14.12.2020

Litwa wprowadza nowe ograniczenia dla ludności. Zakaz opuszczania gminy, sklepy tylko z żywnością

Zaprzysiężony w miniony piątek nowy litewski rząd na swym pierwszym nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, 13 grudnia zatwierdził decyzje o zaostrzeniu reżimu sanitarnego.

Wśród obostrzeń m.in.- od 15 grudnia 2020 od godziny 24.00. do 31 stycznia 2021 do godziny 24.00 zakaz opuszczania gminy, w której zamieszkuje się z wyjątkiem wyjazdów związanych ze śmiercią bliskich osób, związanych z pracą lub otrzymaniem niezbędnej pomocy medycznej.

Sama kwarantanna zostaje przedłużona do końca stycznia przyszłego roku.

Dekret rządowy stanowi także, że bliskie kontakty między więcej niż jedną rodziną lub gospodarstwem domowym są zabronione.

Wszystkie sklepy, które nie zapewniają artykułów spożywczych, weterynaryjnych, aptecznych, optycznych i ortopedycznego sprzętu technicznego będą zamknięte.

Szczegółowe postanowienia nowego rządu wyglądają tak:

Ograniczone kontakty

Opuszczenie miejsca zamieszkania jest dopuszczalne tylko: w drodze do pracy (w celach służbowych); punktu sprzedaży; nieruchomości będącej własnością; na pogrzeby; w celu opieki zdrowotnej i innych podstawowych usług.

Bliski kontakt z więcej niż jedną rodziną lub jednym gospodarstwem domowym jest zabroniony, z wyjątkiem nagłych przypadków, w których konieczna jest pomoc, opieka nad chorym lub niezdolność do samodzielnej opieki.

Ponadto zabronione jest organizowanie imprez prywatnych w przestrzeni publicznej i prywatnej, jeśli w grę wchodzi więcej niż jedna rodzina lub jedno gospodarstwo domowe.

- Od 15 grudnia. 24 godziny do 2021 roku 3 stycznia 24 godziny na terytorium Litwy wyjazd osób poza terytorium gminy ich miejsca zamieszkania jest ograniczony, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to spowodowane śmiercią bliskich krewnych lub pracą, gdy miejsce pracy znajduje się w innej gminie lub z powodu niezbędnej pomocy medycznej - stwierdza uchwała rządu o kwarantannie.

- Zabrania się poruszania się po gminie swego zamieszkania lub poza nią z niepotrzebnych powodów - opuszczania miejsca zamieszkania, z wyjątkiem udania się do pracy, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, pogrzebów, opieki zdrowotnej i innych niezbędnych usług,

Spacery po otwartych przestrzeniach tylko z członkami jednej rodziny i / lub jednego gospodarstwa domowego, a także w przypadku, gdy wychodzi się w celu opieki nad osobami chorymi lub niezdolnymi do samodzielnego zadbania o siebie - wskazuje przyjęty przez rząd dokument.

Przedmiotem handlu tylko żywność

Ponownie, tak jak pół roku temu, podczas pierwszej kwarantanny, wszystkie sklepy i targowiska nieżywnościowe oraz supermarkety będą zamknięte. Jednak żywność będzie mogła być sprzedawana na rynkach i w innych miejscach publicznych. Otwarte pozostaną również sklepy apteczne, weterynaryjne, optyczne i ortopedyczne.

W sklepach, których działalność nie jest zabroniona, musi być zapewnione 10 mkw. m powierzchni handlowej na klienta lub nie więcej niż jedną osobę obsługiwaną jednocześnie. Zniesiono wymóg zajmowania nie więcej niż jednej piątej wszystkich miejsc w supermarketach w pobliżu supermarketów i sklepów.

Usługi

Można świadczyć usługi stomatologiczne, kosmetyczne i inne usługi, ale w takich miejscach należy zapewnić przestrzeń.

Ustalono, że lokal mieszkalny może być wynajmowany tylko w celu izolacji osób. Oznacza to, że hotele nie będą mogły funkcjonować, mieszkania lub kwatery nie będą dostępne do wynajęcia.

Zgromadzenia

Podczas kwarantanny imprezy i zgromadzenia publiczne są zabronione, a osoby powyżej 6. roku życia muszą nosić w miejscach publicznych środki ochronne zakrywające nos i usta., Zabrania się wizyt w stacjonarnych zakładach opieki społecznej. Zabroniona jest również działalność centrów opieki dziennej dla dzieci, osób niepełnosprawnych i osób starszych.

Spacer w otwartych przestrzeniach tylko w granicach własnego rejonu, z dala od innych ludzi.

Wysokiej jakości ćwiczenia i zawody sportowe będą nadal odbywać się, jak poprzednio, bez widzów.

Oświata

Stwierdzono również, że kształcenie na odległość odbywa się nie tylko na poziomie podstawowym i średnim, ale także na poziomie podstawowym. Jednak przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie będą mieli możliwości pracy zdalnej.

Nie ma godziny policyjnej

Na posiedzeniu rządu pojawiła się dyskusja, czy należy określić, na jaką odległość ludzie mogą oddalać się od miejsca zamieszkania na terenie swojej gminy. Proponowano zapewnienie odległości od 500 m do 5 km. Jednak po dyskusji zdecydowano się tego nie robić.

„Przecież nie wprowadzamy godziny policyjnej ani niczego podobnego, co wymagałoby od nas nałożenia tak surowych wymagań i ograniczeń w poruszaniu się. Tutaj ograniczymy się po prostu do granic gminy - podkreślił na spotkaniu minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas.

W przeddzień posiedzenia rządu spekulowano, czy ma być proponowane wprowadzenie zarówno stanu wyjątkowego, jak i godziny policyjnej. Ale premier. Šimonytė zauważyła, że rząd nie miał takiego zamiaru.

Natomiast za nieprzestrzeganie ustalonych ograniczeń będą grozić wysokie mandaty.

Litwa - na 2. miejscu w Europie po względem liczby zachorowań na COVID-19

Premier Ingrida Šimonytė poinformowała, że jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju poprawi się przed 31 stycznia, rząd rozważy złagodzenie przyjętych obostrzeń. Żałowała też, że nowe środki trzeba było podjąć tuż przed wielkimi świętami, ale jednocześnie zaapelowała do świadomości społecznej, wzywając do skupienia się teraz na tym, aby sytuacja mogła się jak najszybciej poprawić i można było znieść kwarantannę.

Minister finansów Gintarė Skaistė podkreśla, że państwo finansowo wesprze pracowników oraz przedsiębiorstwa, które zostały dotknięte kryzysem kwarantanny.

Według najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zebranych dla 31 krajów, Litwa znajduje się na 2. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Litwa jest na 13. miejscu.

Według zestawienia, na Litwie w ciągu ostatnich dwóch tygodni wykryto łącznie 1146,7 infekcji wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Więcej jest tylko w Luksemburgu – 1292,9 przypadków na 100 tys. ludności.

Pod względem zgonów współczynnik ten wynosi na Litwie 11,3 na 100 tys. mieszkańców.

Wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Litwa znalazła się na drugim miejscu pod względem zachorowalności wśród krajów europejskich ocenianych przez Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC). Pod względem śmiertelności, Litwa znajduje się na dziewiętnastym miejscu.

Od początku pandemii na Litwie COVID-19 zaraziło już 86 tysięcy 949 osób, 49 tys. 628 – nadal choruje, 36 tys. 168 – wyzdrowiało. W sumie od koronawirusa na Litwie zmarło 764 osób, a 391 zmarło z innych przyczyn.

 

WYG

Źródło: Kancelaria Rady Ministrów RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Promień Mońki

27.04.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie