Studenci zwłaszcza podczas wakacji bardzo chętnie podejmują zatrudnienie. Są też tacy, którzy dorabiają sobie przez cały rok akademicki. Pracodawcy bardzo często korzystają z możliwości zatrudnienia młodych ludzi, tym bardziej że w niektórych sytuacjach nie muszą za nich opłacać składek.
- Zleceniodawca, który chce zatrudnić studenta na umowÄ™ zlecenia, powinien wiedzieć, że student do 26 roku życia nie podlega ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym i zdrowotnemu z tytuÅ‚u takiej umowy, o ile nie zawiera jej z wÅ‚asnym pracodawcÄ… albo na jego rzecz. Jest to korzystne dla zatrudniajÄ…cego, bo nie pÅ‚aci skÅ‚adek za studenta. W przypadku umowy o dzieÅ‚o niezależnie czy jest siÄ™ studentem, czy nie, nie pÅ‚aci siÄ™ żadnych skÅ‚adek. WyjÄ…tek stanowi sytuacja, gdy zatrudniony wykonuje umowÄ™ o dzieÅ‚o na rzecz firmy, w której pracuje na umowÄ™ o pracÄ™, bÄ…dź zawrze umowÄ™ o dzieÅ‚o z innym podmiotem niż wÅ‚asny pracodawca, ale wykonuje jÄ… na rzecz swojego pracodawcy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia w wieku do 26 lat powinna poinformować zleceniodawcę bezzwłocznie o utracie statusu studenta. Jest to niezwykle ważne, bo ma to wpływ na podleganie ubezpieczeniom i tym samym na opłacanie składek. Płatnik składek ma 7 dni na zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczeń.
Przypadki utraty statusu mogÄ… być różne, nie tylko zakoÅ„czenie studiów zgodnie z planem, ale na przykÅ‚ad skreÅ›lenie z listy studentów. Osoba, która utraciÅ‚a status studenta, a nadal wykonuje umowÄ™ zlecenia, powinna być zgÅ‚oszona do ubezpieczeÅ„ od dnia wygaÅ›niÄ™cia tego statusu. W przypadku ukoÅ„czenia studiów jest to data zÅ‚ożenia egzaminu dyplomowego, a jeÅ›li nie ma takiej obrony np. na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynarii – data zdania ostatniego egzaminu. Natomiast na kierunku farmacji i fizjoterapii jest to data zaliczenia ostatniej wymaganej programem studiów praktyki.
W przypadku studiów niejednolitych przerwa pomiÄ™dzy studiami I i II stopnia nie jest okresem posiadania statusu studenta na potrzeby przepisów z zakresu ubezpieczeÅ„ spoÅ‚ecznych. To wiąże siÄ™ z tym, że pÅ‚atnik w okresie trwania umowy zlecenia powinien takÄ… osobÄ™ zgÅ‚osić do ubezpieczeÅ„ na okres tej przerwy na zasadach ogólnych, ustalajÄ…c datÄ™ zakoÅ„czenia studiów (I st.) i rozpoczÄ™cia (II st.). Osoby zatrudnione o każdej zmianie, która może wpÅ‚ynąć na podleganie ubezpieczeniom powinny jak najszybciej informować zleceniodawcÄ™.
Ciężar udowodnienia, że osoba jest nadal studentem, spoczywa na osobie zainteresowanej, która na żądanie pÅ‚atnika skÅ‚adek powinna odpowiednio to udokumentować, np. okazujÄ…c zaÅ›wiadczenie z uczelni lub legitymacjÄ™.
- Wyeliminowanie przypadków tzw. „wiecznego studenta” wymagaÅ‚o od ustawodawcy wprowadzenia dodatkowych zapisów, dotyczÄ…cych ograniczenia wieku. Brak obowiÄ…zku podlegania ubezpieczeniom dotyczy wyÅ‚Ä…cznie osób pracujÄ…cych na umowÄ™ zlecenia, które: posiadajÄ… status studenta oraz ich wiek nie przekracza 26 lat. Osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y wskazany wiek, bÄ™dÄ… podlegaÅ‚y ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym na zasadach ogólnych - wyjaÅ›nia rzeczniczka.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego