelem po torami kolejowymi do ronda na Wylotowej, wynosi na dziś, 20 marca, ponad 60 proc.

Oprócz tego ważna chwila -  jest betonowany trzeci ostatni segment płyty górnej tunelu co oznacza, że konstrukcja jest już praktycznie gotowa. PDM Suwałki. Za swoją pracę otrzyma 38,3 mln zł. Połowa wartości tego zadania to dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury.

Ostatnia część Trasy Wschodniej ma długość 731 m Będzie tam chodnik i ścieżka rowerowa. Tunel będzie miał długość 43,9 m. Do tej pory na całej budowie wykonano m.in.: 34 000 m3 wykopów, 12 000 m3 nasypów,  zabito 1728 m2 grodzić stalowych o długości 20,m. Wbudowano 635m3 betonu w płytę górną tunelu oraz przygotowano i zamontowano 280 ton stali zbrojeniowej.

- Jest to ostatni z odcinków naszej wschodniej obwodnicy. Ta ulica wciąż jeszcze nie ma nazwy. Dlatego też planuję zapytać mieszkańców Suwałk o to by to oni wybrali jak będzie nazywać się ta ulica. Niebawem zwrócimy się z prosbą by Państwo zgłaszali swoje propozycje do Urzędu Miasta – poinformował Czesław Renkiewicz.

Trasa Wschodnia

Trasa Wschodnia, budowana prawie od dekady w oparciu o środki unijne oraz dotacje krajowe, ma odciążyc ruch w centrum Suwałk, jeździć tędy mają autobusy meijskie linii przyspieszonych. Połączy sypialnię miasta, Osiedle Północ z zakładami pracy na południu Suwałk. Patrząc od południa, opisywalismy ją od przedłużenia ulicy Leśnej, które połączyło Raczkowską i Utratę. Władze miasta początek widzą na Utracie i ulicy Niepodleglości z tunelem pod torami i mostem na Czarnej Hańczy do ronda na Sejneńskiej. Koszty szacują na 106 mln zł.        

 Cała droga poczynając od ulicy 100-lecia Niepodległości, budowany jeszcze odcinek, dalej Świtalskiego, Pileckiego, a nawet Armii Krajowej stanowić będzie nowy szkielet drogowy Suwałk, który otworzy Miasto na zupełnie nowe tereny, które zresztą już dziś są zabudowywane.

 

Plany drogowe Miasta Suwałki na ten rok

Jakie inwestycje drogowe będą zrealizowane lub rozpoczęte jeszcze w tym roku?

  • dokończenie budowy układu drogowego w południowej, przemysłowej części Suwałk za ponad 42 mln zł. Ta inwestycja powstaje dzięki dotacji z Polskiego Ładu.
  • rozpoczęcie budowy czy też przebudowy ulic: Powstańców Wielkopolskich, Reymonta i Piaskowej na które lada moment będziemy ogłaszać przetargi. Na ten cel pozyskano 30 mln zł z Polskiego Ładu,
  • kontynuowana jest realizacja Programu Dróg Osiedlowych. W tym roku wybudowana będzie ulica Herberta za kwotę 1,8 mln zł oraz sięgacze ul. Mieszka I.
  • dokończony zostanie remont i przebudowa ronda na ul. Bulwarowej Emilii Plater Sikorskiego za kwotę 3,6 mln zł.
  • wybudowane będą nowe ścieżki rowerowe i chodniki przy ulicach Bydgoskiej, Zastawie i Północnej.
  • dokończony zostanie remont ulicy Świerkowej za kwotę blisko 1 mln zł.


Kolejne plany budowy dróg w Suwałkach są oczywiście ściśle powiązane z pozyskaniem źródeł finansowania. Cały czas mówimy głośno o kolejnym dużym projekcie czyli budowie zachodnie wewnętrznej obwodnicy miasta od ulicy 1000-lecia Litwy do ulicy Krasickiego i Sikorskiego – podsumowuje Czesław Renkiewicz.

WD

Źródło: UM Suwałki

Fot. Suwalki24.pl, UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
14.04.2024

Hydraulik

14.04.2024

Serwis domowy.

13.04.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe ogoszenie