19.07.2018

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z rolnikami. Przedstawił plan dla wsi

W środę, w gospodarstwie Anny i Jacka Szarszewskich w Głogowie koło Torunia, premier spotkał się z rolnikami. Towarzyszył mu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który przedstawił założenia planu dla wsi.

- Polskie rolnictwo, polska wieś mają ogromną przyszłość, szansę by być bardzo dobrze rozwinięte, w tym celu trzeba stworzyć dla nich nowe możliwości – powiedział szef rządu. - Nowe rozwiązania dla wsi nadrobią zaległości z wielu lat. W tym celu zostanie zaproponowany „Plan dla wsi”.

Premier zapowiedział wdrożenie m.in. zmian w ustawie o rolniczym handlu detalicznym. Dodał, że w najbliższym czasie wypracowane zostaną również „mechanizmy kompensacji dla tych, którzy zostali dotknięci klęską suszy i tam, gdzie nastąpiła klęska urodzaju”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „Plan dla wsi” ma na celu podnoszenie „poziomu bezpieczeństwa Polaków w trzech obszarach: bezpieczeństwa rodziny, bezpieczeństwa miast i wsi oraz bezpieczeństwa zewnętrznego”. Przypomniał m. in., że wprowadzono już ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci rolników, które są ubezpieczone w KRUS-ie.

Stabilizacja cen płodów rolnych

 - Chcemy odbudować państwową interwencję w rolnictwie, która jest niezbędna dla stabilizacji cenowej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że wyrównanie cen płodów rolnych jest konieczne. „Nie zrobimy tego w ciągu miesiąca, czy dwóch, to są zaniedbania wieloletnie, ale będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym, np. wiosną dla owoców miękkich, a nie, kiedy jest za późno” – zaznaczył szef rządu.

Prezes Rady Ministrów zachęcał także do kupowania polskich produktów z kodem 590. „Ważne jest to, byśmy kupowali polskie produkty, żeby patriotyzm gospodarczy wytyczał naszą drogę do silniejszej Polski”– powiedział na zakończenie premier.

 

Plan dla wsi:

Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego

W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.

Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego

Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.

Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny

Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.

Zdrowa polska żywność

Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.

Wsparcie rolnictwa na terenach górskich

W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.

Przeciw suszy

 Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.

Polskie pasze

W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.

Rolnictwo dla ekologii

Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.

Minister Ardanowski poinformował, że założenia programu zostały wypracowane na podstawie rozmów z rolnikami w całej Polsce i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że program będzie rozbudowywany i doprecyzowany.

Nie dla zmniejszenia zmniejszeniu unijnego budżetu na rolnictwo

Wcześniej, minister rolnictwa, podczas spotkania z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich, przypomniał, że Polska nie godzi się na propozycję Komisji Europejskiej, polegającą na zmniejszeniu unijnego budżetu na rolnictwo. − Nie tylko Polska, lecz także inne kraje unijne, które mają być potraktowane po macoszemu się na to nie godzą. Rozmowy będą bardzo trudne, ale są spore szanse na to, że ta krzywdząca dla naszej części Europy propozycja będzie skorygowana – podkreślił.

Zwiększenie eksportu

Minister zaznaczył, że resort rolnictwa będzie wspierał zwłaszcza małych producentów w poszukiwaniu nowych rynków zbytu. Przy obecnej skali produkcji Polska musi eksportować.

Bez eksportu polskie rolnictwo się udusi. Zwłaszcza mleczarstwo i drobiarstwo. Eksport jest niezbędny, dlatego szukamy nowych rynków. Duże firmy czy spółdzielnie sobie radzą, mają wiedzę i fundusze na podróże. Dlatego będę podejmował działania, aby również mniejszym firmom pomóc w sprzedaży za granicę - mówił minister Ardanowski.

Mówiąc o planie zmian dla polskiej wsi minister poinformował, że główny cel, to gospodarstwa rolne, które utrzymują się z własnej produkcji. Działania resortu będą skupiały się między innymi na przetwórstwie oraz sprzedaży detalicznej.

− Nie ma rolnictwa bez przetwórstwa. Dlatego bardzo mocno będę wspierał przetwórstwo rolno-spożywcze. Przetwórstwo również powiązane z innowacyjnością – szukaniem nowych, niewystępujących dotychczas rozwiązań. Zarówno w zakresie organizacji pracy i produkcji, jak również nowych produktów – na przykład żywności funkcjonalnej. Nowych sposobów docierania do rynku, nowych sposobów promocji, możliwości eksportu itd.

Bardzo duży nacisk zostanie położony na rozwój rolnictwa ekologicznego i produkcję żywności wysokiej jakości.

− Nie tylko żywności tej powszechnej, stosunkowo taniej, z wielkich wytwórni. Polska ma się stać krajem kojarzonym z żywnością najwyższej jakości. Pójście w kierunku identyfikowalności, czyli produkty tradycyjne, regionalne, związane z rolnikami – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Rolnicy będą mogli sprzedawać żywność dla stołówek szkól, restauracji

Minister poinformował, że zaraz po wakacjach będzie nowelizowana ustawa o rolniczym handlu detalicznym. − Nie ma innej metody na urynkowienie produkcji małych gospodarstw, jak tylko skracanie łańcucha od producenta do konsumenta. Ustawa pozwoli rolnikom lokować na lokalnym rynku produkowaną i przetwarzaną w gospodarstwie żywność. Uproszczenia będą szły w kierunku sprzedaży do restauracji, do gospodarstw agroturystycznych, do sklepików, do stołówek i również do szkół. Zmiany mają prowadzić do tego, że gospodarstwa mniejsze będą w stanie utrzymać się z tego, co produkują.

Większe zaliczki dopłat bezpośrednich

Podczas niedawnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa Komisarz Phil Hogan podkreślił, że Komisja uważnie monitoruje sytuację na rynkach rolnych. Pomimo, że ostateczne straty nie są jeszcze znane - zaproponował on działania, które pomogą rolnikom przetrwać ten trudny sezon rolniczy.

Rolnicy otrzymają wyższe w tym roku zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 70 proc. należnych kwot płatności bezpośrednich oraz 85 proc. w ramach działań obszarowych PROW. Rolnicy państw dotkniętych suszą zostaną również zwolnieni z niektórych zobowiązań wynikających z zazielenienia.  Dostępna będzie pomoc państwa w formule de minimis.

WYG

Źródło: Kancelaria Prezesa rady Ministrów, MRiRW

Foto: KPRM

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.03.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie