09.03.2021

Litwa. Od 10 marca przy wjeździe obowiązkowy negatywny test na COVID-19, poluzowane restrykcje

W zeszłym tygodniu litewska straż graniczna skontrolowała ponad 2,9 tys. osób wjeżdżających z Polski na Litwę. Prawie połowa z nich nie wypełniła wcześniej ankiet Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Według litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych , w zeszłym tygodniu skontrolowano 2916 osób, zidentyfikowano 1363 (46 proc.) osób, które nie miały potwierdzenia, że ​​wcześniej wypełniły kwestionariusz - tak zwanych kodów QR. W sumie od 17 lutego, kiedy wznowiono kontrolę na granicy litewsko-polskiej, sprawdzono 9828 osób, z czego 5426 nie posiadało kodów QR i wypełniali ankiety na granicznych stanowiskach kontrolnych.

Od 17 lutego funkcjonariusze litewskiej Straży Granicznej kontrolują na granicy litewsko-polskiej zgodność przybywających osób z wymogami kwarantanny. Średnio około 1500 pojazdów codziennie podróżuje z Polski na Litwę, wiele z nich przewozi ładunki komercyjne i stanowią ponad 80% wszystkich pojazdów. Średnio dziennie kontrolowanych jest około 500 osób.

Od 10 marca, decyzją rządu, zaostrzono zasady wjazdu na Litwę - wszyscy wjeżdżający będą musieli mieć negatywny test COVID-19.

Litewski rząd postanowił nałożyć obowiązek na wszystkie osoby, powracające lub przybywające na Litwę lotami czy rejsami regularnymi, specjalnymi i czarterowymi, posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem.

Wszyscy przewoźnicy mają zapewnić, aby pasażerowie, którzy nie mają testu na COVID-19 i negatywnego wyniku testu, nie mogli wsiąść do pojazdów. Przepisy te wejdą w życie 10 marca br.

Wyjątkiem będą tylko członkowie załogi, którzy przewożą pasażerów na trasach międzynarodowych wszystkimi typami pojazdów, a także osoby w tranzycie przez Litwę, osoby poniżej 16 roku życia, a także osoby zaszczepione lub współzainfekowane COVID -19 po zdiagnozowaniu, potwierdzone na podstawie pozytywnego wyniku testu SARS-CoV-2 PCR lub testu antygenowego, gdy nie upłynęło więcej niż 90 dni od pozytywnego wyniku testu do przybycia na Litwę.

Do tej pory osoby przybywające lub powracające z krajów znajdujących się na liście krajów dotkniętych chorobą musiały przeprowadzić badanie COVID-19 nie wcześniej niż dwa dni przed przyjazdem lub wypełnić je na Litwie.

- Ta decyzja jest bardzo ważna, aby powstrzymać wprowadzanie wirusa COVID-19 i jego szczepów na Litwę oraz zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w kraju. W branży transportowej dołożymy wszelkich starań, aby spełnić powyższe wymagania przy bramach wjazdu do kraju, przyjeżdżających każdym rodzajem transportu – powiedział Ramnas Dilba, Kanclerz Ministerstwa Transportu i Komunikacji RL.

Przypomnijmy, że już od kilku tygodni osoby przybywające z Polski ( z kilkoma wyjątkami: praca, studia, itp.) muszą udać się na 10-dniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona po 7 dniach i kolejnym negatywnym teście na COVID-19 wykonanym na koszt własny.

Kwarantanna i test nie obowiązują m.in. podróżnych, udających się tranzytem oraz osób zaszczepionych dwiema dawkami przeciwko COVID-19 (zaświadczenie powinno być wydane lub przetłumaczona na język litewski, angielski lub rosyjski).

Łagodzenie reżimu kwarantanny narodowej

Decyzją rządu kwarantanna została przedłużona do 31 marca.

Rząd uznał także, że należy przedłużyć do 15 marca obostrzenia w poruszaniu się między granicami jednostek samorządowych. Wyjątek będą stanowić tzw. rejony obwodowe, okalające duże miasta. Dotyczy to rejonu wileńskiego i Wilna, rejonu olickiego i Olity, kowieńskiego i Kowna, klajpedzkiego i Kłajpedy, szawelskiego i Szawel poniewieskiego i Poniewieża.

Zmiany dotyczą także noszenia maseczek. Nie trzeba już nosić maseczek na zewnątrz. Jeśli jednak jesteśmy w towarzystwie osób trzecich to maski będą obowiązkowe. W pomieszczeniach wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

 Od minionej soboty ( 07.03.br) możliwe są zgromadzenia publiczne do 5 osób, wznowiono  zajęcia sportowe, rekreacyjne i kulturalne na otwartych przestrzeniach, a także będą mogły odbywać się lekcje i egzaminy na prawo jazdy.

Postanowiono złagodzić wymagania dotyczące komunikacji między osobami, umożliwiając bliskie kontakty między członkami dwóch rodzin lub dwóch gospodarstw domowych oraz zwiększając liczbę osób gromadzących się na otwartej przestrzeni. W plenerze można poruszać się w grupach do 5 osób albo w grupach członków dwóch rodzin lub dwóch gospodarstw domowych.

Biorąc pod uwagę to, że można świadczyć coraz więcej usług, zezwolono osobom fizycznym na opuszczenie miejsca zamieszkania nie tylko w celu skorzystania z podstawowych usług, ale także wtedy, gdy opuszczają miejsce zamieszkania w celu skorzystania z jakichkolwiek usług.

Dozwolone są imprezy, podczas których nie wysiada się z samochodu, a w aucie są nie więcej niż 2 osoby, z wyjątkiem członków jednej rodziny lub jednego gospodarstwa domowego.

Postanowiono również zezwolić na nieformalne zajęcia edukacyjne dla dzieci na otwartych przestrzeniach z udziałem maksymalnie 5 dzieci, a także organizować nieformalne zajęcia edukacyjne dla dorosłych na otwartych przestrzeniach dla maksymalnie 5 osób.

Dozwolone są krótkotrwałe widzenia w zakładach karnych i aresztach śledczych, przy zapewnieniu warunków stanu wyjątkowego na szczeblu państwowym.

Od 15 marca będzie można przemieszczać się miedzy samorządami

Według policji, w pierwszym tygodniu marca nie przepuszczono z jednego do drugiego terytorium samorządowego około 1200 pojazdów, które chciały jechać do innej gminy bez ważnego powodu. Ponadto 1069 osób zostało w zeszłym tygodniu ukaranych grzywną za naruszenie wymogów kwarantanny. Najwięcej zgłoszeń wykroczeń odnotowano w związku z więcej niż jednym kontaktem z rodzinnym gospodarstwem rolnym - 670. Za nie noszenie masek ukarano 55 osób. Policjanci skontrolowali ponad 2300 firm, wniesiono trzy pozwy administracyjne za naruszenia, a kolejne 37 firm zostało ostrzeżonych.

- Przygotowując się do liberalizacji ruchu zdecydowaliśmy, że od 15 marca ruch między niektórymi gminami nie będzie ograniczany. Widzimy znaczący wkład gmin w kontrolowanie możliwych wybuchów zakażenia koronawirusem. Zastanawiamy się również, jak zarządzać ryzykiem, aby można było zaoferować więcej zwolnień w gminach, w których stan zachorowalności jest lepszy niż na szczeblu krajowym. Tymczasem w tych gminach, w których zachorowalność pozostanie wysoka, ograniczenia w przemieszczaniu się nadal będą musiały zostać utrzymane – zapowiedziała A. Bilotaitė, minister spraw wewnętrznych RL.

Plan dotyczący poziomów kontroli ruchu w gminach ma zostać omówiony w najbliższej przyszłości.

 

WYG

Źródło: MSW RL

Fot: Litewska policja

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.06.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie