20.04.2017

Piknik bez granic. Sześć dni na majówce nad Kanałem Augustowskim

Informowaliśmy już o zbliżającej się majówce na Kanale Augustowskim. Dziś więcej szczegółów na temat tego ciekawego przedsięwzięcia.

„Piknik bez granic” – wydarzenie promujące markę turystyczną „Kanał Augustowski” – trwać będzie aż sześć dni: od 28 kwietnia do 3 maja br.

 Rajdy rowerowe, konne, spływ kajakowy, jarmark, kajakowe polo – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających w długi weekend majowy na turystów odwiedzających okolice Kanału Augustowskiego.

„Piknik bez granic” rozpocznie się 28 kwietnia br., o godz.15.00, na przejściu granicznym Rudawka - Lesnaja uroczystą inauguracją sezonu turystycznego na Kanale Augustowskim. Otwarcie sezonu poprzedzi podpisanie przez Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego i Gubernatora Obwodu Grodzieńskiego Włodzimierza Krawcowa Porozumienia o współpracy między regionami.

- Piknik bez granic będzie przebiegał w trzech częściach: pierwsza część, to oficjalna inauguracja wraz z otwarciem przejścia na Śluzie Kurzynie, druga, 29 kwietnia, liczne wydarzenia w Studzienicznej, których osią będzie IV edycja „Z biegiem Kanału Augustowskiego”, a trzecia część będzie odbywała się w Augustowie.

Najwięcej atrakcji zapowiedziano na 29 kwietnia. Wtedy odbędzie się spływ kajakowy z Gorczycy do Przewięzi, rajd rowerowy z Augustowa do Studzienicznej oraz rajd konny i pieszy po tej samej trasie. W Studzienicznej dla uczestników rajdów oraz turystów przygotowano szereg atrakcji. Odbędzie się między innymi Jarmark Produktów Lokalnych, pokazy gry w kajak polo, wyścigi kajakowe, konkursy z nagrodami i występy estradowe.

Turystycznym przebojem Pikniku może okazać się możliwość – po raz pierwszy wiosną! - zwiedzania Kanału Augustowskiego również po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy, bo- już od 28 kwietnia rusza nowy sezon bezwizowego (dot. części obwodu grodzieńskiego) polsko - białoruskiego przejścia granicznego Rudawka- Lesnaja. Co ważne, status przejścia zostanie rozszerzony z wodnego na wodny i pieszo-rowerowy.

Organizatorem Pikniku bez granic jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, Starostwem Powiatowym w Augustowie, Urzędem Miasta w Augustowie, Urzędem Gminy w Płaskiej, Urzędem Gminy w Sztabinie, Urzędem Gminy w Augustowie, Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną, Polską Izbą Turystyki Oddział Podlaski w Białymstoku, RZGW, Gospodarstwo Pomocnicze w Giżycku – oddział w Augustowie, Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, Stowarzyszeniem Euroregion Niemen oraz Grodzieńskim Obwodowym Komitetem Wykonawczym (Białoruś).

(Pełny program Pikniku bez granic poniżej)

Piknik po białorusku

Odwiedzić naszych sąsiadów podczas „Pikniku bez granic” na pewno warto – tam również czeka na turystów mnóstwo atrakcji turystycznych i kulturalnych. Po białoruskiej stronie, na śluzie Dąbrówka, odbędzie się "Piknik po białorusku", czyli święto białoruskiej kuchni. Będzie można podelektować się oraz kupić białoruskie kulinarne wyroby, posłuchać muzyki.

Według informacji, zamieszczonej na stronie internetowej Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego, po stronie białoruskiej różne imprezy dotyczące kultury, tradycji i kuchni białoruskiej odbywać się będą od 29 kwietnia do 1 maja. W programie m.in. pokazy wypieku "karawaja", konkurs na najszybsze jedzenie draników i największy blin ziemniaczany. Będą też imprezy muzyczne, literackie oraz piesze spacery wzdłuż Kanału Augustowskiego.

30 kwietnia rozpocznie się festiwal tańców ludowych „Kwiecień w stylu etno” z udziałem zespołów z Grodna i okolic. W  poniedziałek, 1 maja br., odbędzie się festiwal „Sopoćkiński cud” w Sopoćkiniach, poświęcony kulturalnym tradycjom tamtejszych okolic. W ramach imprezy można będzie odwiedzić muzeum pisanek i nauczyć się malowania pisanek.

Można po stronie białoruskiej pozwiedzać okolice Kanału także rowerem. Przygotowano 50 kilometrów tras rowerowych

- Przed rozpoczęciem sezonu przygotowujemy 50 km tras rowerowych – poinformowała białoruska agencja informacyjna BiełTA, powołując się na Departament Sportu i Turystyki władz obwodu grodzieńskiego.

Przedstawiciele województw podlaskiego i lubelskiego podkreślają atrakcyjność wschodniego szlaku rowerowego Green Velo, łączącego pięć województw Polski wschodniej. Władze Podlasia chciałyby połączyć Green Velo szlakiem rowerowym z Kanałem Augustowskim.

– W ten sposób turyści, którzy przyjadą np. do Augustowa, mogliby przejechać rowerem wzdłuż kanału do granicy, przekroczyć ją w Kurzyńcu i dalej wzdłuż Niemna przejechać aż do Druskiennik. Ten szlak jest interesujący w skali całej Europy, bo to jedyna możliwość przekraczania w tak różnorodny sposób wschodniej granicy Schengen – przekonywał podczas niedawnych targów turystycznych w Mińsku członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk

Zasady trybu bezwizowego

Przypomnijmy, że tryb bezwizowy obejmuje tylko następujący obszar obwodu grodzieńskiego: miasto Grodno (trybem bezwizowym nie jest objęty przyjazd pociągiem do Grodna); gminę Sopoćkiny; gminę Hoża; gminę Podłabienie; gminę Kopciówka; gminę Odelsk.

Bezwizowy wjazd na terytorium Republiki Białorusi odbywa się na podstawie dokumentu wydawanego obcokrajowcowi przez białoruską firmę turystyczną lub za pośrednictwem polskiej firmy turystycznej. Zezwolenie należy wykupić minimum 24 godziny przed planowanym wyjazdem.

Pośrednictwo w wydaniu powyższego dokumentu świadczą biura turystyczne działające w województwie podlaskim. Lista biur oferujących bezwizowe wyjazdy dostępna pod adresem: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/turystyka/ruchbezwizowyinformacjepraktyczne

oraz w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, przy ul. Odeskiej 1, tel. 503 356 482. Zamówienia na wycieczki można składać również drogą elektroniczną.

Wszelkie informacje o ruchu „VISA FREE”” są dostępne także na państwowej stronie grodnovisafree.by. Wiadomości są tu podane po polsku, w sposób przystępny i z infografikami.

Wypromować Kanał

- Kanał Augustowski to jeden z naszych najważniejszych produktów turystycznych – podkreśla marszałek Jerzy Leszczyński – Chcemy, żeby to miejsce stało się atrakcją żywą, odwiedzaną i przyciągająca turystów z kraju z zagranicy.

Jak mówi marszałek J. Leszczyński, Kanał Augustowski może stać się dźwignią dla regionalnej branży turystycznej. Promocja markowego produktu ściągnie turystów, którzy będą mieli okazję poznać walory turystyczne mniej znanych, a równie cennych miejsc w regionie.

Już w grudniu 2016 roku, w Białymstoku, zainaugurowana została działalność grupy roboczej ds. rozwoju Kanału Augustowskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Wiktor Liskowicz, wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego i Ałła Fiedorowa, Konsul Generalny Republiki Białoruś.

Zadaniem grupy jest wypromowanie po obu stronach granicy, a także w innych krajach walorów i potencjału Kanału Augustowskiego w szerokim wymiarze ciągnącego się od Biebrzy do Niemna, a dalej na Litwę, do Druskiennik. 

- Celem grupy jest opracowanie katalogu zadań, zaproszenie do współpracy instytucji, firm, urzędów zarówno ze strony polskiej jak i białoruskiej, by wykorzystać maksymalnie potencjał Kanału w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Wspólnym celem województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego jest, aby ta marka Kanał Augustowski nie była tylko marką lokalną, regionalną, ale i w wymiarze europejskim. Marka Kanał Augustowski doskonale wpisuje się w pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki o stworzeniu tzw. Marek Polskich. Ale żeby to się stało, wszyscy musimy zakasać rękawy, a każdy na swoim podwórku pracować na rzecz wspólnego pomysłu, projektu Kanał Augustowski –mówił wówczas członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

WYG

Źródło: Wrota Podlasia

Fot. Straż z Graniczna

 

PROGRAM

 

28.04. g.15.00- Przejście graniczne Rudawka-Lesnaja -inauguracja sezonu turystycznego na Kanale Augustowskim.

 

 

29 kwietnia, sobota AUGUSTÓW- STUDZIENICZNA 

g. 10.00

Rozpoczęcie „Z biegiem Kanału Augustowskiego” – rajd rowerowy, konny, spływ kajakowy, biegi. Start: Amfiteatr nad. Jez. Necko

g. 10.00

Oficjalne rozpoczęcie „Pikniku bez granic”. Miejsce: Studzieniczna

g. 10.00-19.00

Jarmark Produktów Lokalnych

g. 10.00-19.00

Stoiska edukacyjne nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku:

Nadleśnictwo Augustów – Ekspozycja o tematyce bartniczej. Leśna klasa – zajęcia z edukacji leśnej;

Nadleśnictwo Płaska - Rośliny lecznicze dziko rosnące na terenie Nadleśnictwa Płaska w Żylinach;

Nadleśnictwo Pomorze – Gatunki drzew i krzewów występujące w lasach Puszczy Augustowskiej;

Nadleśnictwo Suwałki – Ekspozycja przybliżająca specyfikę gospodarki leśnej i hodowli sadzonek;

Nadleśnictwo Głęboki Bród - Prezentacja projektu dotyczącego ochrony głuszca, namiot ze ścieżką podchodową dla głuszca, quiz edukacyjny;

Nadleśnictwo Szczerba/Straż Leśna Nadleśnictwa Szczerba – Zajęcia edukacyjne w zakresie ochrony lasu; prezentacja specjalistycznego samochodu przeciwpożarowego.

g. 10.00-19.00

Stoiska promocyjno-informacyjne:

  • Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo;
  • Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna;
  • LOT Region Puszczy Białowieskiej;
  • LOT Ziemia Łomżyńska
  • Szlak Wodny Pisa-Narew.

 

g.10.00-16.00

 

 

g. 15.00

Kajakowe Polo - Zapoznanie się z zasadami gry w kajak polo. Pokazy gry w wykonaniu zawodników UKS „Dojlidy” Białystok oraz wspólne mecze dla wszystkich chętnych.

Uroczyste uhonorowanie zwycięzców „Z biegiem Kanału Augustowskiego”

g. 12.00-16.00

Pokazowe wyścigi kajaków z udziałem zawodników AKS SPARTA.

g.12.00-14.00

Koncert zespołu Mazurskie Trio

 

 

1 maja, poniedziałek – AUGUSTÓW

g. 10.00

III Piknik Kowalski Bractwa Bartnego

Miejsce: Błonia nad rz. Nettą.

g. 16.00

Parada statków, katamaranów i gondoli po rz. Netcie

Miejsce: Błonia nad rz. Nettą

g. 21.00

Dyskoteka; Klub Iskra

Cały dzień

Zlot Food Trucków

Miejsce: Błonia nad rz. Nettą

 

2 maja, wtorek – AUGUSTÓW

g. 12.00

Piknik Kajakowy na rz. Netcie. Mini spływ kajakowy z AKS Sparta

g. 21.00

Dyskoteka, Klub Iskra

Cały dzień

Zlot Food Trucków

Miejsce: Błonia nad rz. Nettą

3 maja, środa – AUGUSTÓW

g. 10.00

Uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Miejsce: Rynek Zygmunta Augusta

g. 11.00

Rajd Rowerowy Konstytucji 3 Maja

Start: Rynek Zygmunta Augusta, trasa na Kozi Rynek

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.05.2024

zgubiony pies

16.05.2024

Pomoc w nauce

Dodaj nowe ogoszenie