03.02.2021

Na Suwalszczyźnie wyschło wiele rowów, a nawet strumyków. Źródła słodkiej wody

Przy okazji Światowego Dnia Mokradeł wiodącym był temat terenów podmokłych, jako źródła słodkiej wody oraz działań mających na celu ich przywrócenie i powstrzymanie ich utraty.

Stoimy w obliczu narastającego kryzysu słodkowodnego, który zagraża ludziom i naszej planecie. Zużywamy więcej słodkiej wody, niż natura jest w stanie odtworzyć i niszczymy ekosystem, od którego woda i całe życie zależy najbardziej - mokradła.

Zastawki na Pojezierzu Sejneńskim i Ostoi Augustowskiej

 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zakończyła też prace budowlane dotyczące budowy zastawek dębowych i progów na istniejących rowach melioracyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie z cennymi siedliskami przyrodniczymi.

W ramach inwestycji łącznie wybudowano 13 urządzeń hydrotechnicznych, w tym 10  zastawek dębowych i 3 progi. Wszystkie budowle zostały wykonane w graniach dwóch obszarów Natura 2000, tj. Pojezierze Sejneńskie i Ostoja Augustowska.

W związku z tym, że główną przyczyną zaniku torfowisk wysokich z roślinnością torfotwórczą i torfowisk przejściowych były zapoczątkowane w latach 70-tych prace melioracyjne prowadzone w naszym kraju na szeroką skalę, powodujące w następstwie znaczące zmiany stosunków wodnych, w ramach projektu podjęto działania zmierzające do utrzymania, bądź odtworzenia optymalnych warunków hydrogeologicznych tych siedlisk.

W wyniku realizacji działań, związanych z budową niewielkich poprzecznych przetamowań, zlokalizowanych na rowach odpływowych, założono uzyskanie w przyszłości efektu ekologicznego w postaci uregulowania stosunków wodnych na skutek powstrzymania odpływu wód z poszczególnych płatów siedlisk w sposób zapewniający utrzymanie stałego poziomu zwierciadła wody gruntowej na torfowisku na głębokości nie niższej niż kilkadziesiąt cm (w zależności od uwarunkowań terenowych) poniżej poziomu gruntu w okresie wegetacyjnym z możliwością dodatkowego jeszcze regulowanego nadpiętrzenia (najczęściej wynoszącego około 20 cm).

Nowe urządzenia hydrotechniczne zatrzymają stały odpływ wód wgłębnych z terenów podmokłych i bagiennych oraz okresowy i nagły odpływ rowami wód opadowo-roztopowych, występujących w okresie pozimowym. Dzięki tym działaniom ustabilizuje się stały poziom wód gruntowych, co w efekcie zabezpieczy chronione siedliska torfowiskowe przed przesuszaniem.

Należy zauważyć, że na Suwalszczyźnie wyschło w ostatnich latach wiele rowów, a nawet strumyków.

Budowa urządzeń jest częścią projektu „Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód”, sfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 204-2020.

Źródło i fot: RDOŚ Białystok

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.05.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie