02.02.2024

Litwa. Od 1 lutego do 30 kwietnia na Litwie obowiązuje zakaz połowu szczupaka

Wielu wędkarzy z Litwy przyjeżdża na Suwalszczyznę, a wędkarze z naszego regionu jadą powędrować na litewskich przygranicznych wodach.

Warto więc widzieć, że  na  Litwie 1 lutego ruszyła akcja „Ratujmy Szczupaka”, a ekolodzy przypominają, że do 30 kwietnia połów szczupaków jest zabroniony. Celem tej kampanii jest zapewnienie ochrony szczupaków przed tarłem i w jego trakcie.

Po stopieniu się lodu przybrzeżnego i podgrzaniu temperatury wody do zaledwie 4°C rozpoczyna się okres tarła szczupaków, który trwa zwykle od marca do kwietnia. Na tarło szczupaki wybierają płytkie odcinki wybrzeża lub zalane łąki, gdzie woda nagrzewa się najszybciej.

- Podobnie jak inne ryby, w okresie tarła szczupak staje się bardziej bezbronny. Podczas tarła na płytkich odcinkach zbiorników wodnych mogą stać się łatwym łupem zarówno dla ptactwa wodnego, jak i małych ssaków drapieżnych, dlatego ich ochrona w tym okresie jest niezwykle ważna - mówi Mantė Ramanauskienė, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w litewskim Ministerstwie Ochrony Środowiska.

Zdaniem M. Ramanauskienė te ryby drapieżne pełnią w zbiornikach wodnych ważną funkcję – „wyrzucają” małe i mało wartościowe ryby, tworząc w ten sposób dogodne warunki do rozmnażania i rozwoju cenniejszych gatunków ryb.

W okresie ochronnym zakaz połowów populacji szczupaków obowiązuje we wszystkich państwowych i dzierżawionych zbiornikach wodnych kraju i dotyczy rybaków amatorów oraz przedsiębiorców.

W celu ochrony szczupaków w czasie tarła będą organizowane kontrole połowów. Funkcjonariusze będą zatrzymywać i sprawdzać, szczególnie po zmroku, pojazdy osób podejrzanych o naruszenie przepisów regulujących rybołówstwo.

Kary od 120 do 300 euro

Za złowionego w okresie ochronnym szczupaka grożą kary pieniężne w wysokości od 120 do 300 euro z konfiskatą narzędzi i środków popełnienia naruszenia.

Ponadto za każdego szczupaka złowionego w okresie ochronnym trzeba będzie zrekompensować szkody wyrządzone przyrodzie (240 euro). W przypadku złapania szczupaka w zbiorniku wodnym rezerwatu przyrody lub rezerwatu ichtiologicznego kara do zapłacenia będzie trzykrotnie większa.

Ekolodzy przypominają, że w zeszłym roku w ramach tej akcji zorganizowano 566 akcji. W okresie promocji wykryto 395 naruszeń przepisów dotyczących wędkarstwa amatorskiego (66 z nich było poważnych), 4 naruszenia przepisów dotyczących rybołówstwa komercyjnego i 88 innych naruszeń. Funkcjonariusze zabezpieczyli także 574 narzędzia: 101 do wędkowania rekreacyjnego, 465 do wędkowania rekreacyjnego i 6 jednostek pływających.

Szkody środowiskowe spowodowane w okresie ubiegłorocznej kampanii wynoszą 113 029,80 euro.

WYG

Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska Republiki Litewskiej

Fot: Samorząd Mariampola

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie