01.07.2022

Na Białoruś bez wiz. Sprytny ruch Łukaszenki, bo po naszej stronie małe przejścia są nieczynne

Jak podał Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białoruś, obywatele polscy mają prawo wjazdu na Białoruś bez wiz od 1 lipca br.

Decyzję o wprowadzeniu czasowego ruchu bezwizowego dla obywateli polskich podjęła głowa państwa w celu zachowania dobrosąsiedzkich stosunków. Ruch bezwizowy dla Polaków zacznie obowiązywać od godz. 00.00 1 lipca. Przewiduje się, że możliwość przyjazdu Polaków na Białoruś bez wizy potrwa do 31 grudnia włącznie - głosi komunikat.

Według Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białoruś dla tej kategorii obywateli możliwe będzie przekroczenie granicy bez wizy w punktach kontrolnych na białorusko-polskim odcinku granicy.

- Obywatele Polski będą mogli odwiedzić strefę przygraniczną również bez przepustki. Wjeżdżając na Białoruś na przejściu granicznym, wystarczy ustnie poinformować straż graniczną o zamiarze wizyty w strefie przygranicznej, wskazując osady i cel ich wizyta - informuje Komitet.

Aby wjechać na Białoruś, należy przedstawić ważny paszport, ważne jest również posiadanie przy sobie ubezpieczenia medycznego, a podczas podróży samochodem wymagana jest zielona karta.

Test i świadectwo szczepienia przeciwko COVID nie są potrzebne do przekroczenia granicy.

Szczegółowe informacje o ruchu bezwizowym na Białorusi można znaleźć w specjalnej sekcji portalu internetowego Państwowego Komitetu Granicznego oraz w aplikacji mobilnej „Granica Białorusi”.  

Wcześniej, bo w maju br., Białoruś wprowadziła takie udogodnienia dla obywateli Litwy i Łotwy.

W ciągu roku można w ten sposób przebywać na Białorusi przez 90 dni. Do 10 dnia pobytu należy zameldować się.

Można wjechać, tylko jak?

Problem tylko w tym, że po polskiej stronie nieczynne są istniejące wcześniej małe przejścia graniczne, np. w Białowieży, czy bliżej nas w Rudawce ( było pieszo –rowerowo i kajakowe).

W tym roku nawet statki Żeglugi Augustowskiej nie dopłyną do granicznej śluzy w Kurzyńcu.

 

 

Czasowo zawieszony jest także ruch graniczny w drogowych przejściach granicznych: Kuźnica, Połowce, Sławatycze. W woj. podlaskim pozostają do dyspozycji zatłoczone Bobrowniki.

Przypomnijmy, że z dniem 10 listopada 2019 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi dwie strefy bezwizowe wokół Grodna i Brześcia połączono w jedną i powiększono jej obszar. Połączone strefy bezwizowe Grodna i Brześcia rozszerzono o pięć dodatkowych rejonów: brzestowicki, wołkowyski, woronowski, lidzki i szczuczyński.

Dla grup turystycznych z białoruskim przewodnikiem do zwiedzania dostępne były całe obwody grodzieński i brzeski.

Na obszarze strefy bezwizowej obywatele 77 państw (w tym Polski) mogli przebywać do 15 dób ( wcześniej tylko 10 dni).

Turyści mogli wjechać do strefy bezwizowej na Białorusi przez 14 międzynarodowych punktów kontrolnych:

- samochodowe punkty kontrolne Brześć (Terespol), Bruzgi (Dom Białostocka Kuźnica), Domaczewo (Sławatycze), Benyakoni (Salcininkai), Peschatka (Połowce), Privalka (Raigardas);

- przejście graniczne małego ruchu granicznego Pererow (Białowieża), Leśna (Rudawka), Privalka (Szangruda);

- kolejowy punkt kontroli granicznej Brześć (Terespol), Grodno (Kuźnica Białostocka);

- przejście graniczne na lotnisku w Brześciu, przejście graniczne na lotnisku w Grodnie

Niestety, w 2020 roku na przeszkodzie odwiedzania sąsiada stanął COVID, potem napięcia na polsko - białoruskiej granicy związane z nielegalną imigracją, teraz wojna.

Decyzja prezydenta Białorusi zbiegła się, chyba nieprzypadkowo z uroczystym zakończeniem budowy przez Polskę muru na granicy z Białorusią. Przypomnijmy, od 1 lipca na terenie województwa podlaskiego obowiązuje zakaz przebywania bliżej niż 200 metrów od granicy polsko-białoruskiej. 

Jest droga, nie ma przejścia

A jeszcze nie tak dawno za unijne i rządowe pieniądze zmodernizowano drogę Lipszczany (powiat augustowski) - Sofijewo (Białoruś), by móc wreszcie otworzyć tam polsko – białoruskie przejście graniczne. Przebudowę drogi wojewódzkiej Nr 664 na odcinku Lipsk – granica państwa zakończono w 2021 roku

Koszt inwestycji to 71 891 000 zł zadanie było rozpisane na lata 2019-2021 ze środków budżetu państwa - Funduszu Dróg Samorządowych, zgodnie z umową dotacyjną z dnia 17 września 2019 r.

Białoruski partner przebudował swoją drogę regionalną nr 6054, która obejmuje dwa obszary wiejskie: wieś Racicze i wieś Sopoćkinie. Całkowita długość zrekonstruowanej drogi wynosi 5,8, km, która leży w ciągu trasy nr Н-6054 Grodno-Sopoćkinie.

Droga po to, by było przejście graniczne

Jeszcze podczas wbijania pierwszej łopaty pod modernizację drogi z Lipska do granicy jesienią 2019 roku marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że jest to bardzo ważna inwestycja, bo samorządy po obu stronach granicy chcą powstania Przejścia granicznego Lipszczany - Sopoćkinie na potrzeby ruchu osobowego i samochodów o masie do 3,5 tony, które mogłoby odciążyć inne polsko-białoruskie przejścia graniczne, ale też służyłoby rozwojowi gospodarczemu i turystycznemu województwa.

Marszałek województwa miał wówczas nadzieję, że jeszcze w tej kadencji doprowadzi do otwarcia przejścia granicznego w Lipszczanach. Do liczącego 380 tys. mieszkańców Grodna suwalczanie dojechaliby wówczas w półtorej godziny.

Do najbliższych większych miast - Kowna czy Białegostoku dzieli nas około 120 kilometrów.  Z Suwałk, przez przejście w Lipszczanach, droga do 380-tysięcznego Grodna liczy około 80 kilometrów.

Starania o otwarcie przejścia trwają już z ćwierć wieku. Zawsze na przeszkodzie stawały jakieś polityczne zawirowania w stosunkach polsko - białoruskich. Obecnie z zasadzie nie ma już żadnych stosunków, no i przejść granicznych

WYG


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie