08.01.2018

Wilno pełne imprez. Mieszkańcy Puńska przejdą 100 kilometrów na 100- lecie Litwy

16 lutego 2018 roku przypada 100. rocznica proklamowania niepodległości Litwy. Odzyskała ją wraz z Polską po ponad stuletnim zaborze carskim.

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Litwy odbędzie się około 1000 imprez, w tym 75 – za granicą. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano m. in. na Łotwie, w Estonii, Rosji, Włoszech, Watykanie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce - Warszawie i Sejnach, Puńsku.

Spora grupa mieszkańców Puńska postanowiła przejść 100 kilometrów z okazji 100 -lecia Litwy. Przez pięć niedziel, począwszy od minionej, będą szli od jednego trójstyku do drugiego. Rozpoczęli marsz 7 stycznia od trójstyku granic Litwy, Białorusi, Polski.

Na rzece Marycha (litewska nazwa Mara), niedaleko Stanowiska (gmina Giby) znajduje się bardzo ciekawe, z turystycznego punktu widzenia, miejsce: trójstyk granic Polski - Litwy i Białorusi.

- Jeżeli na ziemni jest raj, to właśnie tutaj – zachwycał się przed paroma znany rosyjski aktor i reżyser Oleg Jefremow, gdy trafił do tego zakątka. Rzeczywiście, nieskazitelnie czyste powietrze, lasy pełne darów, przyrody, cisza, przerywana jedynie świergotem ptaków. Niewiele jest już takich miejsc na ziemi.

Od strony litewskiej prowadzi na trójstyk niezła droga, jest spora polana, a pośrodku słup z nazwą litewskiej granicznej wsi - Mara. Można rozpalić ognisko, odpocząć. Niedaleko w Kapciamiestis ( Kopcewo) muzeum i pomnik polskiego pułkownika Emilii Plater, dowódcy jednego z oddziałów powstańczych przeciwko rosyjskiemu caratowi.

Po polskiej i białoruskiej stronie żadnych atrakcji, a i odnaleźć trójstyk niełatwo. Puńscy Litwini odnaleźli i będą szli (po 20 kilometrów w każdą niedzielę) w kierunku drugiego ciekawego trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji (obwodu kaliningradzkiego) w Bolciach, gm. Wiżajny. Granicę wytyczono tu aż w 1422 roku, gdy w Mielnie zawarto traktat między Królestwem Polski i Litwy, a państwem Krzyżackim. Jest to ponoć najtrwalsza granica Europie.

Finiszować tu będą 4 lutego br. To ciekawe przedsięwzięcie zostało zauważone nawet przez państwową litewską telewizję LRT.lt

W Puńsku, już 8 listopada 2017 roku, staraniem samorządu, na starym katolickim cmentarzu postawiono piękną drewnianą dzwonnicę poświęconą 100 - leciu odzyskania przez Litwę niepodległości. Autorem jest znany w Puńsku i na Sejneńszczyźnie rzeźbiarz Zenon Knyza. Uroczyste odsłonięcie i poświecenie dzwonnicy nastąpi 16 lutego 2018 roku.

Z kolei litewskie stowarzyszenie z Suwałk ART. CLUB chce zorganizować cykl imprez pod nazwą "100 chwil dla Litwy". Jedną z pierwszych, 1 stycznia,  był przemarsz uliczkami Puńska z okazji Dnia Flagi litewskiej.

Wilno Cię kocha - od 9 do 18 lutego

Już w listopadzie 2017 roku prezydent Dalia Grybauskaitė uruchomiła wirtualny czasomierz, który odlicza 100 dni pozostałych do stulecia odzyskania niepodległości.

Wirtualny zegar jest umieszczony na stronie internetowej Urzędu Prezydenta – www.lrp.lt, każdy użytkownik może go także udostępnić na Facebooku.

Z kolei Departament Turystyki przedstawia trasę „Podróżuj i poznawaj”, która obejmuje sto historycznie ważnych obiektów. Obcokrajowcy będą mogli poznać skróconą trasę, złożoną z 20 przystanków.

Od 1 stycznia br. wszystkich przybywających do Wilna z różnych stron wita podświetlona w kolorach flagi narodowej nazwa miasta z dopiskiem „Wilno Cię kocha!”. Jest to jedna z inicjatyw miasta w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości – 16 lutego 1918 roku w Wilnie Litewska Taryba pod przewodnictwem dr. Jonasa Basanavičiusa podpisała Akt Niepodległości Litwy.

Wilno będzie obchodziło jubileuszową datę przez ponad tydzień – od 9 do 18 lutego. W tym właśnie okresie zaplanowano najwięcej okazjonalnych imprez i akcentów świątecznych. Do inicjatywy mają dołączyć m.in. restauracje i bary, organizowane będą nieodpłatne wycieczki po Wilnie, najważniejsze budynki z okresu podpisania Aktu Niepodległości będą specjalnie podświetlone, w kolorach flagi narodowej będą się również zapalały stołeczne sygnalizacje świetlne, w mieście rozdawane będą okazjonalne ulotki, przy al. Giedymina zapłonie 100 ognisk, a uroczystości zwieńczy koncert na placu Katedralnym – z interaktywnym Dzwonem Stulecia.

Kilkuset brodaczy w żywej instalacji

- Wilno zarówno wtedy, w 1918 roku, jak też teraz jest w centrum wydarzeń, wskazuje kierunek, nadaje ton. Nie chcemy więc, by rocznica tej nadzwyczaj ważnej dla Litwy daty ograniczyła się wyłącznie do oficjalnych obchodów. Wilno było, jest i będzie miastem otwartym, dlatego do obchodów stulecia niepodległości pragniemy wciągnąć jak największą liczbę wilnian i gości miasta. Głównym akcentem święta stanie się podróż w czasie – wileńska starówka poprzez wizje, dźwięki, smaki przeniesie się w decydujący dla Litwy rok 1918 – podkreślił mer Wilna Remigijus Šimašius.

- Luty, ze względu na pogodę, nie jest najbardziej sprzyjającym miesiącem do świętowania, pragniemy więc w całym mieście stworzyć ciepłą atmosferę. Stylizowane na dawne reklamy, wywieszki przypominające te z okresu przedwojennego, specjalne dania oraz muzyka z tamtego okresu pomogą zanurzyć się w atmosferę Wilna 1918 roku, w którym odrodziła się Litwa” – zaznaczył R. Šimašius.

Mer zachęca również, by do nietradycyjnych obchodów 100-lecia niepodległości w sposób twórczy dołączyli wszyscy chętni: wilnianie postarzyli wizualnie swoje profile w sieciach społecznościowych, przedsiębiorcy – zamieścili reklamy w przedwojennym stylu.  najciekawsze z nich zostaną wydane w specjalnej gazecie wileńskiej.

Zdjęcia i wypowiedzi sygnatariuszy umieszczone zostaną na środkach wileńskiej komunikacji miejskiej, a dziesięć najważniejszych budynków stulecia podświetlonych zostanie specjalnym trójkolorowym oświetleniem.

Patriarcha niepodległości dr Jonas Basanavičius uczczony zostanie w formie żywej instalacji, w której weźmie udział kilkuset brodaczy.

Lista imprez, uczestniczących w obchodach restauracji, barów i hoteli oraz mnóstwo dawnych zdjęć została opublikowana na specjalnej stronie internetowej www.vilnius1918.lt.   

Wybierający się na Litwę w 2018 roku turyści zagraniczni powinni odpowiednio wcześnie zadbać o zakwaterowanie, szczególnie w dużych miastach, prognozowany jest bowiem znaczny napływ gości.  

WYG

Źródło: lrt.lt; wilnoteka.lt; zw.lt; vilnius.lt

Fot. ART CLUB i własne

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie