01.11.2018

Frida. Życie Sztuka Rewolucja na zakończenie XV Pegaza

data wydarzenia: 02.12.2018

Wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo zakończą jubileuszowe XV Spotkania „O Złotą Podkowę Pegaza”. „Frida” to pierwszy polski projekt teatralny inspirowany życiem i twórczością sławnej meksykańskiej malarki oraz wzruszająca opowieść o życiu, miłości i walce o artystyczną niezależność.

Niedziela, 2.12.2018, godz. 17.30
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 25 zł w kasie SOK
Obowiązują zniżki dla beneficjentów programu Suwalska Karta Mieszkańca. 

Pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, której 110 rocznicę urodzin obchodzono na całym świecie w 2017 roku, to wzruszająca opowieść o życiu i miłości a także walce o artystyczną niezależność. Spektakl jest autorskim zapisem dramaturgicznym Jakuba Przebindowskiego, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki. 

W roli Fridy Kahlo wystąpi aktorka i malarka Martyna Kliszewska, która przenosi nas w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury i opowiada o najważniejszych zdarzeniach z życie tej niezwykłej artystki. Uwagę widzów zwraca staranność w oddaniu emocji, kolorytu i kulturowości Meksyku oraz oprawa wizualna wykorzystująca malarskie impresje inspirowane twórczością meksykańskiej malarki.

Pełen zmysłowości spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, najsłynniejszą na świecie meksykańską malarką, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki. Poetycki zapis dramaturgiczny pomaga zrozumieć malarski świat Fridy Kahlo, w którym radość i szczęście stało w cieniu cierpienia, dając jednak nadzieję i siłę do walki o własną twórczość i pełne pasji życie. Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Meksyku w Polsce a także Komitet Honorowy w składzie: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny. Część zdjęć video art, zostanie zrealizowana w Pałacu w Nieborowie. To właśnie tutaj Diego Rivera, bez którego opowieść o Fridzie nie byłaby pełna, zamieszkał podczas swojej powojennej wizyty w Polsce. 

Scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski
Scenografia – Witek Stefaniak
Kostiumy i stylizacje – Martyna Kliszewska
Choreografia – Anna Głogowska
Muzyka – Ygor Przebindowski
Zdjęcia – Katarzyna Chmura
W roli Fridy Khalo – Martyna Kliszewska 
Czas trwania spektaklu: 70 minut

http://soksuwalki.eu/frida-zycie-sztuka-rewolucja-na-zakonczenie-pegaza/

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.07.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
Dodaj nowe ogoszenie