02.01.2017

W suwalskim sporcie to był rok, dobry rok (cz. II)

Rok 2016 był jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym w historii suwalskiego sportu. O ile pierwsza połowa roku 2016 była dobra, to w drugiej występ Majki Andrejczyk w Rio de Janeiro czy fantastyczny finał roku w wykonaniu piłkarzy Wigier były niczym wystrzał sztucznych ogni w sylwestrową noc. I niech tak błyszczą przez cały 2017 rok.

Bez wątpienia był to rok oszczepniczki  Marii Magdaleny Andrejczyk i jej trenera Karola Sikorskiego. Trwająca siedem lat współpraca zaowocowała kapitalny występem Majki i 4. miejscem  na IO w Rio de Janeiro, a do tego uzyskanym w eliminacjach najlepszym wynikiem na świecie w roku 2016. Ale sukcesów suwalskich sportowców było dużo, dużo więcej. Przeżyjmy je jeszcze raz...

Również w Rio miejsce 9-16 Adama Cwaliny badmintonisty SKB Litpol-Malow w deblu z Przemysławem Wachą (Technik Głubczyce), finały pływaczki Joanny Mendak w Paraolimpiadzie w Rio,  Drużynowe Mistrzostwo Polski (po raz 15. w historii) SKB Litpol-Malow, 5. miejsce w tabeli I ligi i awans do półfinału Pucharu Polski piłkarzy Wigier, prowadzenie w I lidze siatkarzy Ślepska, medale karateków na Mistrzostwach Europy...

A oto chronologiczny przegląd najważniejszych sportowych wydarzeń w drugiej połowie minionego roku...

LIPIEC         

  •  Drugą połowę 2016 roku mocnym uderzeniem rozpoczęli lekkoatleci. Na przebudowanym suwalskim stadionie lekkoatletycznym odbyły się 70. Mistrzostwa Polski Juniorów w lekkoatletyce, których twarzą była Maria Magdaklena Andrejczyk. Gwiazdą tych zawodów był kulomiot Konrad Bukowiecki, który zapowiadał atak na rekord świata w swojej koronnej konkurencji. Rekordu nie było, bo Konrad przegrał z ... deszczem. Szkoda, że nie przyjechała zgłoszona wcześniej sprinterka Ewa Swoboda, ale byli zawodnicy m.in. z Australii, Brazylii, Litwy i Wielkiej Brytanii, dla których, podobnie jak dla czołówki polskich juniorów, był to ostatni sprawdzian przed Mistrzostwami Świata w Bydgoszczy. Mieliśmy też dwa suwalskie akcenty. W biegach na 5.000 wystartowali Natalia Sadowska i  Bartłomiej Zyborowicz, zawodnicy suwalskiej Hańczy. Wprawdzie nie odegrali znaczącej roli, ale jak na początkujących długodystansowców, pobiegli na miarę swoich możliwości, a Natalia poprawiła rekord życiowy.

  • Niezauważony przez media przeszedł sukces dwójki młodych suwalczan Jakuba Kibitlewskiego i Michała Ćwiklińskiego, uczniów Zespołu Szkół Technicznych, twórców ZTronika, pojazdu do podawania dysków, kul, młotów, oszczepów. Pomysłodawcą tego urządzenia był sędzia lekkoatletyczny Stanisław Krzywicki. To jedyny taki zdalnie sterowany „pojazd” polskiej myśli i konstrukcji. Kuba i Michał ze swoim pojazdem pojechali na Mistrzostwa Świata do Bydgoszczy, gdzie ZTronik wzbudzili duże zainteresowanie sędziów i ... producentów sprzętu sportowego.  GRATULACJE
  • 70. MP juniorów w cyfrach: 175 – tyle rekordów życiowych poprawiono w Suwałkach; 100 – to liczba życiówek poprawionych przez juniorów; 75 – tyle życiówek poprawiły juniorki; 69 – tyle rekordów poprawiono w drugim dniu zawodów (37 M + 32 K); 60 – tyle rekordów poprawiono w 1. dniu zawodów (33 M + 27 K); 46 – tyle rekordów poprawiono w 3. dniu zawodów (30 M + 16 K); 9 – tyle rekordów życiowych padło w biegu na 3.000 m juniorów; 7 – tyle rekordów poprawiły biegaczki na 5.000 m, wśród nich suwalczanka Natalia Sadowska
  • Bez medalu w kategorii młodzieżowców, ale z trzema: złotym Aleksandry Rybackiej w kumite do 50 kg, srebrnym Aleksandry Górskiej w kumite + 65 kg i brązowym Aleksandry Mozerys do 65 kg i w kata kadetek, z rozegranych w stolicy Bułgarii Sofii Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open wrócili reprezentanci Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.
  • Chociaż czasy świetności (brązowy medal w ekstraklasie seniorów) Orła Suwałki minęły, to zawodnicy znad Czarnej Hańczy wciąż znajdują się w kręgu zainteresowań trenerów kadry unihokeja. Na zgrupowanie reprezentacji U-19 (28,07-1.08.) w Zbąszyniu powołany został 18letni Kacper Tyczkowski, wychowanek Orłów, w ostatnich dwóch sezonach grający w I-ligowym UKS Nowa Łódź.
  • Piłkarze Wigier rozpoczęli przygotowania do trzeciego sezonu w I lidze. W sparingach przegrali po 1:2 z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza i Siarką Tarnobrzeg, 0:1 z AEK Ateny oraz pokonali 6:1 MKS Ełk.
  • Złe dobrego początki, tak można określić start Marii Andrejczyk na 23. Mistrzostwach Europy w Amsterdamie, której do awansu do finału zabrakło tylko 20 cm. W eliminacjach rozgrywanych w niecodziennej scenerii, na placu przed Muzeum van Gogha, Majka zajęła 13. miejsce, a do finału awansowało 12 zawodniczek.
  • Adam Cwalina/Przemysław Wacha w półfinale rozgrywanego w kalifornijskim El Monte Yonex US Open przegrali 1:2 z reprezentantami Japonii. Był to ostatni sprawdzian polskich badmintonistów przed startem na IO w Rio de Janeiro.
  • Dobry występ w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli mistrzostwach kraju 15-16-letnich kadetów odnotowali pięściarze OSiR Suwałki. Brązowy medal w kat. do 80 kg wywalczył Maciej Suchwałko, a na miejscach 5-8 w kat. do 63 kg sklasyfikowany został Bartosz Burzyński.
  • Troje reprezentantów suwalskich klubów, dwoje - oszczepniczka Maria Magdalena Andrejczyk i jej trener Karol Sikorski z „Hańczy” i Adam Cwalina z SKB Suwałki, znalazło się w reprezentacji Polski na 32. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, gdzie Polskę reprezentować będzie 238 sportowców (100 kobiet i 138 mężczyzn) oraz 198 osób współpracujących (w tym 101 trenerów).
  • Od zwycięstwa 1:0 w wyjazdowym meczu ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki piłkarze Wigier rozpoczęli rozgrywki w Pucharze Polski 2016/17, w których dotarli  do... ale o tym w dalszej części naszego kalendarium.
  • Załoga OSiR Suwałki w składzie: Eryk Martynko na sterze i Kinga Martynko wygrała rozegrane na Balatonie Otwarte Mistrzostwa Węgier klasy CADET, a Julia Hościłowicz z Michaliną Hościłowicz w rywalizacji dziewcząt zdobyły brązowy medal.
  • Po raz drugi w tym roku na najwyższym stopniu podium na mistrzostwach Polski stanęła oszczepniczka suwalskiej Hańczy Maria Magdalena Andrejczyk. Po złocie w MP seniorów w Bydgoszczy, tym razem w Jeleniej Górze Majka rzutem na 62,93 m wygrała konkurs oszczepniczek na 33. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. 
  • Od zwycięstwa 1:0 z GKS w Katowicach suwalskie Wigry rozpoczęły swój trzeci sezon w I lidze. To pierwsze zwycięstwo suwalczan w meczu inaugurującym ligę od trzech lat, kiedy to w II lidze pokonali Świt Nowy Dwór Mazowiecki 4:1, a na koniec sezonu zajęli pierwsze miejsce i awansowali do I ligi.

SIERPIEŃ

  • Siatkarze I-ligowego Ślepska Suwałki rozpoczęli przygotowania do sezonu 2016/17. Ciekawą postacią może być 20-letni przyjmujący Dawid Michel, reprezentant Austrii, ale posiadający podwójne austriackie i polskie obywatelstwo, który bardzo dobrze zaprezentował się na testach w Lotosie Treflu Gdańsk. Dawid będzie już szóstym obcokrajowcem w Ślepsku. Przed nim w suwalskim klubie grali: Jonas Rakickas (Litwa), Andrew Pink (Wielka Brytania/USA, na IO w Londynie zagrał w meczu Polska-Anglia), Benjamin Bell (Australia), Vitalij Szczytkov (Ukraina) i aktualny trener Ślepska Rosjanin Dima Skoryy. Z drużyną trenuje też drugi obok Wojciecha Winnika rodowity suwalczanin, a jest nim 17-letni libero Jakub Krupiński wychowanek SUKSS Suwałki, ostatnio grający w MOS Wola Warszawa.
  • Osiem zwycięstw w dziewięciu meczach zapewniło szachistom Hańczy Suwałki zwycięstwo w turnieju I Ligi Juniorów i powrót i powrót do szachowej ekstraklasy w tej kategorii wiekowej. Ekipa prowadzona przez Dariusza Gałkiewicza przegrała tylko z KS Laura Chlice. Awans wywalczyli: Dawid Moćkun, Rafał Buraczewski, Michalina Rudzińska, Michał  Wierzbicki, Julia Murawko, Kinga Wołągiewicz i Dominik Zianowicz.
  • Załoga OSiR Suwałki Eryk i Kinga Martynko uplasowała się na 10 miejscu spośród 79 załóg rywalizujących w żeglarskich Mistrzostwach Europy w klasie Cadet, które odbyły się na Węgrzech w miejscowości Tihany nad Balatonem.
  • Z czterema medalami: dwoma złotymi, srebrnym i brązowym z rozegranych w Koszalinie Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Juniorów wróciły szachistki Hańczy Suwałki. Najcenniejsze, bo złote medale w szachach błyskawicznych wywalczyły Michalina Rudzińska w D-14 i 7-letnia Gabriela Pałejko w D-8.W szachach szybkich Michalina została wicemistrzynią Polski, a brąz w D-8 zdobyła Anna Czarniecka.
  • W 1/16 Pucharu Polski piłkarze suwalskich Wigier pokonali 2:1 występującą w ekstraklasie Termalicę Bruk-Bet Nieciecza i awansowali do 1/8, w której ich rywalem będzie legenda polskiej klubowej piłki Górnik Zabrze występujący tak jak Wiry w I lidze.
  • Trzy porażki w trzech meczach grupowych sprawiły, że debel Adam Cwalina (SKB Litpol-Malow Suwałki)/Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) w swojej grupie zajął czwarte miejsce i zakończył występy na 31. Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Polska para sklasyfikowana została na miejscach 9-16.
  • Dwa złote medale w klasie Cadet na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pucku, będącej jednocześnie mistrzostwami Polski, wywalczyły załogi UKŻ Grot OSiR Suwałki: - Julia (sternik) i Michalina Hościłowicz wygrały rywalizację dziewcząt, a Eryk (sternik) z Kingą Martynko w kategorii  ... chłopców. To największy sukces suwalskich żeglarzy w historii ich występów na OOM.
  • Kapitalny występ Marii Magdaleny Andrejczyk w eliminacjach konkursu rzutu oszczepem na 31. Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Podopieczna Karola Sikorskiego, zawodniczka Hańczy Suwałki w pierwszej próbie posłała oszczep na odległość 67,11 m. W finale było już nieco grzej. Maria Andrejczyk, czwarta w finale olimpijskiego konkursu oszczepniczka Hańczy Suwałki jest na czołówkach wszystkich mediów w Polsce. Chociaż nie zdobyła medalu stała się jedną z nielicznych bohaterek polskiej ekipy na 31. Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Dodajmy, że 9. miejsce w finale konkursu rzutu młotem (wygrała Anita Włodarczyk ustanawiając rekord świata) wywalczyła Joanna Fiodorow, wychowanka Bogusława Sowóla z Technika Augustów.

  • Na ósmym miejscu swój debiutancki występ w zawodach Diamentowej Ligi w Lozannie zakończyła Maria Magdalena Andrejczyk. Czwarta zawodniczka finału IO w Rio de Janeiro, rekordzistka Polski (67,11 w eliminacjach w Rio, najlepszy w tym roku wynik na świecie) w Szwajcarii rzuciła tylko 53,49 m. Trudno uwierzyć, ale to fakt.
  • Rekordowe zwycięstwo w I lidze odnieśli piłkarze suwalskich Wigier. Podopieczni Dominika Nowaka pokonali u siebie aż 6:0 Stal Mielec. Bogatym łupem bramkowym podzieli się: 1:0 - Mateusz Radecki 38, 2: 0 Miłosz Kozak 42, 3:0 - Kamil Adamek 54, 4:0 - Damian Kądzior 61, 5:0 - Jakub Bartkowski 67, 6:0 – Damian Kądzior 90.  Był to 13. mecz suwalczan z rzędu bez porażki. Po tym spotkaniu Miłosz Kozak został powołany do reprezentacji Polski U-20 na Turniej Czterech Narodów. Dodajmy, że fizjoterapeutą kadry jest suwalczanin Daniel Tarlecki.

WRZESIEŃ

  • Przygotowujący się do rozgrywek I ligi siatkarze Ślepska Suwałki zagrali w Pucharze Lwowa. Przed rokiem zajęli trzecie, teraz drugie miejsce po przegranej w finale 1:3 z Reprezentacją Ukrainy. W półfinale Ślepsk wygrał 3:2 z Barkomen Kazhany Lwów 3:2. W meczu o miejsce trzecie Czarni Radom (PlusLiga) pokonali 3:0 Barkom Kazhany. Natomiast w Radomiu suwalczanie zajęli czwarte miejsce. Triumfował 6. zespół PlusLigi poprzedniego sezonu, Cerrad Czarni Radom przed MKS Będzin. Ślepsk w półfinale przegrał 0:3 z Cerardem Czarnymi, a w meczu o miejsce trzecie uległ 0:3 (23:25, 16:25, 22:25) ukraińskiej drużynie Barkom-Kazhany Lwów.
  • Zwycięzcą zakończonego w niedzielę IV Memoriału Grzegorza Wołągiewicza po raz drugi z rzędu zostali młodzi piłkarze Lecha Poznań, którzy wyprzedzili białostocką Jagiellonię i Arkę Gdynia. Na 6, miejscu sklasyfikowany został I zespół Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki, na 12. Akademii Piłkarskiej 2012 Suwałki i na 14. Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki II.

  • Polska wygrała 3:0 z Niemcami w rozegranym w Świnoujściu meczu Turnieju Czterech Narodów reprezentacji do lat 20. Trzeciego gola dla biało-czerwonych zdobył Miłosz Kozak, skrzydłowy suwalskich Wigier.
  • Suwalczanka Joanna Mendak  nie zdobyła czwartego z rzędu  złotego medalu paraolimpijskiego na 100 m motylkowym osób niedowidzących (S 13).  W finale z czasem 1:08,37 zajęła siódme miejsce. Na 50 m dow. w finale z czasem 28.35 sekundy zajęła piąte miejsce, tracąc do brązowej medalistki 0,14 sek.
  • Za to srebrny medal i tytuł wicemistrza Paraolimpiady w Rio de Janeiro 2016 zdobył Rafał Czuper. Mieszkający w Raczkach, reprezentujący barwy Startu Białystok, tenisista stołowy na wózku w finale przegrał z Francuzem Fabienem Lamiraultem.
  • Dziewczyny Andrzeja Koncewicza lubią brąz. Na Mistrzostwach Polski w sumo brązowe krążki odebrały Natalia Maciejunas w kat. 45 kg oraz Karolina Zakrzewska w kat 55 kg. Natomiast na Krajowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w zapasach na najniższym stopniiu podium stawali Karolina Zakrzewska w kat. do 52 kg, Gabriela Gorszewska do 57 kg w zapasach kobiet, w których 5. miejsce w kat. 44 kg wywalczyła Natalia Maciejunas oraz 3. w zapasach w stylu wolnym w kat. do 70 kg Konrad Wasilewski.    
  • Dariusz Mazur, przedsiębiorca, prezes suwalskich Wigier został uhonorowany przez prezydenta miasta Czesława Renkiewicza i jego zastępczynię Ewę Sidorek tytułem Mecenasa Suwalskiego Sportu. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce przed meczem Wigier z Pogonią Siedlce (1:4). Dariusz Mazur najpierw piłkarz, potem dyrektor i wiceprezes, a od 2010 roku prezes SKS Wigry sprawił, że drużyna awansowała do I ligi i jest w jej czołówce. Sponsoruje nie tylko futbolistów, ale też amatorów i wyczynowców, uprawiających inne dyscypliny sportu.

  • Biało-niebiescy tworzą historię. Po golach  Kamila Zapolnika i Kamila Adamka Wigry Suwałki w 1/8 Pucharu Polski pokonały w Zabrzu 2:0 słynnego Górnika, 6-krotnego zdobywcę trofeum i awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski.
  • Suwalczanie Artur Apalko i Wojciech Klekotko zdobyli koronę maratonów, w dwa lata pokonali królewski dystans na imprezach w Krakowie, Poznaniu, Dębnie, Wrocławiu i w Warszawie. Dodajmy, że uprawiają  też triathlon, w tym na dystansie Ironmana, ultramaratony rowerowe, a zimą w ciągu kilku lat przebiegli największe w Europie maratony narciarskie, na czele z Biegiem Wazów,  którego trasa liczy 90 km.
  • Zwycięstwem siatkarzy I-ligowego KPS Siedlce zakończył się VII Memoriał Józefa Gajewskiego. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Ślepsk Suwałki, a na trzecim Biolars Jelgova, aktualny zdobywca Pucharu i wicemistrz Łotwy.
  • Fantastyczne wiadomości napłynęły do nas ze Słubic gdzie o medale Mistrzostw Polski Młodzików walczyli lekkoatleci, a wśród nich Maciek Pietras i Jakub Mikłaszewicz z Hańczy oraz Daniel Kachnowski i Marcin Miszkiel z SL SALOS Suwałki. Dwaj pierwsi stanęli na podium, Maciek na najwyższym w pięcioboju, a Kuba na najniższym stopniu w skoku w dal (4. i 5 zawodnika wyprzedził o ... 1 centymetr). Marcin był czwarty na 100 m, a brąz przegrał o 0,04 (cztery setne) sekundy. Daniel nie zdołał awansować do finałów biegów na 110 i 200 m ppł.  
  • 40-lecie istnienia świętował Klub Szachowy Hańcza Suwałki. W jubileuszowym turnieju za szachownicami zasiadło ponad 100 zawodników nie tylko z Polski, ale też Litwy, Białorusi  Ukrainy. Była okazja do wspomnień, rozmowy o dniu dzisiejszym  i snucia planów na przyszłość. 
  • Od zwycięstwa 3:0 z SMS PZPS Spała siatkarze Ślepska Suwałki rozpoczęli sezon 2016/17. Cele to wywalczenie miejsca na podium i budowa drużyny, która za dwa pala powalczy o awans do PlusLigi.

PAŹDZIERNIK

  • Po tegorocznych bardzo udanych Mistrzostwach Polski juniorów Polski Związek Lekkiej Atletyki ponownie docenił jakość suwalskiego obiektu, ale też gościnność, zaangażowanie i sprawność organizatorów oraz postawę kibiców i przyznał Suwałkom organizację Mistrzostw Polski U-23 (1-2.07.17), których gwiazdą będzie bez wątpienia Maria Magdalena Andrejczyk. Dla 4. zawodniczki IO w Rio de Janiero, rekordzistki Polski seniorek zawody w Suwałkach będą prologiem do startu w najważniejszych  w 2017 roku imprez: Mistrzostw Europy U-23 (Bydgoszcz, 13-16.07.), 93. MP seniorów (Białystok, 21-23.07.) i 16. IAAF Mistrzostw Świata (Londyn, 4-13.08.), a być może także 29. Letniej Uniwersjady (Tajpej, 20-25.08. – Majka jest studentką I roku anglistyki na UwB). Blask wychowanki Karola Sikorskiego zapewne spróbują nieco przyćmić sprinterka Ewa Swoboda (wicemistrzyni świata juniorów)  i kulomiot Konrad Bukowiecki (rekordzista świata juniorów, 12. zawodnik IO w Rio).  
  • Suwalczanka Marta Górzyńska zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness, a pokonując czternaście zawodniczek i otrzymała kwalifikację do Mistrzostw Świata w Kulturystyce i Fitness. Pani Marta na co dzień pracuje jako fizjoterapeutka i masażystka w suwalskim Centrum Rehabilitacji „Melius”.
  • Troje suwalczan: Marta Górzyńska, Konrad Jachimowicz i Daniel Myszkowski. wzięło udział w Pucharze Polski w Kulturystyce i Fitness. Jachimowicz zdobył dwa złote krążki: w kategorii fitness plażowe mężczyzn powyżej 178 oraz w fitness plażowe Superfinał. Reprezentująca KS Olimp Zabrze Górzyńska zajęła drugie miejsce w kategorii Fitness Sylwetkowe kobiet – wszechakegoria. W finale kategorii fitness plażowe mężczyzn do 178 cm w5. miejsce zajął Myszkowski.

  • Reprezentant sekcji bokserskiej OSiR Suwałki Hubert Ćwikowski wywalczył tytuł wicemistrza Polski w kategorii do 68 kg. 
  • Na V Mistrzostwach Polski Młodzików im. Pawła Szydły w Boksie srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski w kategorii do 68 kg wywalczył Hubert Ćwikowski, reprezentant sekcji bokserskiej OSiR Suwałki.
  • Z dwoma medalami złotym w kumite i srebrnym w kata w kat. do 60 kg z Budapesztu wrócił od domu zawodnik Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin Damian  Biłbak. Nieco gorzej powiodło się jego koleżankom i koledze, którzy na Mistrzostwach Polski Juniorów  w Olsztynie musieli zadowolić się miejscami w ósemkach.
  • W rozegranym w Jastrzębiu pierwszym meczu ćwierćfinałowym Puchar Polski Wigry Suwałki, chociaż od 43 minuty grały w dziesiątkę, pokonały 2:1 lidera śląskiej III ligi GKS 1962 Jastrzębie. Gospodarze gola zdobyli po prezencie od najsłabszego na boisku sędziego Kornela Paszkiewicza z Wrocławia, który podyktował dla nich rzut karny. Gole dla Wigier zdobyli Kamil Zapolnik i Kamil Adamek. Na arbitrze za tego karnego suchej nitki nie zostawili komentatorzy prasy, radia i telewizji.
  • Pierwsze i trzecie miejsce w gr. I młodzików, pierwsze (z fantastycznym bilansem bramkowym 128:0) i drugie w gr. I oraz drugie i czwarte w gr. 2 orlików, pierwsze i drugie w gr. I oraz trzecie w gr. II żaków to lokaty Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki po jesiennej rundzie rozgrywek drużyn młodzieżowych.

LISTOPAD

  • Ćwierćwiecze istnienia obchodził tam jeden z najbardziej utytułowanych klubów w mieście, ale też Polsce i Europie. Mowa o Suwalskim Klubie Karate Kyokushin założonym i prowadzonym przez Marka Krejpcio, przy wsparciu jego żony Beaty. W przeszłości sukcesy odnosili dzieci Marka i Beaty Krejpcio córka Natalia i syn Mateusz oraz bracia Konrad i Gerard Will, Paweł i Tomasz Lewkowiczowie, Aleksandra  Czerwiecka i Kamila Mazur-Malesa, a dzisiaj po medale mistrzostw kraju i Europy sięgają bracia Daniel, Damian i Sebastian Biłbakowie. Ich oraz ich następców można było spotkać na jubileuszowej gali w wypełnionej po brzegi hali OSiR. 
  • Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski zwyciężyli w tegorocznej odsłonie Złotych Kolców – najbardziej prestiżowego rankingu w polskiej lekkoatletyce, ale druga wśród pań była Maria Magdalena Andrejczyk, oszczepniczka suwalskiej Hańczy, która triumfowała w kategorii „Odkrycie roku”. Za najlepszą lekkoatletyczną imprezą roku w Polsce uznano 16. IAAF Mistrzostwa Świata U20 w Bydgoszczy, ale na drugim miejscu znalazły się znakomicie zorganizowane 70. Mistrzostwa Polski U20 w Suwałkach. Specjalną nagrodę redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Michał Pol wręczył firmie Tamex Obiekty Sportowe – przedsiębiorstwo uhonorowano za modernizację stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach.
  • Ze Szczecinka, gdzie odbyły się XXVII Mistrzostwa Polski Młodzieżowców Karate Kyokushin z dwoma medalami złotym Damiana Biłbaka i brązowym Michała Karpowicza wrócili zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.
  • „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania” odbywać się będzie przynajmniej do 2020 roku. Dziś w Hotelu LOFT 1898 w Suwałkach podpisano aneks do Porozumienia z 18.02.2016 r. pomiędzy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach a RESO Europa Service Sp. z o. o. - sponsorem generalnym zawodów o przedłużeniu współpracy do roku 2020. „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania” odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po Bożym Ciele. Oznacza to, że kolejna edycja odbędzie się 17 czerwca 2017 roku. W 2018 zawody odbędą się 2 czerwca, rok później – 22 czerwca, zaś w 2020 roku „RESO Suwałki 10,5” zostanie zorganizowane 13 czerwca.
  • Anna Kolesińska z UKS Taekwondo Hańcza Suwałki zajęła drugie miejsce na zawodach na Litwie, Marek Zieliński i Artur Świacki, także z Hańczy, zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w czwartej edycji Korean Cultural Center Taekwondoo Poomase Cup w Warszawie.
  • Prawie 500 zawodników z grup dziecięcych i młodzieżowych, a także trenerów obejmie kompleksowy program szkoleniowy realizację którego przewiduje umowa pomiędzy Akademią Piłkarską Wigry Suwałki i Football LAB System.Współpraca to przede wszystkim cykliczne szkolenia dla klubowych trenerów (pierwsze już się odbyło), przygotowywanie i wdrażanie planów szkoleniowych na bazie Football LAB system, prowadzenie wspólnych obozów i campów oraz wspólne działania promocyjne i popularyzujące piłkę nożną.
  • Dziewięć goli, dwie czerwone kartki, rzut karny i decydujące o zwycięstwie Wigier trafienie Macieja Wichtowskiego w czwartej minucie doliczonego czasu gry – to było widowisko do którego scenariusz mógł wymyślić tylko geniusz. W ostatnim jesienią 2016 meczu o ligowe punkty Wigry wygrały w Pruszkowie ze Zniczem 5:4. Rok 2016 suwalczanie zakończyli na 5. miejscu.
  • Na międzynarodowym turnieju kickboxingu Wilnius Open 2016 zawodnicy Panzera Suwałki wywalczyli 18 medali: 7 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych, w formułach K1 oraz kick-light. Pierwszy raz w historii klub reprezentowała kobieta - 15 letnia Ola Kryszewska, która wywalczyła złoto w kat.60kg. Złote medale w swoich kategoriach wagowych zdobyli Łukasz Szczodruch, Dominik Szczodruch, Emil Korżyński, Piotr Jasnoch, Mateusz Gudanowski oraz Wiktor Makowski.
  • W V rundzie Pucharu Polski siatkarze Ślepska Suwałki przegrali w Nysie 2:3 (25:20, 13:25, 25:21, 22:25, 8:15) z tamtejszą Stalą PWSZ i pożegnali się z rozgrywkami.
  • Bez medalu w kategorii młodzieżowców, ale z trzema złotym, srebrnym i brązowym kadetek z rozegranych w stolicy Bułgarii Sofii Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open wrócili reprezentanci Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.
  • WIGRY W PÓŁFINALE PUCHARU POLSKI. W rewanżowym meczu ćwierćfinału PP Wigry zremisowały u siebie 1:1 z GKS 1962 Jastrzębie i awansowały do półfinału Pucharu Polski, w którym zmierzą się z Arką Gdynia (1.03.17 w Suwałkach i 5.05.17 w Gdyni). To największy sukces w historii suwalskiej piłki nożnej i wspaniały prezent na przypadający w 2017 roku jubileusz 70-lecia SKS Wigry Suwałki. Drugą parę półfinalistów tworzą Lech Poznań i Pogoń Szczecin. Nagrody (za regulaminem PZPN): 1 runda każdy z uczestników po 5.000 PLN netto; 1/16 finału każdy z uczestników po 10.000 PLN netto; 1/8 finału PP każdy z uczestników po 25.000 PLN netto; 1/4 finału PP każdy z uczestników po 50.000 PLN netto; 1/2 finału PP każdy z uczestników po 100.000 PLN netto; finalista PP - 200.000 PLN netto; zdobywca PP - 1.000.000 PLN netto. A zatem za  grę w półfinale suwalski klub ma już zapewnione 100.000 złotych.

GRUDZIEŃ

  • Ostatnimi w tym roku zawodami z udziałem suwalskich karateków był rozegrany w Ciechanowie Puchar Polski Karate Kyokushin Seniorów Juniorów i Młodzików. Podopieczni Marka Krejpcio wrócili z czterema medalami: jednym złotym, dwoma srebrnym i i jednym brązowym.
  • Ze srebrnym medalem w  w kategorii Junior 23 do 93 kilogramów z XXVII Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów do lat 18 i 23 wrócił Marcin Siękowski. Siłacz z Koniecboru w gminie Raczki uzyskał w trójboju 600 kg, na co złożyło się: 230 kg w przysiadzie, 127,5 kg w wyciskaniu leżąc i 242,5 kg w martwym ciągu.
  • W kończącej rok 2016 już 13. kolejce rozgrywek I ligi siatkarze Ślepska Suwałki pokonali we Wrześni tamtejszy Krispol 3:0 i Nowy 2017 Rok rozpoczną jako liderzy rozgrywek. To 11. zwycięstwo suwalczan (przy jednej porażce), którzy na wyjazdach pozostają niepokonani od 2.04.2016.
  • W 17. Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego w Suwałkach triumfowały Wigry przed Grecją, a trzecia lokata przypadła Reprezentacji Litwy z Donatasem Venceviciusem oraz Grażvydasem Mikulenasem i jego synem Meinardasem w składzie. W zaciętych  meczu Litwini pokonali 3:2 Drużynę Prezydenta i 5:4 ekipę Jerzego Engela. Indywidualne nagrody odebrali Tomasz Jarzębowski – odkrycie turnieju, Radosław Majdan – najlepszy bramkarz, Kamil Zapolnik – najlepszy strzelec oraz Angelos Basinas, były gracz Panathinaikosu Ateny, Mallorki, AEK Ateny i angielskiego Portsmouth – najlepszy zawodnik. W trakcie turnieju z suwalskim klubem pożegnali się Tomasz Jarzębowski i Karol Salik. Ten pierwszy zakończył już piłkarską karierę. Czy i ewentualnie gdzie zagra Salik dowiemy się za kilka tygodni. Dochód z  największej charytatywnej imprezy, ponad 140.000 zł, przeznaczony zostanie na rzecz Stowarzyszenia Aktywni Tak Samo w Suwałkach, które opiekuje się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz na pomoc potrzebującym rodzinom. Gwiazdami wieczoru, obok znanych piłkarzy, były suwalczanka, aktorka Michalina Łabacz i piosenkarka Michelle John.

  • Złoto młodzików, srebro juniorów młodszych czwarte miejsca młodziczek i juniorek młodszych to najlepsze lokaty drużyn SKB Suwałki na rozegranych w Białymstoku Drużynowych Mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych od juniora do młodzika młodszego.
  • Po raz drugi na Pasażu Grande Synthe zapłonęła niebieska Wigierska Choinka. Wysokie na 4,65 m drzewko oplotło ponad 50 m kabla z niebieskimi lampkami. Bombki przynieśli najmłodsi i najstarsi piłkarze suwalskich Wigier, klubu, który za kilka dni wkroczy w 70-rok działalności. Życzenia piłkarzom, ich rodzinom, kibicom i przechodniom, którzy na chwilę przystawali oglądajac choinkę, złożyli prezes SKS Wigry Suwałki Dariusz Mazur i prezes Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki Kamil Makarewicz.

 

Rok 2016 przeszedł już do historii. Cieszmy się z sukcesów, z remisów i porażek wyciągnijmy wnioski i z nadzieją na jeszcze większe sukcesy spoglądajmy w rozpoczęty właśnie rok 2017, w którym już w piątek 6 stycznia o godz. 18:00 siatkarze lidera I-ligi Ślepska Suwałki zmierzą się z wiceliderem Aluronem Virtu Wartą Zawiercie.

W sobotę i niedzielę (7-8.01.) w tejże hali w pierwszym turnieju ekstraklasy rywalizować będzie sześć drużyn, w tym broniący mistrzowskiego tytułu zawodnicy SKB Litpol-Malow Suwałki oraz wicemistrzowie Hubal Białystok.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ruch Wysokie Mazowieckie


Wigry Suwałki

18.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.05.2024

Pomoc w nauce

16.05.2024

Szukam

16.05.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie