09.09.2014

Wójtowie nie chcą oddać władzy. Zobacz, kto z kim powalczy

W ośmiu gminach Suwalszczyzny zarejestrowano 30 niepartyjnych komitetów wyborczych. Najwięcej w Filipowie, najmniej w Rutce-Tartak. Wszyscy wójtowie powalczą o reelekcję, a ich rywalizacja najciekawiej zapowiada się w Jeleniewie, Wiżajnach i Raczkach.

Bakałarzewo

Wójt gminy, Tomasz Naruszewicz wahał się czy podjąć decyzję o kandydowaniu. Przezornie jednak, skupione wokół niego środowisko zarejestrowało komitet Nasza Wspólna Ziemia. To ta sama grupa, która w 2010 roku startowała pod szyldem Bakałarz.

Oprócz tego komitetu do wyborczej rywalizacji staną też Bakałarzewo Nasza Gmina, Niezależni oraz Samorządni Razem, których pełnomocnikiem jest Adam Szymański. Był on wójtem przez trzy kadencje.

Filipów

Tu zgłoszono najwięcej komitetów, a o fotel wójta ubiegać się będzie co najmniej dwóch kandydatów. Oprócz Sylwestra Koncewicza, który znów wystartuje z Przyszłości Gminy Filipów, o posadę wójta ubiegać się będzie najprawdopodobniej i Alicja Szulińska, wicedyrektor Zespołu Szkół w Filipowie.

Zgłoszono też Piękny Filipów, Filipów Jutra, Rozwojową Gminę i Nową Przyszłość. To nowe komitety, których nie było cztery lata temu.

Jeleniewo

Dwa komitety i dwóch kandydatów na radnych. Walka będzie zaciekła, bo ze Wspólnej Sprawy o reelekcję ubiegać się będzie Kazimierz Urynowicz, a przeciw niemu stanie poprzedni wójt Adam Bielski, który wystartuje z Naszej Gminy Jeleniewo.

Przerośl

Na stanowisku wójta pozostać chce Sławomir Renkiewicz. Pomagać mu w tym będą kandydaci skupieni w komitecie Dla Dobra Mieszkańców Gminy. Przeciwko niemu stanie Jolanta Szlaszyńska, które m.in. pełni funkcję przewodniczącej rady rodziców w przeroślańskiej szkole.

Zarejestrowano również komitet Gmina Przerośl Czas Na Zmiany, ale nie wiadomo, czy wystawi on kandydata na wójta.

Raczki

Nad Rospudą zapowiada się kolejne starcie między kandydatami sprzed czterech lat. Niespodzianką nie jest start Romana Fiedorowicza. Jego komitet nazwano Raczki 500 Plus, czym nawiązano do niedawnego jubileuszu tej miejscowości.

Przeciw niemu najprawdopodobniej znów stanie Łukasz Łapiński, który, mimo młodego wieku, w czasie poprzednich wyborów deptał Fiedorowiczowi po piętach i niemal odebrał fotel wójta. Na razie pewnie jest to, że wyznaczono go na pełnomocnika komitetu Nasza Mała Ojczyzna.

Blok opozycyjny do Fiedorowicza został tym samym podzielony. Środowisko, które rywalizowało z wójtem reprezentuje również Odnowa Gminy Raczki. Tu pełnomocnikiem został Michał Żukowski z Małych Raczek.

Podobnie jak przed czterema i ośmioma laty zarejestrowano również Wspólnotę Gminną, której liderem po raz kolejny został Lech Ludwig.

Rutka-Tarka

Niebezzasadne okazały się obawy wójta Jana Racisa, że w jego gminie zabraknąć może kandydatów na radnych. W Rutce-Tartak zarejestrowały się dwa komitety. Pierwszy, Na Rzecz Rozwoju Gminy, popiera obecnego wójta. Drugi, Ignatowizny, Jasionowa i Wierzbiszk, wystawi tylko kandydatów na radnych. Wśród nich będzie grający na skrzypcach Szymon Racis.

Suwałki

Nie wiadomo, czy wójt Tadeusz Chołko nie skusi się i nie wybierze sejmiku wojewódzkiego. Jeżeli zadecyduje się pozostać w gminie, to stać będzie za nim Samorządność Razem, którą zarejestrowano jako komitet wojewódzki. Radni startować będą również z komitetów Wspólnota, Aktywna Gmina, Godne Życie oraz Gmina Suwałki - Czas na Zmiany.

Szypliszki

Nieznani są jeszcze kontrkandydaci Mariusza Grygieńcia. Wiadomo za to, że przeciwko popierającemu go komitetowi Razem dla Gminy stanie Nasza Gmina-Nasz Wspólny Cel, reprezentowany przez pracującego w branży leśnej Mirosława Zdanowicza oraz Czas na Zmiany - Gminy Szypliszki, której pełnomocnikiem jest Ryszard Jurkiewicz, prezes Koła Łowieckiego Jedynka.

Wiżajny

Trzech kandydatów powalczy o fotel wójta gminy, którą obecnie rządzi Jacek Pietrukiewicz. Jego komitet nazywać się będzie Razem dla Wiżajn. Przeciwko niemu staną dwa komitety, z których każdy nosi nazwisko swego lidera. O władzę w gminie powalczy więc były wójt Józef Laskowski i radny Ignacy Szeraszewicz.

(mkapu)

[07.09.2014] Dożynki w cieniu Paca i jesiennych wyborów [zdjęcia i wideo]

udostępnij na fabebook
10.09.2014, 23:25:59

kp

Stary do domu!!!!!!!!!!!!!!!!MŁODY DO ROBOTY........Nadszed, czas na zmiany włodarza,jak i personalne/widziani co niektorzy pracownicy ,gdzie w godz.pracy nadzorowali budowe swojej chaty i to slużbowymi autami dojeżdzali/.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie