27.12.2020

Od poniedziałku kwarantanna narodowa. Ruszyły szczepienia, Sylwester bez godziny policyjnej

W niedzielę w kraju rozpoczęła się akcja szczepień przeciwko COVID. W naszym województwie ruszyła w Białymstoku i Łomży, w Suwałkach zacznie się w poniedziałek.

Szpital Wojewódzki w Suwałkach, podobnie jak 72 inne placówki w całej Polsce, otrzymał pierwszą partię blisko 150 szczepionek. Na początek skorzysta z nich personel medyczny i slużby mundurowe. W dalszej kolejności przyjdzie czas na seniorów, nauczycieli, a dopiero potem szczepionki będą dostępne dla wszystkich chętnych.

 

Pierwsze szczepienia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży Fot. Piotr Babulewicz UMWP

- 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia. Pierwszego dnia zamierzam zapisać się na szczepienia - zadeklarował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. - Może w drugim kwartale uda się, by wystarczająco duża część populacji była zaszczepiona, tak żeby koronawirus był coraz mniejszym problemem.- Mam nadzieję, że wraz z rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień czas wyrzeczeń, będzie mógł za kilka, kilkanaście tygodni powoli zmierzać do końca - mówił szef rządu. 

Te "wyrzeczenia" - druga metoda przeciwdziałania pandemii koronawirusa, czyli obostrzenia i ograniczenia sanitarne, w Polsce stosowane są od 12 marca. 

W ten poniedziałek, 28 grudnia na powrot zostają wprowadzone rygory znane z najgłebszego lockdownu i będą obowiazywały przez 3 tygodnie - do 17 stycznia.

Znowu będą zamknięte galerie handlowe, hotele, stoki narciarskie i lodowiska. Te otatnie wieści smucą zwłaszcza mające wolne od nauki dzieci i młodzież. Na górnym zdjęciu widać, jak chętnie, mimo kiepskiej zimy, spędzały czas na zboczu Jesionowej Góry w WOSiR Szelment.  

Nadal nieczynne będą lokale gastronomiczne i kluby, kina, teatry, siłownie, pływalnie, wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.       
Rząd prosi nas o pozostawanie, w miarę możliwości, przez najbliższe trzy tygodnie w domach.

- Wirus działa z opóźnieniem dwu-trzytygodniowym. Wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia. Obawiamy się tego, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu, również handlowego, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia - mówił w niedzielę premier.

Mateusz Morawiecki apelował o nieprzemieszczanie się i witanie Nowego Roku w kameralnym gronie. Głośny zakaz przemieszczania się od godz. 19 w Sylwestra do 6.00 rano w Nowy rok to zalecenie, prośba. Premier przyznał, że do zastosowania godziny policyjnej potrzebne byłoby wprowadzenie stanu wyjątkowego.

 - My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie - mówił Mateusz Morawiecki.

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
  • Zamknięte stoki narciarskie
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
  • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

- 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo

- 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
11.05.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie