17.08.2020

Nowe regulacje dotyczące wjazdu na Litwę. Polacy nadal muszą przejść kwarantannę

Od poniedziałku, 17 sierpnia wszyscy obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz osoby legalnie przebywające w tych krajach będą mogli wjechać na Litwę.

Zastrzeżenie jest takie, że osoby przyjeżdżające z krajów, w których zapadalność na COVID-19 przekracza 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców (tak jak dzisiaj w Polsce), będą musiały spędzić 14 dni w izolacji.

Cudzoziemcy przybywający do Republiki Litewskiej z krajów dotkniętych chorobą (gdzie zakażenie COVID-19 osiąga 25 przypadków na 100 tys. ludności) będą musieli posiadać  negatywny wynik testu na zakażenie koronawirusem, wykonanego w ciągu ostatnich trzech dni.

W dotychczasowym systemie, w którym dwutygodniowa zapadalność na koronawirusa w krajach Unii Europejskiej przekraczała 25 przypadków na 100 tys. ludności, tylko Litwini mogli z tych krajów wrócić na Litwę, a wjazd obcokrajowców był zabroniony. Takie ustalenia miały też zastosowanie do Zjednoczonego Królestwa, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, które nie są członkami Wspólnoty.

Litwa jest jednym z najsurowszych krajów regulujących wjazd cudzoziemców w całej Unii Europejskiej. Tylko Dania, Cypr, Malta i Finlandia stosują podobne ograniczenia. Kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa) nie stosują podobnych zakazów, ale ograniczają się do środków rejestracji i izolacji.

- Dlaczego potrzebne było takie rozwiązanie?  - pyta premier Litwy Saulius Skvernelis na swym profilu Internetowym, i odpowiada. - Faktem jest, że liczba zakażeń koronawirusem stale rośnie zarówno w naszym kraju, jak i w wielu krajach europejskich. Pomimo jednych z najsurowszych ograniczeń dotyczących wjazdu do UE, nie można uniknąć przypadków importu choroby.Wybieramy bardziej racjonalną ścieżkę. Widzę, że od rana w przestrzeni publicznej pojawiają się niezbyt dokładne informacje, dlatego chcę wyjaśnić: procedura przyjazdu na Litwę nie jest rozluźniona, a wręcz przeciwnie - jest zaostrzona - tłumaczy premier RL.

Ponadto wszystkie osoby przybywające drogą powietrzną lub morską są już obecnie rejestrowane przed opuszczeniem porów i lotnisk przez personel Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego podległego Ministerstwu Zdrowia (NVSC), a osoby przybywające drogą lądową są zobowiązane nie później niż 12 godzin od momentu przybycia do Republiki Litewskiej do rejestracji w NVSC.

Obecnie kontrola osób w izolacji została wzmocniona - policja i funkcjonariusze graniczni oraz specjaliści NVSC aktywnie pracują i wybiórczo sprawdzają, czy przestrzegana jest ustalona procedura.

Po zniesieniu zakazu wjazdu obywateli EOG i osób legalnie przebywających w tych krajach do Republiki Litewskiej, Państwowy Kierownik ds. Operacji Kryzysowych nie będzie już zatwierdzał listy krajów, z których wjazd jest zabroniony / dozwolony. Wszystkie osoby (zarówno obywatele Litwy , jak i cudzoziemcy), które wróciły lub przybyły do ​​Republiki Litewskiej, zostaną odizolowane zgodnie z listą krajów dotkniętych COVID-19 (zakażeniem koronawirusem), zatwierdzoną przez Ministra Zdrowia.

Na podstawie tych samych decyzji litewski rząd zezwala również na wjazd obywateli Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino i Stolicy Apostolskiej (Państwa Watykańskiego) oraz osób przebywających legalnie w tych państwach.

Podczas posiedzenia rządu zdecydowano o doprecyzowaniu procedury przewidującej możliwość wjazdu cudzoziemców na terytorium Republiki Litewskiej ze szczególnych względów humanitarnych w sytuacji zagrożenia koronawirusem, kiedy wymagana jest zgoda Ministra Spraw Wewnętrznych. Jednak cudzoziemcy przybywający w wyjątkowych przypadkach będą podlegać obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji.

W proces wydawania zezwolenia Ministra Spraw Zagranicznych będzie zaangażowane Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Minister Spraw Zagranicznych przedstawi umotywowaną propozycję dotyczącą cudzoziemców, którzy mogą wjechać na terytorium Republiki Litewskiej (np. ze względu na okoliczności polityczne lub inne zagrożenia).

W Polsce wskaźnik zachorowalności na koronowirusa wciąż jest na poziomie 20 osób na 100 tysięcy mieszkańców. W komunikacie litewskiego rządu nic nie mówi się o wyjątkach dotyczących obcokrajowców prowadzących na Litwie biznes, pracujących tu, czy uprawiających pola. 

Skoro nie ma mowy o zmianach, należy mieć nadzieję, że te wyjątki nadal obowiązują.

Ponadto w ubiegłą środę, 12 sierpnia na posiedzeniu litewskiego rządu zaaprobowano propozycję Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu, zezwalającą obcokrajowcom przyjętym na studia na uczelniach w kraju na wjazd na Litwę.

 

 

WYG

Źródło: Kancelaria Rady Ministrów RL

Fot: MSW RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.06.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie