16.02.2018

Prezydent Andrzej Duda na Litwie dziękuje za polskość

Pierwszym punktem oficjalnego programu polskiej Pary Prezydenckiej w Wilnie było spotkanie z miejscowymi Polakami. Zasłużonym w działalności na rzecz polskiej mniejszości narodowej Prezydent wręczył odznaczenia.

Andrzej Duda przede wszystkim podziękował odznaczonym za pracę dla Polaków i polskości.

- Dziękuję za to, że tutaj pracujecie dla Polski, że cały czas jesteście Polakami. Tak, jak Pani Ambasador RP w Wilnie powiedziała, Państwo są u siebie – tu się urodziliście, tu żyjecie i tu jesteście Polakami, obywatelami Litwy – mówił Andrzej Duda. Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornahauser-Duda.

- Dziękuję nauczycielom, którzy uczą języka polskiego. Dziękuję filologom, dziękuję wszystkim tym, którzy kształcą tutaj nauczycieli, by potem mogli oni uczyć po polsku. Dziękuję wszystkim tym, którzy dbają o polskie szkoły, o polskość i polską kulturę. Jestem Państwu za to ogromnie zobowiązany – za to, że cały czas jesteście Polakami i dbacie, by Wasze dzieci nie zapomniały o polskości, by znały język, polską historię, kulturę, literaturę, poezję. Dziękuję za to ogromnie – przede wszystkim nauczycielom i pedagogom, ale także i rodzicom, którzy dbają, by ich dzieci wychowały się w naszej polskiej tradycji. Bardzo Państwu za to dziękuję.

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Duda - chciałem Wam podziękować, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie. Bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako Polakach – że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi, którzy szanują bliźnich i kraj, w którym żyją. Jestem Państwu za to jako Prezydent Polski także wdzięczny, bo poprzez Państwa jest tutaj budowany także wizerunek Polski – dobry wizerunek naszego kraju, kraju Waszych ojców. Również i za to bardzo Wam dziękuję – mówił prezydent Duda.

 

Prezydent zna problemy Polaków i prosi o spokój

 Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z problemów, z którymi się borykają.

- Wiem, że są kwestie związane z nauczaniem języka polskiego, z językiem polskim na maturze - wyliczał. - Będę o tych problemach, które Państwa dotykają rozmawiał z Prezydent Dalią Grybauskaitė; będziemy się starali powoli, mam nadzieję, je rozwiązać, wspólnie uzgadniając metody – obiecał Andrzej Duda, który w sobotę spotka się z Prezydent Litwy na dwustronnych rozmowach.

- Ale proszę Państwa, byśmy zachowali spokój, byśmy to robili w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie ‒ te na poziomie politycznym ‒ kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku. I bardzo liczę na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się Państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj, na Litwie. Mogą Państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane, będę z Panią Prezydent rozmawiał. Mam oficjalne spotkania z Panią Prezydent w sobotę – będziemy mieli rozmowę i w cztery oczy, i rozmowy plenarne – i na pewno te kwestie zostaną poruszone – zaznaczył prezydent Duda.

W środę, 14 lutego, prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w przeddzień oficjalnej wizyty na Litwie z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, europosłem Waldemarem Tomaszewskim. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie - poinformowała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Podczas 40-minutowej rozmowy omówione zostały kierunki coraz szerszej współpracy polsko-litewskiej. Poruszono też problemy polskiej społeczności na Litwie.

Około 200 tysięcy Polaków stanowi na Litwie największą mniejszość narodową. Od lat postulaty społeczności polskiej są niezmienne - dwujęzyczne nazwy ulic i miejscowości, oryginalna pisownia nazwisk czy kwestie związane z polską oświatą i zwrotem ziemi.

Będzie ustawa o mniejszościach?

Tymczasem frakcja socjaldemokratów w litewskim parlamencie przygotowała własny projekt Ustawy o mniejszościach narodowych. W czwartek (15 lutego) na posiedzeniu frakcji odbyła się końcowa dyskusja nad dokumentem.

„W ustawie znajda się definicje mniejszości narodowych i wspólnot narodowych. Będą określone prawa i możliwości do używania języka ojczystego na trenach zamieszkałych przez mniejszości narodowe. Sądzę, że to jest taki postępowy projekt” – powiedział w rozmowie z portalem zw.lt socjaldemokrata Juozas Olekas.

Pierwsza Ustawa o mniejszościach narodowych została przyjęta tuż po reaktywowaniu niepodległości w 1991 roku. Akt prawny regulował m.in. używanie języka mniejszości narodowych i zezwalał na używanie podwójnego nazewnictwa Na początku 2010 roku ustawa wygasła i od tamtej pory nie udało się uchwalić nowej.

Spotkanie z polskim biznesem

W czwartek wieczorem Prezydent wraz z towarzyszącymi mu ministrami w KPRP spotkał się też z przedstawicielami firm PKN Orlen i Orlen Lietuva. W piątek rano natomiast Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami polskiego biznesu. Następnie Para Prezydencka weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego, które rozpoczną się ceremonią podniesienia flag narodowych trzech Państw Bałtyckich. Później z tej okazji w Katedrze Wileńskiej zostanie odprawiona msza, a wieczorem odbędzie się uroczysty koncert w Narodowym Teatrze Opery i Baletu.

Tematy rozmów z litewską prezydent

Prezydenci Litwy i Polski omówią współpracę w dziedzinie gospodarki, obrony, energetyki i transportu – poinformowała służba prasowa prezydent Republiki Litewskiej.

Zdaniem prezydent Grybauskait Polska i Litwa mają wiele spraw wspólnych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W trakcie spotkania prezydenci sporo czasu poświęcą kwestii wzmocnienia obrony „przesmyku suwalskiego” oraz zbliżającemu się szczytowi NATO.

Rozmowy obu prezydentów będą dotyczyły również synchronizacji sieci energetycznych oraz przebiegu budowy polsko - litewskiego gazociągu.

 

WYG

Źródło: prezydent.pl; L24.lt;zw.lt

Fot. KPRM

 

***

 

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, za kultywowanie polskich tradycji i zachowanie dziedzictwa narodowego przez prezydenta Andrzeja Dudę zostali odznaczeni:

Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

1. Adam Błaszkiewicz

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

2. Lilia Kiejzik

3. Alicja Klimaszewska

4. Irena Litwinowicz

5. Artur Ludkowski

6. Maria Rekść‎

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

7. Alwida Bajor

8. Hanna Balsiene

9. ‎Ks. Tadeusz Jasiński

10. Józef Lejsza

11. Edyta Maksymowicz

12. Regina Markiewicz

13. Krystyna Rutkowska

14. Józef Szostakowski

Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

15. Mirosław Dawlewicz

16. Henryka Sokołowska

17. Józef Szuszkiewicz

18. Gražina Zabarauskaitė

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
03.05.2024

Magazynier

03.05.2024

hydro-bud

Dodaj nowe ogoszenie