05.07.2019

Wysokie progi, w niektórych szkołach po trzech kandydatów na miejsce. Po pierwszym etapie rekrutacji

Trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. We wrześniu w murach szkół średnich i zawodowych spotkają się dwa roczniki - absolwenci ósmych klas szkoły podstawowej i trzecich klas gimnazjum.

W piątek zostały ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej szkoły. W niektórych suwalskich placówkach o jedno miejsce w wybranej klasie walczyło nawet po trzech kandydatów.

Tegoroczna rekrutacja prowadzona jest jednocześnie dla dwóch roczników, ale na podstawie dwóch różnych podstaw programowych i do różnych klas. Absolwenci gimnazjów będą uczyć się w liceum trzy lata, absolwenci szkół podstawowych cztery. Nauka w technikum będzie trwała odpowiednio cztery i pięć lat. Podobnie jak w ubiegłych latach nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych odbywał się przy pomocy elektronicznego systemu „vEdukacja”, w którym zgromadzone zostały informacje na temat szkół oraz proponowanych przez nich oddziałów. Przy pomocy systemu elektronicznego kandydaci składali wnioski do 18 czerwca. Do szkół z oddziałami dwujęzycznymi do 22 maja. Następnie do 25 czerwca składali w tzw. „szkole pierwszego wyboru” oryginał lub kopię świadectwa ukończenia gimnazjum/szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego/ósmoklasisty. 

Dziś przyszedł czas na ogłoszenie wyników.

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach nabór na rok szkolny 2019/2020 prowadzony jest w sumie do ośmiu klas pierwszych - trzech dla absolwentów gimnazjów (klasy dwujęzyczna matematyczno-informatyczna, dwujęzyczna biologiczno-chemiczna i lingwistyczno-humanistyczna) oraz do pięciu oddziałów dla absolwentów szkół podstawowych (klasy: dwujęzyczna matematyczno-fizyczna, dwujęzyczna biologiczno-chemiczna, matematyczno-informatyczna, matematyczno-geograficzna i lingwistyczno-humanistyczna). 

Drugim językiem nauczania w oddziałach dwujęzycznych na rok szkolny 2019/2020 jest język angielski. Uczniowie, którzy wybrali klasę dwujęzyczną, musieli zdać 23 maja sprawdzian kompetencji językowych.-

- Właściwie do wszystkich klas mamy pełny nabór. Wolne miejsca pozostały jedynie w jednej – bardzo trudnej klasie matematyczno-fizycznej dwujęzycznej. Uczniowie z tej klasy będą po dwóch latach przygotowywani do międzynarodowej matury IB - mówi Dorota Jabłońska, dyrektor I LO w Suwałkach.

- Do tej klasy zgłosiło się 16 chętnych. Możemy przyjąć 32 osoby, ale podkreślam, że kandydaci muszą nastawić się na bardzo trudne przedmioty.

Aby dostać się do liceum w Suwałach, kandydat musiał mieć więcej niż 110 punktów na świadectwie.

- W jednej z klas najniższy wynik to 157 punktów. W kolejnych najsłabsze to 120, 137, a więc jestem bardzo zadowolona z poziomu kandydatów. Zgodnie z wytycznymi Urzędu Miasta do klasy możemy przyjąć 32 uczniów, w drodze wyjątku o jedna, dwie osoby więcej. Myślę, że jeszcze nie tylko do 12 lipca, kiedy to ruszy druga tura naboru, ale jeszcze nawet w sierpniu uczniowie będą przenosić dokumenty. Młodzież często sugeruje się wyborem koleżanek, kolegów. Zmieniają zdanie – tłumaczy dyrektor Jabłońska.

Aby chociaż trochę rozładować tłok, suwalski Ratusz podjął decyzję o utworzeniu dwóch dodatkowych klas w liceach – po jednej w III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach i w II LO.

Dodatkowa klasa technik informatyk po ósmej klasie szkoły podstawowej powstanie też w Zespole Szkół nr 6. Tak zdecydował prezydent Suwałk w miniony czwartek.

- Do tej klasy mieliśmy po trzech chętnych na jedno miejsce, dlatego też przyjmiemy nie 32, a 64 kandydatów – mówi Joanna Woronko, dyrektor ZS nr 6.

Podobne oblężenie w ZS 6 przeżywa klasa technik logistyk.

- Cieszą mnie wyniki naboru. Zgłaszają się do nas kandydaci, którzy uzyskali po ponad 100 punktów na egzaminach. To bardzo dobrze rokuje. Nie mamy w ogóle wolnych miejsc – dodaje dyrektor J. Woronko.

Do 10 lipca kandydaci mają czas na dostarczenie oryginałów świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu do szkoły, do której zostali zakwalifikowani i w której chcą kontynuować naukę. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. 

12 lipca 2019 r. o godz. 10ºº szkoły podadzą do publicznej wiadomości ostateczne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.08.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.09% 4.4264 4.5158
USD 0.47% 3.9226 4.0018
GBP 0.82% 4.9234 5.0228
CHF 0.17% 4.1619 4.2459
08.07.2020

Zatrudnie

08.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie