13.09.2014

Raczki. Szukają żydowskich korzeni szwedzkiego ministra

Norwesko-polska grupa muzealników odwiedzi we wtorek Raczki, Augustów i Sejny. Badacze szukać będą śladów, pamiątek i wspomnień z żydowskiej przeszłości tych miejscowości. Okazuje się bowiem, że wielu skandynawskich żydów swoje korzenie ma właśnie na Suwalszczyźnie.

- Mało kto wie, ale przodkowie jednego z obecnych szwedzkich ministrów pochodzą właśnie z Raczek - mówi Krzysztof Bielawski z Muzeum Historii Polskich Żydów.

To ,iędzy innymi ta informacja stała się pretekstem do wizyty jaką w Raczkach założą pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich z Warszawy oraz norweskiego Jødisk Museum z Oslo. Oprócz Raczek odwiedzą też Sejny i Augustów. W późniejszym terminie zaplanowany jest również przyjazd do Wiżajn.

- W naszym muzeum realizujemy projekt w którym badamy żydowską emigrację do krajów Skandynawii - wyjaśnia Bielawski.

Sto lat temu Żydzi stanowili 80 proc. mieszkańców Raczek. Na przełomie XIX i XX wieku wielu z nich wyruszyła na emigrację. Część z nich wyjechała właśnie do Norwegii. Badacze z Jødisk Museum trafili na ślad kilku z nich. W tym między innymi Abrahama Ratzkowskiego, który wyjechał w 1870 roku i osiedlił w Bergen oraz rodzinę Dworskich, którzy przenieśli się do Trondheim.

Udokumentowano również los zegarmistrza Mikaela Savosnicka, który w 1854 roku urodził się w Raczkach, W 1875 roku poślubił on Beile Klein pochodzącą z okolic Suwałk. Jako miejsce emigracji wybrali najpierw Szwecję, a dopiero w 1890 roku Norwegię. Małżeństwo miało siedmioro dzieci. Jeden z synów Mikaela, Ernst również został zegarmistrzem. W czasie wojny został deportowany i zabity. Jego syn, a wnuk emigranta z Raczek, również trafił do obozu, ale udało mu się przeżyć.

Ta historia pokazuje, że mimo ucieczki z Polski, również w Norwegii Żydzi stali się ofiarami antysemityzmu.

- W czasie drugiej wojny światowej wielu norweskich Żydów, a wśród nich emigrantów z Polski i ich potomków, zostało zamordowanych w Auschwitz-Birkenau - podkreśla Bielawski.

Historycy i pracownicy muzeów Raczki odwiedzą 16 września. W planie ich wizyty znajdzie się izba regionalna, cmentarz żydowski oraz miejsce gdzie znajdowała się synagoga. Polsko-norweska grupa badawcza zobaczy również budynek młyna, pozostałości elektrowni w Małych Raczkach oraz budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Przejdą się uliczkami zamieszkiwanymi kiedyś przez społeczność żydowską.

Będzie to również okazja do zebrania wspomnień Raczkowiaków, którzy pamiętają jak przed wojną wyglądało życie w ich miejscowości.

- Bardzo prosimy mieszkańców Raczek o udostępnienie do tego czasu materiałów, zdjęć oraz opowieści o raczkowskich Żydach - apeluje Marcin Halicki z Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.

Z podobną prośbą wystąpił również Krzysztof Bielawski.

- Byłoby cudownie, gdy mieszkańcy Raczek zaprezentowali nam tego dnia swoje pamiątki. Uwiecznilibyśmy je na zdjęciach i wykorzystali w naszym muzeum - mówi pracownik Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zachęca też do odwiedzenia Wirtualnego Sztetla w internecie. Dokumentowana jest tam żydowska historia małych miasteczek takich jak Raczki, Sejny i Bakałarzewo. Materiały pozyskane podczas wizyty nad Rospudą już wkrótce będą tam dostępne.

(mkapu)

fot. Raczkowskie Archiwalia

www.facebook.com/raczki24

udostępnij na fabebook
13.09.2014, 14:13:15

Jan

Bardzo podoba mi się ten portal. Jest dużo informacji. Przede wszystkim zachowywana jest tu kultura wypowiedzi. W komentarzach nie ma wyzwisk, jak to ma miejsce w Radiu 5, gdzie praktycznie jest bluzgata.pl. Wielki szacunek i trzymajcie taki poziom nadal. Nie ulegajcie pokusom taniej sensacji. Pozdrawiam

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


KS Wasilków


Wigry Suwałki

04.05.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.05.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie