04.07.2018

Litewskie święto państwowe. Dzień koronacji Króla Litwy Mendoga w Sejnach

6 lipca Litwa obchodzi święto swej państwowości - Dzień Koronacji Króla Mendoga. Przywiązane do hipotetycznego dnia koronacji pierwszego i jedynego króla Litwy - Mindaugasa to względnie nowe litewskie święto państwowe (ustanowione w 1990 r.), obchodzone na Litwie, jak i poza granicami państwa, w miejscach zamieszkania Litwinów.

Na Litwie 6 lipca jest dniem wolnym od pracy.

W Sejnach

Fundacja "Dom Litewski" w Sejnach ( "Lietuvių namai" Seinuose) organizuje obchody 6 i 7 lipca br.

 W piątek, 6 lipca, o godz. 20.00 – uroczyste odśpiewanie hymnu litewskiego przy pomniku biskupa A.Baranowskiego ( A.Baranausko) w Sejnach.

W sobotę, 7 lipca br. w Domu Litewskim przy ul. Wileńskiej 9:

- 15.00 – 18.30 – mini jarmark litewskiego rzemiosła artystycznego. Swoje  wyroby pokażą i sprzedawać będą rzemieślnicy z Litwy.

Wstęp wolny.

Historia

Mendog (Mindaugas, Mindowe, Mindouh) był pierwszym historycznym władcą i jedynym królem Litwy, który zjednoczył wszystkie ziemie litewskie. Rozpoczął także litewską ekspansję na ziemie ruskie - udało mu się podbić Ruś Czarną, po czym przeniósł swą siedzibę z bliżej dotąd nieustalonej Woruty do Nowogródka. W 1251 przyjął chrzest i otrzymał od papieża Innocentego IV zgodę na koronację. Prawdopodobnie miała ona miejsce 6 lipca 1253 r. W ten sposób uchronił ziemie litewskie przed krzyżacką zagładą, ale już w 1259 roku zmuszony był oddać Krzyżakom Żmudź. Nie na długo jednak. W roku 1260 król Litwy porzucił chrześcijaństwo i poparł Żmudzinów w ich walce z Krzyżakami. 13 lipca 1260 r. nad jeziorem Durbe drużyny dowodzone przez Mendoga rozbiły zjednoczone wojska Krzyżaków, Kawalerów Mieczowych i krzyżowców z Europy Zachodniej.

Koronacja Mendoga do dziś jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród historyków, ponieważ nie zachowały się żadne źródła pisane, potwierdzające fakt uroczystej koronacji. W archiwach udało się odnaleźć zaledwie bulllę papieską, zezwalającą na koronację. Historycy również nie są pewni co do daty i miejsca koronacji ( Przyjmuje się, że prawdopodobnie było to Wilno, Nowogródek lub Onikszty), co nie przeszkodziło w ustanowieniu nowego święta Republiki Litewskiej.

Panował, jako król, 10 lat. Pierwszy i jedyny król Litwy Mendog dotarł nawet do dalekiego mu polskiego Płocka w 1262r. i spalił miasto, a 23.VI.1262r. porwał Konrada, syna księcia Siemowita I Mazowieckiego, do dwuletniej niewoli (Siemowit został zamordowany).

W 1263 roku, on i jego dwaj synowie, zostali zabici przez jego przeciwników. Mendog zginął w wyniku spisku książąt litewskich - po śmierci swojej żony Marty, pokusił się bowiem o żonę jednego ze swych wasali, co przypłacił życiem. Litwa znów na wiele lat stała się pogańska, targana najazdami, aż w 1410 roku król Polski i Litwy Jagiełło, wraz ze swym stryjecznym bratem Witoldem, pobili Krzyżaków i całe rycerstwo ówczesnej Europy pod Grunwaldem.

Litwa nadal posiada króla?

Od 1918 roku Litwa jest republiką, ale posiada również króla. Od 1992 roku królem Litwy jest   Eberhard Friedrich Inigo Antonius Maria Urach potomek w linii prostej drugiego króla Litwy Wilhelma vel Mendoga II, który nota bene nigdy na Litwie nie był.

16 lutego Litewska Rada Państwowa (Lietuvos taryba) proklamowała niepodległość Litwy, ale kilka miesięcy później ogłosiła Litwę królestwem i zaproponowała tron księciu wirtemberskiemu Wilhelmowi von Urach.  Wilhelm był kandydatem na trony kilku państw europejskich. Przez swoją matkę posiadał prawo do tronu księstwa Monako, był brany pod uwagę przy wyborze władcy Albanii.

4 lipca 1918 roku został ogłoszony przez Tarybę królem Litwy pod imieniem Mendoga II.  Jednym z czynników, dlaczego został wybrany na króla Litwy była przynależność do kościoła katolickiego. Taryba kombinowała, że w wypadku wygranej państw centralnych Wilhelm byłby gwarantem sojuszu z Niemcami, które broniłyby Litwy przed Rosją.

Niestety Wilhelm Urach nigdy nie pojawił się na Litwie i nigdy nie nauczył się języka litewskiego. Zresztą monarchia przetrwała zaledwie kilka miesięcy. Po klęsce Cesarstwa Niemieckiego na zachodzie Litwa proklamowała się Republiką, ale niedawno pojawił się Eberhard Friedrich Inigo Antonius Maria Urach, potomek w linii prostej drugiego króla Litwy Wilhelma vel Mendoga II, roszczący sobie prawo do litewskiego królestwa.

Źródło:zw.lt

WYG


 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.02.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie